Mio MiVue 658 WiFi – nagraj swoją podróż
Mio MiVue 658 WiFi to wideorejestrator jazdy czyli kamerka samochodowa. Służy do nagrywania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Oferuje wysoką jakość nagrań.
- bardzo dobra jakość nagrań dziennych; - dość jasne i szczegółowe nagrania nocne; - wyświetlacz dotykowy; - długi 4-metrowy kabel od ładowarki samochodowej; - dedykowana aplikacja na smartfony, PC i Mac; - synchronizacja z telefonem przez Wi-Fi; - wgrana baza fotoradarów z dożywotnią aktualizacją; - tryb parkingowy;
Minusy- kabel od zasilania bywa widoczny w kadrze; - słabe kąty widzenia ekranu w pionie;
Spokojna głowa
Kamerki samochodowe są coraz częściej spotykane za przednimi szybami samochodów. Grono kierowców, którzy decydują się na korzystanie z tego typu urządzeń powiększa się z roku na rok i trudno się temu dziwić. Posiadanie takiej małej „czarnej skrzynki" pozwala na szybsze wyjaśnienie wielu nie do końca oczywistych sytuacji, które mogą nam się niespodziewanie przytrafić na drodze. Na filmie można udokumentować przebieg kolizji i udowodnić, że wina leży po stronie innego uczestnika ruchu. Taka pomoc bywa nieoceniona.
Wideorejestratory można kupić w dość szerokim przedziale cenowym, który zależy głównie od jakości obrazu oraz funkcjonalności jaką oferują. Do naszej redakcji trafił ostatnio MiVue 658 WIFI, czyli topowy model w ofercie firmy Mio. Można go kupić za około 800-900 zł. Muszę przyznać, że jest to spory wydatek jak na kamerkę samochodową. Czy specyfikacja to usprawiedliwia?
Skrócona specyfikacja:
Maksymalna rozdzielczość nagrywania | 2304x1296 px |
Tryby nagrywania | 720p 60 kl./s, 1080p 45 kl./s, 1080p 30 kl./s HDR, 1296p 30 kl./s |
Maksymalna rozdzielczość zdjęć | 4 Mpx |
Kąt widzenia kamery | 150 stopni |
Światłosiła obiektywu | f/1.8 |
Wyświetlacz | TFT LCD, 2,7”, dotykowy |
Inne | akcelerometr, moduł GPS, łączność Wi-Fi |
Akcesoria i dodatki | ładowarka samochodowa z 4 metrowym kablem, uchwyt z przyssawką na szybę, dedykowana aplikacja na smartfony oraz komputery stacjonarne |
Szczegółowy obraz to podstawa
Bardzo pozytywne wrażenie robi rozdzielczość nagrywania. Wiele tanich kamerek dostępnych w sklepach wciąż nagrywa w 720p, a te nieco droższe w 1080p. Tutaj do dyspozycji mamy Full HD w 45 klatkach na sekundę oraz jeszcze lepszy tryb 1296p. Do czego się on przydaje?
Od wideorejestratora oczekujemy możliwości odczytania numerów rejestracyjnych pojazdu oraz wyraźnej prezentacji znaków drogowych i innych symboli. W takim przypadku wysoka rozdzielczość przydaje się bardzo. O zapełnienie karty pamięci nie trzeba się martwić - gdy miejsce się skończy najnowszy film zapisuje się w miejsce najstarszego. W trybie awaryjnym (emergency) filmy zabezpieczone są przed automatycznym nadpisywaniem - trzeba je kasować ręcznie.
Mio zastosowało w tym modelu też całkiem dobry obiektyw. Obejmuje szerokie pole widzenia, ma dość wysoką rozdzielczość i jest jasny, co przydaje się w czasie nagrywania jazdy w nocy. Poza tym soczewki są szklane, a więc znacznie bardziej odporne na zarysowania od plastikowych, stosowanych w tańszych rejestratorach. Obiektyw składa się z sześciu elementów i filtra IR.
Łączność i inne funkcje
Na pierwszy rzut oka spodobała mi się możliwość synchronizacji filmów ze smartfonem przez łączność bezprzewodową Wi-Fi. Nie jest do tego potrzebny router. Mio MiVue tworzy wokół siebie własnego hotspota, a smartfon łączy się bezpośrednio z nim. Jeśli więc będzie musiał ktoś oddać kartę pamięci Policji, to może ściągnąć z kamerki odpowiedni film na smartfona i zachować własną kopię.
Filmy oznaczone są lokalizacją geograficzną i mogą mieć naniesioną prędkość jazdy lub wartość przeciążenia. Do tego widnieje na nich czas i data zarejestrowania filmu.
Kamerka włącza się automatycznie po przekręceniu kluczyka i od razu zaczyna nagrywać. Opcja ta działa w samochodach, w których zasilanie z gniazdka dostarczane jest wyłącznie po przekręceniu stacyjki.
Z kolei po wyłączeniu zapłonu kamerka zatrzymuje nagrywanie i może przełączyć się w tryb parkingowy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala nagrać osoby kręcące się wokół samochodu automatycznie po wykryciu ruchu. Mio ma też wbudowaną bazę fotoradarów i może ostrzegać o przekroczeniu prędkości.
Przejdź na kolejne strony testu by znaleźć informacje na temat jakości wykonania, podstawowych funkcji rejestratora oraz jakości filmów i zdjęć.