Targi Mobile World Congress 2011 odbyły się w Barcelonie i trwały od 14 do 17 lutego.
Producenci sprzętu mobile zaprezentowali sporo ciekawych nowości. Apple iPhone 4 otrzymał wyróżnienie "najlepsze urządzenie przenośne", ale to inna platforma zdominowała targi - chodzi oczywiście o Google Android.
Na następnych stronach prezentujemy najciekawsze smartfony i tablety.
LG wierzy, że oparty na Androidzie 3.0 Honeycomb tablet Optimus Pad ustanowi nowy standard jeśli chodzi o wielkość tych urządzeń. Jest mniejszy niż Apple iPad, za to większy od Samsunga Galaxy Tab.
Optimus Pad oferuje ekran o przekątnej 8,9 cala i LG uważa tę wielkość za "optymalną". Zdaniem producenta tablety z większymi ekranami są za duże, by uznać je za mobilne, natomiast te z mniejszymi przypominają przerośnięte smartfony.
Ekran Optimus Pada pracuje w rozdzielczości 1280 x 768. Tablet ma dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2 (taktowanie 1,0 GHz) i radzi sobie z płynnym odtwarzaniem filmów w jakości Full HD 1080p. Filmy można bez przeszkód oglądać na telewizorze, ponieważ Optimus ma złącze HDMI.
Wyposażenie tabletu LG obejmuje dwie kamerki o rozdzielczości 5 megapikseli każda. Są umieszczone z tyłu i pozwalają na nagrywanie filmów 3D. W przeciwieństwie do smartfona Optimus 3D, w przypadku tabletu Optimus Pad do oglądania materiałów 3D trzeba zakładać specjalne okulary.
Tablet LG trafi na rynek europejski w kwietniu.
Samsung przedstawił tablet Galaxy Tab 10.1, który jest wyposażony w 10,1-calowy ekran WXGA (1280 x 800) i pracuje z systemem Android 3.0 Honeycomb.
Producent uznał, że tym razem nie zaoferuje swojej nakładki na system (TouchWiz). Tablet pracuje z domyślnym interfejsem Androida, co pozwoli uniknąć opóźnień związanych z przyszłymi aktualizacjami OS-u.
Nowość ma dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2, więc można liczyć na wysoką wydajność. Jak twierdzi Samsung, wszystko działa szybko i sprawnie, począwszy od przeglądania internetu, kończąc na grach.
Galaxy Tab 10.1 ma z tyłu kamerkę o rozdzielczości 8 megapikseli. Może nagrywać filmy w jakości 1080p (24 kl./s) i odtwarzać je (30 kl./s). Z przodu znajdziemy z kolei 2-megapikselową kamerkę do rozmów wideo.
Co istotne, tablet waży zaledwie 0,59 kg. Jest zatem nieco lżejszy od iPada (0,68 kg wersja Wi-Fi, 0,73 kg - wersja 3G). Nieznacznym acz mile widzianym ulepszeniem w stosunku do zwykłego Galaxy Taba jest wprowadzenie nieco chropowatej tekstury z tyłu urządzenia, aby można było je wygodnie trzymać w trybie horyzontalnym. Pierwszy Galaxy Tab ma śliski i plastikowy tył - wiele osób skarżyło się, że może się wyśliznąć z ręki.
Tab 10.1 będzie dostępny w wersjach 16 i 32 GB. Na wiosnę ma być w Europie.
Wcześniej czy później HTC musiało wprowadzić autorski tablet. Flyer nie może jednak rywalizować z takimi urządzeniami jak Samsung Galaxy Tab 10.1 czy Motorola Xoom. Nowość HTC ma Androida 2.3 i 7-calowy ekran, więc korzysta z mniejszego ekranu i starszego oprogramowania. HTC wyjawiło jednak, że tablet zostanie zaktualizowany do Androida 3.0 Honeycomb.
Firma twierdzi, że tablet jest poręczny i wydajny zarazem. Został wyposażony w procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon 1,5 GHz, 1 GB RAM, 32 GB ROM, a także dwie kamerki: z tyłu 5 megapikseli, z przodu 1,3 do rozmów wideo.
