Wydajność w teście 3D Mark
Wynik testu procesora robi wrażenie, ale wcale nie jest dwa razy wyższy od Ryzena 7 1800X (co ma miejsce choćby w teście Cinebench). Dlaczego tak się dzieje? Otóż test procesora w tym benchmarku obciąża 1950X zaledwie nieco powyżej 50%.
UEFI - MSI Clock BIOS 5
Piąta wersja Click BIOS nie daje żadnych powodów do narzekań. Mamy do wyboru interfejs uproszczony (EZ) oraz zaawansowany (Advanced). Pierwszy udostępnia nam podstawowe opcje, a drugi pozwala na kompleksowe zarządzanie.
Podkręcanie
Na płycie zainstalowaliśmy najwydajniejszy procesor rodziny AMD Ryzen Threadripper, czyli 1950X. TDP tego wydajnościowego potwora to 180 W. W czasie testów redakcyjnych mieliśmy na stanie jedynie chłodzenie powietrzem przeznaczone dla podstawki TR4, a konkretnie naprawdę niewielki model Arctic Freezer 33 TR - dokładne testy tego systemu chłodzącego znajdziecie w oddzielnej recenzji. Siłą rzeczy możliwości podkręcania zostały w ten sposób znacząco ograniczone.
Zacznijmy spokojnie od pamięci RAM. Na pokładzie znalazło się 32 GB RAM, a maksymalny profil XMP pozwala na osiągnięcie 3000 MHz. Wystarczy go tylko włączyć, by wszystko śmigało bez problemu. Przy ustawieniach domyślnych (Optimised Defaults) RAM pracuje z taktowaniem 2400 MHz.
Poważniejsze OC Threadrippera wiąże się z zastosowaniem wydajniejszego systemu chłodzącego. Nasz niewielki radiator przy standardowych ustawieniach utrzymywał temperaturę prawie 50 stopni w stanie spoczynku, a po 5-minutowym wygrzewaniu w programie OCCT wzrosła ona do 73 stopni, co wiązało się już z lekkim throttlingiem.
Proste podkręcanie na tej płycie jest... hmm.. proste. Nie trzeba nawet grzebać w opcjach Click BIOS, tylko można użyć pokrętła na płycie głównej.
Do wyboru mamy aż 7 różnych ustawień, z czego maksymalne pozwala na ustawienie 4,1 GHz na wszystkich rdzeniach. Oczywiście zastosowane chłodzenie nie pozwalało nam na takie "szaleństwa". Sprawdziliśmy więc jedynie pierwszy stopień podkręcenia, który podnosi taktowanie wszystkich rdzeni do 3,75 GHz. Działa bez problemu i faktycznie można tu nieco poeksperymentować, ale do efektywnego podkręcaniu TR trzeba po prostu zainwestować w coś wydajniejszego.
Pobór mocy
Pamiętajmy - płyta wymaga zasilacza z dwiema 8-pinowymi wtyczkami do zasilania procesora (nie mylić z wtyczkami zasilającymi PCIe!). W naszym przypadku platforma zasilana była 1200-watowym modelem Gigabyte XP1200M Xtreme Gaming.
Oczywiście zainstalowaliśmy wszystkie sterowniki do płyty dostarczone przez producenta, włącznie z planem zasilania dla procesorów Ryzen.
Pobór mocy platformy z kartą ASUS STRIX Radeon RX 480 OC
[W]
Stan spoczynku | 85 |
Aplikacje jednordzeniowe | 105 |
Aplikacje wielordzeniowe | 254 |
Gra 3D | 256 |
Cóż... parafrazując klasyka - maszynka ma swoją moc. Przy pełnym obciążeniu procesora możemy spodziewać się pobory mocy powyżej 250 W, a nawet w stanie spoczynku watomierz pokazuje prawie 90 W.