Czytanie e-booków
Na ogólną jakość działania i funkcjonalność systemu operacyjnego w żadnej mierze narzekać nie możemy – za te pieniądze i tak otrzymujemy bardzo wiele, natomiast prawda jest taka, że Cassius idealny nie jest. Dobrym przykładem może być czytnik e-booków, którego po prostu nie ma.
Jeśli więc chcemy cieszyć się ulubionymi cyfrowymi książkami lub czasopismami, będziemy musieli doinstalować odpowiednią aplikację ze sklepu Google Play – np. Aldiko Book Reader. Czytnik oferuje podstawową funkcjonalność, taką jak m.in. wyszukiwanie, słownik, kopiowanie, udostępnianie (przez e-mail), zakładki, spis treści oraz szereg opcji formatowania (czcionki, kolory).
Poszczególne tytuły kupujemy w sklepie internetowym, do którego dostęp otrzymujemy wprost z interfejsu czytnika. Jakość wyświetlanych czcionek jest akceptowalna, choć nie da się jej porównać do czytników z ekranem e-ink, które kupić można nawet w niższej cenie (choć oczywiście nie są one aż tak funkcjonalne jak opisywany Media-Tech).
Rozdzielczość ekranu
Ekran ma rozdzielczość 800x480 px, więc nie wyświetli zbyt wielu informacji naraz. Prawda jest jednak taka, że przy przekątnej równej 7 cali taka rozdzielczość zapewnia gęstość ok. 133 piksele na cal (ppi), czyli właściwie identyczną jak np. w iPadzie 2. Oznacza to, że jakość (a właściwie czytelność) czcionek stoi na bardzo podobnym poziomie, ale w większości przypadków nie będziemy w stanie czytać stron WWW w skali 1:1 (powiększenie 100%) - na 7-calowym ekranie wielkość elementów interfejsu jest po prostu zbyt mała i trzeba je powiększać znanym gestem "uszczypnięcia".
Jasność i kąty widzenia
Kąty widzenia matrycy TFT LCD to jeden z największych mankamentów tego tabletu. Producent nie podaje na swojej stronie w jakiej technologii wykonano wyświetlacz, ale nasze obserwacje wskazują zdecydowanie na prostą matrycę TN (Twisted Nematic). Zastosowanie takiego ekranu z pewnością pozwala ograniczyć cenę urządzenia, ale niestety nie służy jakości obrazu. Najgorzej sytuacja wygląda gdy na ekran patrzymy z dołu (trzymając go w poziomie), wtedy obraz wyraźnie się ściemnia, a wiele detali po prostu znika. Z kolei patrząc na ekran z góry tracimy kontrast.
Jasność podświetlenia LED-owego jest całkiem wysoka jak na tę klasę sprzętu. W warunkach delikatnego oświetlenia domowego możemy komfortowo pracować nawet przy jasności ustawionej na 0%. Jeśli używamy tabletu wewnątrz samochodu w słoneczny dzień, to trzeba będzie podnieść jasność do ok. 20-25%, ale w nocy nawet 0% może okazać się zbyt wysoką jasnością.
Klawiatura i pisanie tekstów
W systemie domyślnie aktywowana jest klawiatura Androida 4.0, która w większości sytuacji sprawdza się bardzo dobrze. Pola znaków są wystarczająco duże i odpowiednio od siebie oddalone, a wszystkie najważniejsze klawisze są tam, gdzie powinny się znajdować. Polskie znaki obsługiwane są poprawnie, jednak (tradycyjnie już) problem mieliśmy z autokorektą i sugestiami, które po prostu nie działały.
Producent nie zaoferował zamiennika klawiatury systemowej, który udostępniłby wyższą ergonomię i lepsze wsparcie dla języka polskiego. Opcjonalnie skorzystać możemy z wprowadzania tekstu za pomocą głosu – wystarczy przytrzymać klawisz mikrofonu widoczny na klawiaturze.
Edycja dokumentów biurowych
Gdy jesteśmy w podróży i musimy pilnie wyedytować lub skomponować dokument biurowy typu Word czy Excel, zazwyczaj po prostu otwieramy pakiet biurowy i dokonujemy potrzebnych zmian. Media-Tech nie zaoferował w przypadku tego modelu żadnego edytora dobrej jakości.
Jeśli nie potrzebujemy szerokiej funkcjonalności wystarczy ściągnąć aplikację o nazwie Dysk Google (Google Drive), która zastąpiła i rozszerzyła możliwości starszych Dokumentów Google. Ilość opcji formatowania nie jest bardzo szeroka, ale w sytuacjach awaryjnych ten darmowy program może okazać się przydatny. Dokumenty przechowywać możemy online lub offline (w pamięci urządzenia).
Dokumenty tekstowe otwierane wprost z załącznika poczty elektronicznej wyświetlają się w online'owej wersji pakietu Google, ale nie można ich w tym trybie edytować.
Poczta
Interfejs klienta pocztowego został podzielony na dwa okna – lewe daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Wysłane), a prawe wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).
Układ pionowy interfejsu nie jest dostępny (a przynajmniej w przypadku testowego tabletu nie uruchamiał się po zmianie orientacji urządzenia). Konfiguracja popularnych kont, takich jak np. Yahoo! czy Microsoft LIVE, jest maksymalnie uproszczona (wymagany jedynie login i hasło).
Dla Gmaila przewidziana została odrębna aplikacja. Oferuje ona niemal identyczny interfejs, ale zawiera opcje charakterystyczne dla skrzynki pocztowej Google.
Kalendarz
Kalendarz systemowy oferuje podstawową funkcjonalność, ale w czasie pracy na tablecie nie oczekujemy niczego więcej (zwłaszcza od domyślnej aplikacji systemowej). Ustalone przez użytkownika wydarzenia, spotkania, urodziny i inne okazje synchronizować można np. z kontem Google lub Microsoft LIVE. Dzięki temu organizację dnia, tygodnia, a nawet miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy korzystamy z peceta pracującego na Windows, smartfona, czy właśnie tabletu.
Dodawanie i edycja kolejnych terminów nie przysparza najmniejszego kłopotu.
Synchronozacja
Jeśli chcemy dokonać transferu plików, możemy cały proces przeprowadzić ręcznie, starą i sprawdzoną metodą przeciągnij i upuść (lub kopiuj i wklej) - producent nie oferuje odpowiedniego pakietu oprogramowania. Mamy za to możliwość skorzystania z aplikacji firm trzecich. Jedną z lepszych jest np. Moborobo. Aplikacja być może ma zabawną nazwę, ale daje naprawdę spore możliwości. ;-)
Bez problemu wyedytujemy zapisane na tablecie kontakty, zarządzimy aplikacjami, muzyką, zdjęciami, filmami i motywami graficznymi. Możemy również przeglądać zawartość katalogów systemowych tabletu, zapisywać screenshoty, wykonywać kopie zapasowe i błyskawicznie przełączać się między innymi podłączonymi urządzeniami.
Moborobo umożliwia połączenia przewodowe (USB) oraz bezprzewodowe (Wi-Fi). Aby korzystać z programu należy uruchomić debugowanie USB. Ilość i jakość działania poszczególnych funkcji może się różnić w zależności od modelu tabletu, którym dysponuje użytkownik.
Ciekawostki
Aby sprawnie zarządzać ilością dostępnego miejsca w pamięci tabletu oraz błyskawicznie przenosić, kopiować i przesyłać pliki nie trzeba podłączać urządzenia do komputera PC. Wystarczy uruchomić menadżera plików o prostej nazwie File Manager i wykonać wszystkie te czynności wprost z tabletu.