Podobnie jak smartfony tego producenta, Flyer używa nakładki na system o nazwie HTC Sense. Ta została jednak zoptymalizowana pod tablet. Dla przykładu, zawiera karuzelę widżetów, które można w łatwy sposób sprawdzać opuszkami palców.
Dodatkowo HTC Flyer może być obsługiwany elektronicznym piórkiem. Dzięki temu zapisywanie notatek czy szkicowanie ma być łatwiejsze.
Huawei postawił na tablet z 7-calowym ekranem (800 x 480). Pracuje on z systemem Android 2.2 i trzeba przyznać, że nie oferuje takich możliwości co najwięksi gracze, niemniej ma go cechować niewygórowana cena.
Z innych tabletowych nowości: RIM zapowiedziało dwa dodatkowe tablety z serii PlayBook, a ViewSonic poszerzył ofertę o tablet ViewPad 4, wyposażony w zaledwie 4,1-calowy ekran.
Incredible S pracuje ze starszą wersją Androida (2.2 Froyo) i ma jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 1,0 GHz.
Ceny jeszcze nie podano, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że będzie to jeden z droższych telefonów HTC. Z tego powodu może mieć problem z odniesieniem sukcesu, bo rywale już na starcie są wydajniejsi i mają nowsze oprogramowanie. Incredible S zostanie jednak zaktualizowany do nowszej wersji systemu, choć nie podano jeszcze daty.
Smartfon HTC został wyposażony w 4-calowy ekran i ma kilka przydatnych funkcji: 8-megapikselowy moduł foto-wideo, DLNA, osobistego organizera, odtwarzacz muzyczny, Wi-Fi, Bluetooth, radio FM, czy też dostęp do Android Marketu. Od konkurentów wyróżnia go najbardziej obudowa - jest bardzo wytrzymała i pokryta gumą.
Desire S to następca bardzo popularnego (również w Polsce) modelu Desire. Główne różnice to przede wszystkim lepszej jakości obudowa aluminiowa oraz odświeżony interfejs Sense. Nie jest to jednak jeden z najwydajniejszych smartfonów na rynku - radzi sobie z grami i multimediami (Snapdragon 1,0 GHz), ale nie oferuje dwurdzeniowego procesora.
Co ciekawe, Desire S pracuje z systemem Android 2.4 Gingerbread. W porównaniu do wersji 2.3, edycja 2.4 zawiera kilka poprawek, ale nie oferuje nowych funkcji.
Ekran Desire'a S ma 3,7 cala i pracuje w rozdzielczości 800 x 480. Ponieważ Desire S nie jest już telefonem, który można uznać za jeden z najszybszych i najlepiej wyposażonych, mamy nadzieję, że jego cena nie będzie wysoka.
Telefon dla fanów Facebooka. Został wyposażony w specjalny przycisk z logo serwisu i oferuje wiele funkcji z nim związanych. Po naciśnięciu facebookowego przycisku uruchamia się aplikacja Friend Stream, którą opracowało HTC. Z jej poziomu można oczywiście korzystać z Facebooka (sprawdzić status, podzielić się zdjęciami, itd.), ale także z Twittera.
Wiele funkcji połączono z Facebookiem. Dla przykładu, po zarejestrowaniu fotografii możesz ją od razu przesłać do serwisu. W książce adresowej są też informacje o tym, kiedy dana osoba jest dostępna online na Facebooku, abyś mógł się z nią skontaktować. A to tylko dwie z "facebookowych integracji".
Telefon pracuje z systemem Android 2.3 i jest solidnie wykonany. Ekran ma przekątną 3,4 cala i rozdzielczość 480 x 320. Znajdziemy też dwie kamerki - ta z tyłu ma rozdzielczość 5 megapikseli, z przodu 0,3 i jest przeznaczona do połączeń wideo.
Obudowa smartfona Salsa nie wszystkim przypadnie do gustu, ponieważ przypomina szachownicę. Według nas Salsa jest przede wszystkim dla fanów Facebooka.
