Microsoft Surface Pro czy Surface Book 2 – co wybrać?
Laptopy

Microsoft Surface Pro czy Surface Book 2 – co wybrać?

przeczytasz w 5 min.

Rodzina urządzeń Microsoft Surface obejmuje już cztery modele. Wśród nich są dwa hybrydowe komputery – Surface Pro i Surface Book 2. Który wybrać?

Urządzenia z rodziny Surface, to produkty klasy premium. Microsoft projektując każde z nich, dołożył więc wszelkich starań, aby kupujący je, nie miał co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Widać to w dbałości o każdy detal, w eleganckiej, acz minimalistycznej stylistyce, jakości zastosowanych materiałów, a także (tu niestety jest pewien zgrzyt) w cenie, która do najniższych nie należy. Nie zrażałbym się jednak na samym początku tą kwestią, zwłaszcza, że Surface to produkty dla świadomych użytkowników, którzy wiedzą za co płacą, wiedzą czego oczekują i są w stanie zaakceptować odpowiednią kwotę.

Wszystko zostaje w rodzinie

Aktualnie dostępne są cztery urządzenia w rodzinie Surface, z których każde skierowane jest do nieco innej grupy docelowej i mające spełniać określone potrzeby. Co możemy wybrać?

seria urządzeń Microsoft Surface

Dwa pierwsze można określić jednym mianem – hybrydy. O ile jednak Surface Pro bliżej do tabletu, tak Surface Book 2 jest pełnoprawnym laptopem o znacznie wyższej wydajności i możliwościach.

Microsoft Surface Pro

Microsoft Surface Pro to najnowszy model hybrydowego komputera łączącego cechy tabletu i laptopa. Podłączając do niego klawiaturę pracujemy jak na klasycznym notebooku z dotykowym ekranem, a jeśli wygodniej będzie nam przeglądać np. zdjęcia, czy strony internetowe, wystarczy jeden ruch, aby ją odczepić.

microsoft surface book 2

Microsoft Surface Book 2 jest natomiast odświeżoną wersją hybrydowego laptopa, ale o zupełnie innym charakterze. Mimo odczepianego ekranu oferuje bowiem wysoką wydajność, która bez problemu poradzi sobie z edycją grafiki i wideo, a nawet z grami. Surface Book nie traci przy tym na mobilności, będąc odważną próbą połączenia tych dwóch światów.

Microsoft Surface Studio

Do rodziny Surface należy także Surface Studio oraz Surface Laptop. To pierwsze to jedyny w swoim rodzaju komputer All-in-One stworzony dla projektantów i wszystkich osób zaangażowanych w kreatywne zawody. Wyposażony w olbrzymi 28-calowy ekran PixelSense pozwala na pracę w trybie desktopa, aby po jego złożeniu stać się wielkim tabletem, na którym można rysować, projektować i przeglądać projekty wygodniej niż kiedykolwiek.

microsoft surface laptop

Kolejnym urządzeniem jest Microsoft Surface Laptop, który także wyróżnia się nowatorskim designem, a konkretnie zastosowaniem specjalnej tkaniny o nazwie Alcantara pokrywającą cały panel roboczy. Jest bardzo przyjemna w dotyku i zwiększa komfort korzystania z laptopa. Oczywiście to nie jedyna zaleta tego sprzętu. Surface Laptop jest bowiem wyjątkowo mobilny (potrafi długo pracować na jednym ładowaniu, ma wygodną klawiaturę oraz świetny ekran. Wprowadza także nowość na rynek w postaci systemu operacyjnego Windows 10S. Więcej o tym piszę w recenzji laptopa, do lektury której z przyjemnością zapraszam.

W tym artykule chcę się jednak zająć dwoma pierwszymi  pierwszymi urządzeniami, czyli Microsoft Surface Pro oraz Surface Book 2, które skierowane są do zupełnie innych osób, mimo że pozornie tak wiele je łączy. Ale po kolei.

Hybrydowość – czyli bardziej tablet, czy bardziej laptop?

Jak już zauważyłem wcześniej, oba modele są komputerami hybrydowymi. W tym konkretnym przypadku oznacza to, że można na nich pracować zarówno jak na klasycznym laptopie, jak i na tablecie, obsługując urządzenie całkowicie za pomocą dotykowego ekranu.
Pytanie jakie należy sobie w tym miejscu postawić brzmi, jak często będzie się korzystać z danego trybu pracy?

