Laptopy

Jak one działają

przeczytasz w 4 min.

Spójrz na mnie

Kluczowym elementem obu urządzeń jest oczywiście ekran. Zarówno iPad Pro jak Microsoft Surface Pro 4 zdecydowanie mają się w tym zakresie czym pochwalić. Jak już wspomniałem wcześniej iPad wyposażono w ekran Retina o przekątnej 12,9 cala o rozdzielczości 2732 x 2048. Daje to gęstość upakowania pikseli 264 pikseli na cal (ppi).

iPad Pro ekran

Z kolei Surface dysponuje ekranem o przekątnej 12,3 cala i rozdzielczości 2736 x 1824 pikseli, co oznacza ppi na poziomie 267. Różnica pomiędzy urządzeniami jest więc w tym względzie minimalna. Różnica jest natomiast w proporcjach ekranu, które wynoszą odpowiednio 4:3 i 3:2.

Microsoft Surface 4 Pro ekran

Jakość obrazu w obu przypadkach jest doskonała. Kolory są nasycone, kontrast wysoki, a kąty widzenia maksymalnie szerokie, więc wyświetlany obraz jest wyraźny, czytelny i wyjątkowo szczegółowy. iPad ma ponadto zaimplementowaną technologię True Tone, która aktywnie mierzy jasność i temperaturę światła w pomieszczeniu i dostosowuje kolory do warunków otoczenia.

Zagraj to jeszcze raz

iPad Pro wyposażony jest w cztery głośniki rozmieszczone na dolnej i górnej krawędzi obudowy. Nie grają może one super głośno, ale dźwięk przez nie emitowany jest czysty i zaskakująco bogaty. Bez problemu można usłyszeć niskie i wysokie tony.

Surface i iPad głośniki

Głośniki Surface Pro 4 oferuje podobną jakość dźwięku zarówno pod względem głośności jak i czystości brzemienia. Jedynie niskie tony są nieco słabiej zaznaczone niż w iPadzie, ale z powodzeniem można słuchać na nich muzyki, czy obejrzeć film.

Piórko

Dużym plusem Surface Pro 4 jest piórko znajdujące się w zestawie. Jest to Microsoft Surface Pen – wyjątkowo precyzyjne urządzenie rozpoznające 1024 stopnie nacisku. Przydatną funkcją jest także znajdująca się w górnej części gumka oraz przycisk funkcyjny. Jego naciśnięcie domyślnie otwiera notatnik OneNote, co pozwala na szybkie i wygodne tworzenie notatek.

W przypadku iPada Pro nie mamy tutaj piórka w zestawie. Za Apple Pencil trzeba zapłacić i to niemało, bo niemal 500 zł. W przypadku urządzenia, którego kluczową cechą jest właśnie obsługa za pomocą rysika jest to co najmniej zachowanie nie fair. Trzeba jednak przyznać, że korzystanie z „ołówka” jest naprawdę bardzo wygodne i precyzyjne. Odręczne pisanie, tworzenie notatek, rysunków, projektów jest przyjemnością. Pencil rozpoznaje także kąt nachylenia piórka.

Surface Pen i Apple Pencil

Pod względem ergonomii znalazłem jedną, zasadniczą wadę Apple Pencil. Oczywiście jest ona ładny, biały, wygodnie się go trzyma, ale na tym koniec. Nie zaopatrzono go w żaden uchwyt, nie przyczepimy go do tabletu lub etui, kiedy przestaniemy z niego korzystać. Ryzyko zgubienia, czy zapodziania się wzrasta więc znacząco.

Tymczasem piórko Microsoftu znacznie łatwiej przechowywać. Jego namagnesowana obudowa umożliwia przyczepienie go do krawędzi tabletu. Można też skorzystać z zaczepu i trzymać jak zwykłe pióro – w kieszeni.

Wydajność

Microsoft Surface Pro 4 wyposażono w laptopowy procesor Intel Core i5-6300U, podczas gdy iPad Pro dysponuje tabletowym procesorem A9X. Niech jednak określenie „tabletowy” nikogo nie zwiedzie, bowiem jest to naprawdę wydajna jednostka, która bez problemu poradzi sobie z każdym postawionym mu zadaniem.

Możliwości obu urządzeń sprawdziłem w kilku benchmarkach: GFXBench oraz 3D Mark Ice Storm. O ile w teście GFX Bench iPad zdecydowanie wygrywa, tak w benchmarku 3D Mark Ice Storm wyniki są już bardzo zbliżone.
 
