Nagrywarka dla nałogowych palaczy - LG GH-22NS50

przeczytasz w 6 min.

Niedawno stanąłem przed problemem zakupu nagrywarki DVD. Musiałem kupić coś nowego, ponieważ mój stary Samsung miewał problemy natury technicznej. Dodatkowo komunikował się interfejsem ATA, a jak wiemy jest on dosyć przestarzały. Kabel SATA był odpowiedni ze względu na mniej zajmowanego miejsca co poprawiło by wentylacją powietrza w obudowie. Dodatkowym powodem wymiany nagrywarki (a raczej jej interfejsu) były wręcz zbywające gniazda SATA na płycie głównej, a gniazdo ATA w nowszych płytach jest jedno (jak u mnie), albo producenci go nawet nie montują. Dostępne są także nagrywarki z interfejsem USB – tak zwane zewnętrzne, ale odstraszyła mnie ich cena. Problem interfejsu został rozwiązany, ale większym był wybór producenta oraz konkretnego modelu. Wiadomo, są tak cenieni producenci jak Plextor, Pionnier, ale jak wiemy za jakość (oraz markę) trzeba płacić. Po zasięgnięciu rad na forum oraz u znajomych, po przeanalizowaniu cenników i testów, zainteresowała mnie firma LG. Jej produkty są dosyć popularne, niezawodne, a przede wszystkim tanie. Po dalszych oględzinach, wybrałem tą jedyną – GH-22NS50. Model tani, polecany i spełniający moje kryteria.

Jak się prezentuje i czy rzeczywiście spełniła moje wymagania, dowiecie się z recenzji. Zapraszam!

Budowa

Nagrywarka jest dosyć małych wymiarów – 170x146x41,5mm (długość, szerokość, wysokość). Szerokość oraz wysokość nie powinna nikogo w większym stopniu obchodzić, ze względu na znormalizowane wymiary, jeżeli zaś chodzi o długość to jest to wymiar najbardziej znaczący. Siedemnaście centymetrów długości to dosyć mało. W krótszych obudowach (jak u mnie) może to mieć znaczenie – napęd osadzony w niższych zatokach, może zawadzać o płytę główną.

 

Przedni panel jest dosyć ładnie wykonany – trochę skromnie. Nie ma na nim za dużo zbędnych informacji. Przycisk jest dosyć płasko osadzony – nie wystaje niepotrzebnie, ale też go trudno „wymacać”. Diodka świeci w kolorze jasno zielonym, jedynie co mi przeszkadza to trochę za duża jasność diody, ale jest to sprawa całkowicie subiektywna.

 Tył nagrywarki jest bardzo prosty. Znajdziemy na nim tylko potrzebne gniazda SATA - zasilające oraz komunikacyjne.
 

 

Ciekawostką jest to, że producent wszelkie naklejki (na nich informacje o nagrywarce), umieścił na dole nagrywarki, a zazwyczaj spotykamy się z nimi na górze. Dodatkowo rzadko spotykanym posunięciem, był montaż dolnej blachy na pięciu śrubach – zazwyczaj montowany jest na czterech.

Specyfikacja

 Według producenta dane techniczne wyglądają następująco:

 Dane ogólne:

  • Wielkość bufora (MB) – 2MB
  • Typ interfejsu - Serial ATA
  • Współpraca z systemami operacyjnymi - Windows Vista, XP, 2000, ME
  • Zgodność ze standardem SecureDisc - Tak
  • Zgodność ze standardem LightScribe – Nie
  • Typ napędu Wewnętrzny/zewnętrzny – Internal (wewnętrzny)
  • Współpraca z komputerami Mac - Nie
  • Obsługa standardu Blu-Ray™ - Nie

Szybkość zapisu:

  • DVD-R - 22x
  • DVD-R DL - 12x
  • DVD-RW - 6x
  • DVD-RAM - 12x
  • DVD+R - 22x
  • DVD+R DL - 16x
  • DVD+RW - 8x
  • CD-R – 48x
  • Wymiary S x W x D (mm) - 173 x 165 x 41,3 mm
  • Masa (g) - 800g

Funkcje opcjonalne:

  • Odtwarzanie bez zacięć - Tak
  • Ciche odtwarzanie - Tak

Programy diagnozujące wykrywają dane dokładnie tak samo jak napisał producent (jedyne zastrzeżenia można mieć do nie podania szybkości zapisu płyt CD-RW):
 


dane techniczne według programu Everest


dane techniczne według programu Nero InfoTool


Warto wspomnieć o tym, że prędkości podawane przez producenta są prędkościami maksymalnymi, czyli uzyskujemy je tylko w końcowym etapie nagrywania/odtwarzania.