Surface Pro jest dla osób potrzebujących mobilnego urządzenia do tzw. konsumpcji treści i obsługi mniej wymagających aplikacji. Dotykowy ekran sprawdza się świetnej przy przeglądaniu zdjęć czy stron internetowych, a klawiatura odłączana jest na tyle wygodna, że można na niej tworzyć nawet dłuższe teksty w biegu (co sprawdziłem na targach IFA 2017 w Berlinie). Jeśli więc potrzebujesz tabletu o funkcjonalności laptopa to wybierz Surface Pro.

pisanie na surface pro

Surface Book 2 ma odwrócone proporcje, czyli jest bardziej laptopem z funkcją tabletu. Panel roboczy z klawiaturą jest znaczniej solidniejszy, a co za tym idzie pisanie jest bardziej wygodne. Mamy chociażby więcej miejsca na oparcie nadgarstków, co przekłada się na komfort pracy. Surface Book 2 także umożliwia odłączanie ekranu, ale ponieważ nie jest on zaopatrzony w rozkładaną podstawkę  (taka jak w Surface Pro), jest to mniej wygodne rozwiązanie, a konkretnie wymaga trzymania tabletu w ręce przez cały czas.

Na szczęście poradzono sobie  z tym w inny sposób. Surface Book 2 został zaprojektowany do pracy w czterech trybach. Pierwszy z nich to klasyczny laptop, a drugi to tablet – oba są dość oczywiste i nie widzę potrzeby się nad nimi rozwodzić. Interesującą nowością jest natomiast tryb studio. Aby z niego skorzystać, należy odłączyć ekran, obrócić go i podłączyć ponownie (brzmi bardziej skomplikowanie niż jest w rzeczywistości).

Microsoft Surface Book 2 tryb studio

Składając w ten sposób Surface Booka, możemy wygodnie rysować, szkicować zachowując pełną moc obliczeniową komputera (dedykowana karta graficzna znajduje się w części z klawiaturą).

Microsoft Surface Book 2 tryb wyświetlania

Z kolei w trybie wyświetlania możemy wygodnie oglądać filmy, czy prezentacje nie skupiając się na klawiaturze, która jest schowana za ekranem.

Mobilność i czas pracy

Kolejny punkt szalenie istotny w przypadku komputerów nastawionych na mobilną pracę jest czas pracy na jednym ładowaniu. Tutaj trzeba zdecydowanie pochwalić inżynierów Microsoftu, którzy wzięli sobie do serca główny zarzut w stosunku do Microsoft Surface 4 Pro i znacznie poprawili ten aspekt. Surface Pro jest w stanie bez problemu osiągnąć 8-9 godzin realnej pracy (test ciągłego odtwarzania wideo dał nawet jeszcze lepszy wynik przekraczający 10 godzin).

Surface Book 2 wypada na tym polu jeszcze lepiej. Jest to możliwe dzięki temu, że jest on zaopatrzony w dwie baterie. Jedną umieszczono w tablecie, a drugą w jednostce zasadniczej. Sam tablet jest w stanie pracować przez ok. 3-4 godziny, natomiast po podłączeniu do klawiatury, czas ten wydłuża się do kilkunastu godzin. To rewelacyjny wynik podkreślający mobilny charakter tego komputera.

Oba urządzenia zapewniają więc naprawdę satysfakcjonująca długość czasu pracy na jednym ładowaniu. W takim stopniu, że można śmiało pokusić się o zostawienie zasilacza w domu czy biurze i zabranie wyłącznie samego komputera, gdyż 8-godzinny czas pracy jest absolutnie w ich zasięgu.

Ergonomia i jakość wykonania

Obecnie panuje trend do przedstawiania się na pracę w trybie bezprzewodowym. Ktoś jeszcze korzysta z tradycyjnej, przewodowej myszki? Jak często podłączamy laptopa do stałego łącza internetowego, w czasach kiedy mamy WIFI? Podobnie jest z zewnętrznymi dyskami podłączanymi przez USB. Oczywiście wciąż się z nich korzysta ale jakże wygodniej zapisywać dane w chmurze i mieć do nich dostęp w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.

Microsoft Surface Pro złącza

Wyrazem tego trendu jest ograniczenie liczby złączy. Widać to szczególne w przypadku Surface Pro, gdzie do dyspozycji mamy jeden port USB 3.0, wyjście wideo mini display port i czytnik kart pamięci microSD. Jest jeszcze port Surface Connect do którego można podłączyć replikator portów. Wydaje się że jest to niewiele, ale w praktyce w zupełności wystarcza do zdecydowanej większości zadań.

Surface Book 2 portów ma więcej - dwa USB 3.0, jeden USB typu C, dwa złącza Surface Connect i pełnowymiarowy czytnik kart pamięci. Oba komputery mają jeszcze gniazdo słuchawkowe.