Wyniki testu GFX Bench 1080p T-Rex Offscreen:

  • Microsoft Surface Pro 4 – 2143 frames
  • iPad Pro – 5642 frames

Wyniki testu GFX Bench 1080p Manhattan Offscreen:

  • Microsoft Surface Pro 4 – 1284 frames
  • iPad Pro – 4420  frames

Wyniki testu 3D Mark Ice Storm Unlimited

  • Microsoft Surface Pro 4 – 32520  pkt.
  • iPad Pro – 34 939 pkt.

Co to oznacza w praktyce? iPad w trakcie trwania testu nie zalagował ani raz. Każda aplikacja uruchamia się błyskawicznie, działa płynnie i bez żadnych zajęć. W przypadku Surface też nie mam  praktycznie nic do zarzucenia. System i aplikacje startują szybko – tak jak na zwykłym laptopie z szybkim procesorem i dyskiem SSD na pokładzie. Jak to jednak z Windowsem bywa, czasem zdarzą się sytuacje, kiedy spowolnienia się pojawią. Pod względem optymalizacji działania Apple zawsze wypadał doskonale i w tym przypadku nie mogło być inaczej.

Czas pracy

W przypadku mobilnych urządzeń kluczową kwestią jest długość czasu pracy na jednym ładowaniu. Surface Pro w mieszanym trybie pracy (wifi, jasny ekran, uruchomiona przeglądarka, aplikacje) wyczerpie akumulator po ok. 5-6 godzinach.

Microsoft Surface Pro vs iPad Pro

Apple iPad Pro pod tym względem stoi w innej klasie osiągając czas pracy sięgający 10 godzin. Oznacza to, że energii spokojnie wystarczy na cały dzień pracy. Korzystając z Surface planując swój dzień warto pamiętać o zabraniu ze sobą zasilacza, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci rozładowanego akumulatora.

Słowo końcowe

No dobrze, a co z tego wszystkiego wynika dla użytkownika? Który sprzęt powinien wybrać jeśli szuka mobilnego, funkcjonalnego urządzenia do pracy? Wszystko zależy od punktu widzenia i tego, jakie są nasze oczekiwania.

Microsoft Surface Pro vs iPad Pro

Jeśli wystarczają nam aplikacje z App Store, a trzeba przyznać, że jest tam z czego wybierać, to będziemy zadowoleni. W bogatej bibliotece znajdziemy całkiem zaawansowane aplikacje (np. do projektowania 3D, edycji zdjęć, filmów, czy rysowania). Wygodną i szalenie przydatną funkcją jest także Split View dzielący obraz na dwie części, co przy dużym ekranie pozwala na wygodną pracę na  dwóch aplikacjach jednocześnie.

iPad Pro

Mimo to, iPad nie potrafi tego, do czego Surface został stworzony. Windows Store może nie być tak bogatym w aplikacje, ale działając pod kontrolą systemu Windows 10, zainstalujemy tutaj każdy program jak na zwykłym komputerze. Daje to znacznie większe możliwości, większą funkcjonalność i szerszy zakres zastosowań.

Microsoft Surface 4 Pro

Podsumowując jednym zdaniem – iPad Pro mimo swoich ambicji wciąż pozostaje tabletem (jednym z najlepszych na rynku, może najlepszym), ale nie jest zastępstwem dla komputera. Microsoft Surface Pro 4 jest tymczasem pełnoprawnym laptopem zamkniętym w formie tabletu, który sprawdzi się bardzo dobrze w obu trybach pracy.

Microsoft Surface 4 Pro

  • Surface – tablet, który jest pełnoprawnym laptopem
  • piórko w zestawie (wygodny magnetyczny uchwyt)
  • większa funkcjonalność piórka – gumka, przycisk funkcyjny
  • duża liczba złącz
  • pełny system windows 10
  • wygodna, podświetlana klawiatura
  • dobra wydajność
     
  • interfejs Windowsa mniej nadaje się do obsługi dotykowej
  • czas pracy na baterii to 5-6 godzin (wifi, jasny ekran, aplikacje)

Microsoft Surface Pro vs iPad Pro

iPad Pro

  • doskonały ekran
  • wygodniejsze korzystanie z trybu tabletu niż Surface (interfejs stworzony do dotykowej obsługi)
  • wygodny i bardzo precyzyjny rysik (Apple Pencil)
  • perfekcyjna jakość wykonania
  • długi czas pracy na baterii (10 godzin)
     
