Mysz komputerowa – urządzenie, bez którego obsługa komputera byłaby teoretycznie niemożliwa. Niegdyś elektroniczne gryzonie miały dwa przyciski i działały ‘na kulkę’. Dzisiejsze myszki wyposażone są w specjalne rolki do przewijania w pionie i poziomie, a praca nimi to czysta przyjemność. Nowe dziecko giganta z Redmond – niewielkie urządzenie wskazujące dedykowane notebookom. Czy warto kupić Microsoft Wireless Mobile Mouse 4000? Tego dowiecie się czytając mini-recenzję ;)
- Komunikacja z komputerem Łączność radiowa 2.4GHz
- Typ sensora Blue Track (laserowa)
- Rozdzielczość 4000dpi
- Profil oburęczna
- Liczba przycisków 4
- Rolka przewijania jedna
OPAKOWANIE
Mysz jest bezpiecznie zapakowana, a otworzenie pudełka nie sprawia problemu.
Wewnątrz znajdziemy mysz, odbiornik fal radiowych, instrukcję obsługi oraz krążek CD ze sterownikami i oprogramowaniem. Wielkim plusem jest dołączona do zestawu bateria, która według producenta ma działać 10 miesięcy.
TESTY
Testy myszy wykonałem programami MouseRate i VMouse Benchmark. W aplikacji VMouse Benchmark sprawdziłem rozdzielczość myszy. Oscyluje ona w zakresie od 700DPI, przy krótkim, wolnym przesunięciu gryzonia, do ponad 4000DPI podczas szybkiego, długiego ruchu.
Kolejnym testem było sprawdzenie interpolacji gryzonia:
W programie Mouse Rate Checker sprawdziłem częstotliwość myszy – wynosi ona ~125Hz.
Na koniec kółka w Paincie – efekt zadowalający.
OPROGRAMOWANIE I STEROWNIKI
Po włożeniu do portu USB odbiornika system rozpoznał urządzenie i zaczął instalować sterowniki:
Jednak aby w pełni korzystać z dobrodziejstw gryzonia należy zainstalować oprogramowanie z dołączonej płyty. Instalacja przebiegła bezproblemowo i szybko.
Aplikacja IntelliPoint 7.0 umożliwia zdefiniowanie funkcji czterech przycisków i parametrów rolki. Przycisk po lewej stronie myszy jest standardowo zaprogramowany na wstecz, natomiast rolka na przełączanie okien 3D. Do wyboru mamy wiele opcji – dla każdego coś miłego ;) Oprogramowanie jest niestety w języku angielskim, jednak odpowiednie ustawienie myszy nie powinno sprawić większych problemów osobom nie znającym angielskiego dzięki dość intuicyjnym ilustracją.
W ustawieniach rolki (zakładka Scrolling) znajdziemy suwak definiujący prędkość z jaką ma się przesuwać ekran w pionie, prędkość przesuwania w poziomie (rolka odchylana na boki) i przyspieszenie przesuwania w poziomie (bardzo przydatne gdy pracujemy np. na dużym powiększeniu grafiki i chcemy szybko dostać się w inne, oddalone miejsce obrazu)
WYGLĄD I OBSŁUGA
Mysz przeznaczona notebookom powinna być lekka i nieduża – do najlżejszych myszek MS Wireless Mobile Mouse 4000 nie należy, jednak należy pamiętać, że trzyma w sobie baterię AA. Gryzoń jest za to niewielki i bez problemu zmieści się w torbie na laptopa. Myszka posiada specjalny otwór, w który można schować nadajnik USB:
Po wciśnięciu przycisku (obrazek wyżej) z gniazda wychodzi nadajnik:
Teraz wystarczy go wyciągnąć. Dzięki temu możemy schować nadajnik w myszce i nie martwić się, że go zapomnimy (chyba, że zapomnimy myszki ;))
Od przodu mysz prezentuje się bardzo ciekawie; niewielka podstawa rozszerzająca się wzwyż, po czym łagodnie łukiem schodząca się u góry.
