Odtwarzanie audio
Podobny interfejs odtwarzacza audio widzieliśmy już wcześniej w kilku innych tabletach klasy ekonomicznej. Odtwarzacz został zmieniony w stosunku do tego, jaki domyślnie dostępny jest w Androidzie 4.0. Nie należy on do zbyt atrakcyjnych wizualnie, ale spełnia swoje zadanie w stu procentach. Pierwszy ekran pozwala określić czy chcemy przeglądać pliki według wykonawców, albumów, utworów, list odtwarzania lub od razu przeskoczyć do aktualnie odtwarzanej treści.
Po wybraniu np. albumu ukazuje się lista plików w nim zawartych. Dotykając jednego z nich rozpoczynamy odtwarzanie.
Przytrzymując palec na wybranym elemencie rozwiniemy menu, w którym dokonać możemy podstawowych operacji na pliku (np. dodać go do playlisty lub usunąć).
Główny interfejs odtwarzacza jest minimalistyczny i niezbyt urodziwy, ale działa naprawdę szybko, bez opóźnień (lagów) i oferuje wszystkie podstawowe funkcje. Jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika zewnętrznego jest słaba, ale jeśli podłączymy dobre słuchawki, to sytuacja zmienia się wyraźnie. Warto dodać przy okazji, ze Cassius zapewnia bardzo wysokie poziomy głośności dźwięku - trzeba naprawdę uważać, żeby nie uszkodzić sobie słuchu. Szkoda tylko, że użytkownik nie otrzymuje do dyspozycji korektora dźwięku (nawet po podłączeniu słuchawek).
Miniaturowe okienko odtwarzacza widoczne jest też w wysuwanym menu systemowym.
Producent nie deklaruje, jakie formaty audio są obsługiwane, ale my potwierdzić możemy obsługę MP3, WMA, OGG, AAC/MP4, FLAC (kompresja bezstratna) oraz WAV. Konkurencyjny do FLAC-a ALAC nie był dekodowany, podobnie jak pliki AC3.
Odtwarzanie wideo
Filmy otwierać możemy wprost z menadżera plików lub z aplikacji o nazwie galeria. Ponownie producent nie podaje, jakie formaty są wspierane, ale w czasie przeprowadzonych testów udało się zdekodować następujące: MOV, AVI, MTS, M2TS, RMVB, MP4, VOB, MPG oraz MKV i WMV, przy czym warto zaznaczyć, że z dwoma ostatnimi bywały problemy - niekiedy odtwarzały się poprawnie, a niekiedy nie (np. film po chwili odtwarzania wyłączał się automatycznie).
Różnorodność obsługiwanych formatów uznajemy za wystarczającą w sprzęcie tej klasy – na rynku dostępnych jest wiele droższych tabletów, które nie radzą sobie równie dobrze. Płynność i jakość dekodowania obrazu Full HD jest wysoka.
Tuner telewizji cyfrowej DVB-T
Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej, niniejszy tablet oferuje możliwość wykorzystania w charakterze małego, przenośnego telewizora z wbudowanym dekoderem telewizji cyfrowej DVB-T. Aby rozpocząć oglądanie programów musimy najpierw przeprowadzić wstępne skanowanie pasma.
Po jego zakończeniu z prawej strony ekranu pokaże się lista wyników wyszukiwania. Po dotknięciu wybranej pozycji tablet rozpocznie odbieranie odpowiedniego sygnału. Pamiętać musimy jednak, że sam tablet musi znajdować się w zasięgu sygnału o wysokiej mocy np. 4/5 lub 5/5 kresek. Jeśli jednak siła spadnie do poziomu 2/5 lub 1/5, to możemy mieć do czynienia z wyraźnymi artefaktami cyfrowymi.
Obraz w każdej chwili wyświetlić możemy w postaci pełnoekranowej, a w razie potrzeby możemy wykonać również screenshota lub nagrać program.
Użytkownik ma również dostęp do funkcji EPG (Electronic Program Guide), czyli elektronicznego przewodnika po programach lub - innymi słowy - nieco bardziej rozbudowanego programu telewizyjnego.