ChaCha to drugi facebookowy smartfon HTC. Ma 2,6-calowy wyświetlacz (480 x 320) i sprzętową klawiaturę QWERTY. Powinien spodobać się przede wszystkim nastolatkom, którzy dużo "tekstują" (tak mówi się taraz na wysyłanie SMS-ów) i, rzecz jasna, korzystają z Facebooka.
Podobnie jak Salsa, Chacha także ma specjalny przycisk z logo Facebooka i oferuje podobną funkcjonalność. Ma również identyczne kamerki (5 megapikseli z tyłu, 0,3 z przodu).
Kolejnej edycji doczekał się także telefon Wildfire. Został wyposażony w 3,2-calowy ekran (480 x 320) i jest jednym z najmniejszych telefonów HTC. W dodatku waży tylko 105 g.
Z tyłu umieszczono aparat o rozdzielczości 5,0 megapikseli, czyli taki sam, jaki można znaleźć w poprzedniku.
Małe wymiary to zarówno zaleta, jak i wada telefonu. Z pewnością zmieści się do małej kobiecej torebki, natomiast klawiatura ekranowa na wyświetlaczu 3,2" może stanowić problem dla wielu użytkowników. Wildfire S nie należy też do wydajnych telefonów - oferuje procesor 600 MHz.
Smartfon pracuje z systemem Android 2.4 Gingerbread i wiosną powinien trafić także na polski rynek.
Smartfon 3D to kompletna rynkowa nowość. Optimus 3D zapewnia doświadczenia, których nie znajdziemy na innych telefonach. Z drugiej strony nie wszyscy oczekują od smartfona, że będzie obsługiwał gry i filmy 3D.
Do oglądania efektów 3D nie są potrzebne okulary. Obrazy zdają się lekko unosić poza ekranem, a efekt jest subtelny i trudny do uchwycenia aparatem fotograficznym. Telefon może nie tylko odtwarzać filmy 3D, ale także je nagrywać - z tyłu zainstalowano dwa 5-megapikselowe moduły do zapisywania wideo 3D HD 720p. Nagrywać można też w jakości 1080p, ale już bez efektów 3D.
Filmy zarejestrowane telefonem można później oglądać na telewizorze 3D, choć wtedy będą już potrzebne okulary.
Grając w grę 3D możemy włączyć lub wyłączyć efekty trójwymiarowe, znajdziemy też kilka aplikacji obsługujących 3D, włącznie z interfejsem, gdzie ikony "wylatują" z ekranu.
Optimus 3D pracuje z Androidem 2.2, ale niebawem zostanie zaktualizowany do 2.3. Ma 4,3-calowy i jasny wyświetlacz (480 x 800), jak również dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz.
Kieszonkowy Galaxy Mini ma 3,1-calowy ekran (320 x 240) i Androida 2.2. Sądząc po parametrach technicznych, będzie on rywalizował z HTC Wildfire S, ponieważ również oferuje procesor 600 MHz.
Mini ma także 3-megapikselowy moduł foto-wideo, technologię Swype do szybkiego pisania na ekranowej klawiaturze, a także preinstalowane oprogramowanie QuickOffice. Według producenta bateria wystarcza na niespełna 10 godzin rozmów 2G.
Samsung Galaxy S 2 pracuje z Androidem 2.3 Gingerbread i został wyposażony w lepszej jakości 4,3-calowy ekran (Super AMOLED) - jest jaśniejszy, ostrzejszy i nie aż tak błyszczący jak ten z Galaxy S. Co ciekawe i również warte wzmianki, wraz z Galaxy S 2 doczekamy się wyraźnie odświeżonego oprogramowania Kies. Aplikacja Samsunga powinna działać teraz jak należy.
Galaxy S 2 to również wysoka wydajność i świetne wyposażenie. Początkowo zakładaliśmy, że oferuje dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2, ale później Samsung wyjawił, że telefon korzysta z autorskiego chipu. Nie zdradził szczegółów technicznych podczas trwania targów, natomiast wiemy, że wydajność jest wysoka - smartfon bez trudu odtwarza filmy 1080p przy 30 kl./s.