Prawą stronę myszy pokrywa guma antypoślizgowa. Bardzo dobre rozwiązanie – zarówno funkcjonalnie jak i stylistycznie.
Z lewej strony gryzonia znajdziemy programowalny przycisk. Lewy bok także jest pokryty wyżej wspomnianą gumą.
Tył myszy także prezentuje się dość ciekawie.
Wireless Mobile Mouse 4000 nie należy do myszek o kosmicznych kształtach, jednak ma swoją stylistykę: łagodną, stonowaną i ergonomiczną linię wzbogaconą napisem ‘Microsoft’ u góry gryzonia. Mysz dobrze leży w dłoni i dla osób lubiących niewielkie urządzenia wskazujące może być idealna. Dla mnie jest troszkę za mała, choć to może być kwestia przyzwyczajenia do większego ‘Szczurka’ ;)
Górna część myszy pokryta jest przyjemnym w dotyku plastikiem. Przyciski chodzą cicho i lekko.
Po środku znajduje się pasek z rolką i wcześniej wspomnianym napisem. Na końcu paska umieszczono diodę sygnalizującą włączenie myszy i rozładowanie baterii.
Nadajnik USB. Niewielkie urządzenie, które jest odpowiedzialne za łączność gryzonia z komputerem. Jest naprawdę mały, dzięki czemu idealnie spisze się w podróży i można go schować we wcześniej wspomnianym schowku.
Microsoft montuje w swoich myszkach lasery BlueTrack – w Mobile Mouse 4000 też go nie zabrakło.
PODSUMOWANIE
Podsumowując – Microsoft Wireless Mobile Mouse 4000 jest bardzo fajną małą myszką, która idealnie nadaje się do komputerów przenośnych, aczkolwiek swoją rolę spełni także w komputerze stacjonarnym. Zasięg nadajnika jest bardzo duży i nawet w pomieszczeniach zamkniętych sygnał dochodził do peceta. Mysz dobrze leży w dłoni, jest wykonana z przyjemnego w dotyku materiału i ma delikatny, stonowany design. Wielkim plusem jest rolka odchylana na boki umożliwiająca przesuwanie ekranu w poziomie. Wracając do pytania z początku mini-recenzji – myślę, że warto kupić taką myszkę. Jej cena nie jest niska, choć nie jest też bardzo wygórowana. Urządzenie oferuje wiele udogodnień i dobre parametry. Problemem mogą okazać się popularne FPSy, choć po kilku dniach gra zaczęła stawać się coraz prostsza – kwestia przyzwyczajenia ;) Zawodowi graficy także nie byliby zadowoleni z myszy, jednak podczas obróbki zdjęć w tym tekście idealnie się spisała. Ogólnie rzecz biorąc jest to idealna myszka do podstawowych czynności związanych z obsługą komputera. Idealnie nadaje się do laptopów.
OCENA
- Praca na baterii 10/10
- Wygląd 7/10
- Funkcjonalność 7/10
- Cena 6/10
- Jakość wykonania 10/10
- Jakość materiału 10/10
- Ocena ogólna 9/10
Orientacyjna cena w dniu testu 150zł
Dziękuję redakcji za dostarczenie myszki do testów :)
Komentarze
6Brak interpretacji niektórych testów (JAK MOŻNA NIE SKOMENTOWAĆ TAK TRAGICZNEJ INTERPOLACJI?) A poza tym - czy ty robiłeś testy myszki przed zainstalowaniem oprogramowania, jak wynika z kolejności opisów w twojej recce??
Kwestie oprogramowania potraktowales troche po macoszemu - sprawdzales makra, jak sie ogolnie sprawuje funckja programowania przyciskow w roznych aplikacjach??
powierzchnia nie brudzila ci sie szybko??
Za interpolację i kółka (zadowalającym efektem bym tego nie nazwał) daję 4, tak byłaby piątka.