  • to wciąż bardziej tablet niż zastępstwo dla komputera
  • tylko jedno złącze Lightning
  • niewygodna klawiatura
  • brak touchpada – konieczność korzystania wyłącznie z ekranu dotykowego

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    HardCorak
    4
    Nie ma to jak porównywać laptopa z pełnym Windowsem do tabletu z mobilnym iOS.
    • avatar
      nikkolano
      1
      Dlaczego pod artykułem są linki do sklepów z Surface, a nie ma linku do sklepu z iPadem? Przypadek?
      • avatar
        kristof080
        1
        Jak na to nie patrzec, iOS to jednak zamkniety system, do tego mozna powiedziec bardzo ograniczony (itunes i te sprawy). Win10 co prawda ma jeszcze wady, ale to mlody system. Dobra alternatywa.
        • avatar
          alexyn
          1
          A moim zdaniem to dwa rozne sprzety przeznaczone dla dwoch roznych typow uzytkownikow. Oczywiscie na jednyn i drugim mozna konsumowac tresc ale nie oszukujmy sie, za takie pieniadze, nie powinien byc to sprzed tylko i wylacznie do konsumpcji informacji. Wg mnie lekko przewaza iPad chociaz Surface to rowniez bardzo wydajny i interesujacy sprzet.
          • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Microsoft Surface wygląda na interesujący i dobry sprzęt przede wszystkim ze względu na zgodność z Windowsem 10. Jednak mój wybór to iPad Pro ze względu na lepszą mobilność i świetną współpracę z ekosystemem Apple'a. Zwłaszcza gdy nadejdą iOS 10 i macOS. Aha i pamiętajmy o mniejszej wersji iPada Pro.
            • avatar
              Marucins
              -1
              iPad na iOS to tylko launcher aplikacji. Z bardzo mizerną wielozadaniowością.
              • avatar
                Wiskas
                0
                Ja tylko dodam że mam namiastkę tego sprzętu (tableta dual boot 9.7 ' Android 5,1/ W10 na intelu Z8500 +4GB RAM oraz starego ipada 3 ) czyli mam dostęp do wszystkich systemów.... Niestety pod względem baterii tablet na Windowsie wypada słabo (W10 5h-ipad do 10h) ale ogólnie jest to szybki przenośny PC (nawe w starsze gierki da radę pograć) iPad 3 jest/był mega urządzeniem (niestety ten dziaduszek po sofcie wyższym niż ios7 dostaje zadyszki) i za to appla nie cierpię... Brak możliwości downgradeu do softu który ty chcesz ...ale tak ogólnie to jest ok ( zwłaszcza po JB) Niemniej nowy ipadzik nie miał by tych problemów i chętnie by takiego przytulił...oczywiście surfacem też bym nie pogardził....myślę że 11-12 cali to odpowiedni rozmiar 9.7 na ipadzie jest oki na Windowsie polecam coś większego....
                • avatar
                  SirMichael
                  0
                  siedzę na win10 na PC i jest ok, w momencie jak pobawiłem się win10 na tablecie to diametralnie zmieniła się moja opinia o tym systemie. Co jak co ale ISO w tabletach dostaje po dupie z win10 pod względem funkcjonalności.
                  • avatar
                    Koriolan
                    0
                    Dodałbym trzeci punkt- jak one kosztują.
                    A kosztują bardzo słono.
                    Do ceny podstawowej trzeba doliczyć bardzo słone ceney wszystkich w zasadzie niezbędnych akcesoriów.
                    A to klawiatura, a to- do poważniejszej pracy- jednak stacja dokująca.
                    Przy podstawowej wersji Surface lądujemy w okolicach 6,5 -7 tys zł.
                    Za 2/3 tej kwoty kupimy dobrego ultrabooka.
                    • avatar
                      Koriolan
                      0
                      ( potrójny komentarz)
                      • avatar
                        Koriolan
                        0
                        (potrójny komentarz)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          powiem tak - wezmę coś - co pozwoli odpalić Kritę i Blendera :) szkoda, że żadna nie ma NVIDI, przydały by się do Cycles (choćby tylko do podglądu) a po opracowaniu wrzucałbym po sieci na stacjonarny komputer do finalnego renderingu...

                          Witaj!

                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                          Połącz konto już teraz.

                          Zaloguj przez 1Login