Z tyłu znajdziemy 8-megapikselowy moduł foto-wideo z możliwością nagrywania filmów Full HD 1080p. Z przodu umieszczono kamerkę o rozdzielczości 2 megapikseli, która posłuży do rozmów wideo.
Galaxy S 2 ma trafić na rynek europejski w marcu. Czekamy z niecierpliwością.
Podobnie jak Galaxy Player, którego Samsung prezentował podczas styczniowych targów CES, Galaxy Wi-Fi 5.0 to przenośny odtwarzacz multimedialny i konsolka do gier. Sprzęt ma rywalizować z iPodem touch. Ma 5-calowy ekran (800 x 480), więc niektórzy kwalifikują go także do segmentu tabletów.
Odtwarzacz wyposażono w procesor Hummingbird 1,0 GHz i 5-megapikselowy moduł foto-wideo. Jest oparty na Androidzie 2.2 i zapewni dostęp do Android Marketu.
Gigantyczny telefon. Ma 4,8-calowy ekran (1024 x 480) o nietypowych proporcjach 21:9. Producent podkreśla, że to dobry smartfon do oglądania filmów i przeglądania internetu w trybie horyzontalnym. Tak duży wyświetlacz to także dwie wady: wymiary są dość duże, więc Iconia Smart nie wszystkim przypadnie do gustu, a ponadto czas pracy na baterii prawdopodobnie nie należy do najdłuższych.
Telefon Acera kierowany jest głównie do mobilnych fanów multimediów. Może też przesyłać filmy do telewizora przez HDMI lub standard DLNA, więc po powrocie z podróży da się obejrzeć ulubione wideo na większym ekranie.
Telefon ma żyroskop, akcelerometr i procesor Snapdragon 1,0 GHz, co sugeruje, że nieźle poradzi sobie także w grach. Pracuje z systemem Android 2.3 Gingerbread, oferuje dostęp do Android Marketu i ma 8-megapikselowy moduł foto-wideo. Z przodu, oczywiście, znajdziemy moduł do rozmów wideo - ten ma 2 megapiksele.
Xperia Neo i Pro różnią się przede wszystkim tym, że Neo ma ekranową, a Pro oferuje rozsuwaną klawiaturę sprzętową.
Obydwa telefony mają 3,7-calowe ekrany pracujące z rozdzielczością 854 x 480 pikseli. Trzy przyciski (Home, Powrót, Menu) umieszczono pod ekranem, natomiast regulowanie głośności, włączanie/wyłączanie, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, slot na karty microSD i złącze micro-USB znalazły się po bokach.
Klawiatura w modelu Pro wydaje się komfortowa. Klawisze są lekko uniesione, duża spacja znajduje się w centrum dolnego rzędu, a pomiędzy nimi zachowano wystarczające odstępy.
W obu smartfonach znajdziemy ponadto procesor Snapdragon 1,0 GHz, Androida 2.3, 320 MB wewnętrznej pamięci, jak i umieszczone z tyłu 8-megapikselowe moduły foto-wideo z lampą LED i możliwością nagrywania filmów HD. Nie zabrakło też jednego modułu z przodu, o rozdzielczości 2 megapikseli.
Model Neo będzie dostępny z czerwoną, niebieską i srebrną obudową, a Pro z czarną, srebrną i czerwoną.
Jeden z najciekawszych telefonów ma znakomity potencjał jeśli chodzi o gry. Zamiast wysuwanej klawiatury oferuje przyciski dla graczy i przypomina przenośną konsolkę do gier. Jednak przed Xperią Play nie lada wyzwanie, bo sukces tego sprzętu będzie zależeć przede wszystkim od dostępnych gier.
Smartfon oferujący dostęp do sklepu PlayStation Suite jest oparty na Androidzie 2.3. Ze sklepu Sony można pobierać starsze gry z PSP i PS One. Producent wyjawił nawet, że Xperia Play trafi do sprzedaży z preinstalowanymi grami z PS One.
Sam telefon wyposażono w 4-calowy ekran (854 x 480), procesor 1,0 GHz, 512 MB pamięci RAM i 5-megapikselowy moduł foto-wideo.
Komentarze
11