Microsoft Surface Book 2 złącza

Widać więc, że Surface Book nieco lepiej sprawdzi się w stacjonarnych zastosowaniach np. w biurze gdzie jednocześnie można szybciej i wygodniej podłączyć kilka urządzeń zewnętrznych.

Jeśli chodzi o jakość wykonania, to zarówno Surface Pro jak Surface Book 2 zaliczają się do produktów z absolutnie topowej półki. Są lekkie (chociaż Surface Pro jest wyraźnie lżejszy), a zarazem solidne (obudowa obu urządzeń wykonana jest z aluminium i magnezu), a przy tym prezentują się bardzo elegancko. Minimalistyczny design zdecydowanie przyciąga uwagę, co też nie jest bez znaczenia.

Wydajność i moc obliczeniowa

Na tym polu zdecydowanie wygrywa Surface Book 2. Trzeba jednak zaznaczyć, którą jego wersję mam konkretnie na myśli. Jest on bowiem sprzedawany w konfiguracji zawierającej procesor Intel Core i5 siódmej generacji, a także z nowym układem ósmej generacji. I to właśnie ta wersja pozwala mu rozwinąć skrzydła i pokazać pełnię możliwości.

Microsoft Surface Book 2 wydajność

Nie może być jednak inaczej, skoro nowe procesy generacji Coffee Lake w końcu wprowadzają cztery rdzenie do ultramobilnych układów. Ma to realne przełożenie na ich wydajność, która jest porównywalna z najmocniejszymi procesorami gamingowymi poprzedniej generacji, a to wszystko przy zachowaniu niskiego apetytu na energię.

Procesor to jednak nie wszystko. Surface Book 2 wyposażony jest w dedykowaną kartę graficzną Nvidia Geforce GTX 1050 (wersja 15-calowa dostępna będzie także z GTX 1060). Pozwala ona na swobodną edycję zdjęć, grafiki, czy aplikacji do projektowania. Ba, nawet nowe gry będą działać płynnie w rozdzielczości Full HD i wysokich detalach. To coś, czego ultramobilnym notebookom zawsze brakowało.

Czy to znaczy, że Surface Pro stoi na przegranej pozycji? Oczywiście, że nie. Czysta, surowa wydajność jest oczywiście bardzo ważna, ale nie każdy korzysta z komputera w taki sposób, aby jej potrzebować. Zdecydowana większość osób pracuje na aplikacjach biurowych, przeglądarkach, czy prostych programach do podstawowej edycji zdjęć, a w wolnych chwilach ogląda wideo, czy słucha muzyki.

Microsoft Surface Pro

Z takimi zaś zadaniami Surface Pro poradzi sobie świetnie. Płynne działanie komputera zapewnia szybki dysk SSD oraz wystarczająco duża ilość pamięci RAM, która decyduje o tym jak szybko urządzenie będzie się uruchamiać i jak będzie radzić sobie np. z jednocześnie otwartymi kilkunastoma kartami w przeglądarce przy słuchaniu muzyki i tworzeniu dokumentu w Wordzie.

Jeśli więc szukasz wydajności – powinieneś zwrócić uwagę na Surface Book 2, jeśli natomiast nie korzystasz z bardzo wymagających i zasobożernych aplikacji – Surface Pro jest dla Ciebie.

Słowo na koniec, czyli co mam kupić?

Podsumowując, jeśli szukasz lekkiego, poręcznego urządzenia, które zapewni Ci funkcjonalność laptopa, ale przede wszystkim jest nastawione na korzystanie z niego w ruchu, podczas wyjazdów, w domu i poza nim, to Surface Pro jest lepszym wyborem. Jest też zdecydowanie tańszy od swojego brata, co także jest istotne.

Microsoft Surface Pro tablet

Z kolei osoby z bardziej zasobnym portfelem, którym zależy na wydajności i większej mocy obliczeniowej, powinny zdecydować się na Surface Book 2. Urządzenie to jest wyjątkowo wszechstronne, ma także odczepiany ekran, więc można używać go jako tabletu, ale pełnię możliwości odkryje w trybie laptopa. Wydajne podzespoły najnowszej generacji poradzą sobie zarówno z edycją plików wideo jak i z grami. Surface Book 2 może też pochwalić się długim czasem pracy na baterii, co czyni go pełnoprawnym komputerem, który jest w stanie podołać każdemu wyzwaniu, nie czyniąc tego kosztem mobilności.

Microsoft Surface Book 2

Jakikolwiek ten wybór by jednak nie był, będzie Pan zadowolony.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    hesus30
    -2
    Za takie pieniądze to nie powinna być jednorazówa, w dodatku bez możliwości upgrade...
    • avatar
      Sharimsejn
      0
      Przypomnę tylko o recenzjach, które wylały sporo krytyki.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login