 

Użytkowanie

Pomimo dosyć krótkiego użytkowania nagrywarki mogę o niej powiedzieć dosyć dużo, ponieważ korzystam z niej dosyć często.

Co od razu po zamontowaniu rzuciło mi się w oczy, to dosyć tandetnie wykonana tacka. Jest ona ze złej jakości plastiku, przez co się łatwo huśta, co sprawia wrażenie nie spasowania.

Natomiast pozytywnie zaskoczyła mnie niska głośność napędu. Zawsze byłem przyzwyczajony podczas gdy wkładałem płytę do napędu, to od razu „startował odrzutowiec” - napęd wchodził w najwyższe obroty, a przez co wyraźnie był słyszalny. Dodatkowo napęd generował wibrację wprawiające w ruch obudowę, a obudowa całe biurko (no może trochę przesadziłem). Nagrywarka LG GH-22NS50 pracuję z pełną kulturą. Po włożeniu płytki jedynie słychać delikatne, ciche obroty płytki. Jest to spowodowane funkcją cichego odtwarzania. Jedynie podczas nagrywania płyt można usłyszeć „cichszą wersję odrzutowca”. Pomimo nagrywania płyt z prędkością 20x, nagrywarka nie generowała dużego hałasu, choć była słyszalna.

Testy

  • Procesor: AMD Athlon II X2 240 @ 3,5GHz
  • Pamięć: RAM: G.SKILL PI 1x2GB 1000MHz CL5 @ CL6
    GOODRAM 1GB 800MHz CL5 @ 1000MHz CL6
  • Płyta główna: ASRock A785GXH/128M
  • Dysk twardy: WD WD3200AAKS
  • System operacyjny: Windows 7 32bit
  • Program nagrywający: Nero 7.5.9.0

 Nagrywarkę porównam do swojego poprzedniego modelu Samsung SH-S182M, wyposażonego w interfejs ATA oraz napędu LG GDR8162B również wyposażonego w interfejs ATA. Ponieważ nagrywarka jest w stanie pracować z prędkością 12x odczytu, czyli lekko ponad 16MB/s (1x DVD = 1385KB/s), oraz 18x zapisu, czyli lekko ponad 24MB/s, a interfejs ATA w swojej najwolniejszej postaci osiąga 33Mb/s, czyli  4,128MB/s, zastosuje przewód ATA 133Mb/s, czyli 16,64MB/s. Pomimo najszybszej wersji zastosowanego kabelka (ATA 133Mb/s), ogranicza on przesył danych podczas odczytu nagrywarki Samsung.

 Dane techniczne nagrywarki Samsunga oraz napędu LG, prezentują zrzuty ekranu poniżej: 


informacje o nagrywarce DVD Samsung SH-S182M


informacje o napędzie DVD LG GDR8162B

 Płyty DVD+R jakie używałem to Verbatimy x16 AZO z fabryki MCC, a płyta CD-RW to TDK High Speed 4-12x.

Zapis DVD+R

 

Widać, że nagrywarka LG zapisuje płytę DVD+R wyraźnie szybciej, w obydwóch przypadkach. Różnica w czasie zapisu sięga od 51 sekund podczas zapisu z prędkością 16x, do aż 143 sekund (prawie 2,5 minuty) z prędkością 16x.

Wypróbowałem również zapis z prędkością 20x w nagrywarce LG GH-22NS50 (choć jest to nie oficjalny wynik, z uwagi na ograniczenie zapisu przez płytkę do 16x) – wymagany czas skrócił się do 299 sekund.

Zapis CD-RW

 

Podczas zapisu płyty CD-RW różnice są także dostrzegalne (na korzyść nagrywarki firmy LG) – sięgają 44 sekund. Warto wspomnieć, że płyta umożliwia zapis 4-12x, a nagrywarki umożliwiały jedynie zapis z prędkością 10x LG, oraz 4x i 10x Samsung. Dodatkowo nagrywarka Samsung nie nagrała poprawnie płyty.


Błędnie nagrana płyta CD-RW przez nagrywarkę Samsung SH-S182M

Kasowanie CD-RW

 

Kasowanie polegało na całkowitym wymazaniu płyty CD-RW. Różnica w czasie kasowania również jest dostrzegalna, ale nie jest aż tak duża – sięga jedynie 10 sekund. 

Kopiowanie zawartości płyty na dysk

W tym teście każdy kopiował swoją nagraną  płytę, jedynie napęd LG otrzymał do kopiowania płytę nagraną przez nagrywarkę LG. Widzimy, że w przypadku kopiowania drugiej płyty DVD (z trochę większą ilością danych), nagrywarka LG zaliczyła wpadkę – wymagała ponad 200 sekund więcej czasu na skopiowanie danych na dysk, niż nagrywarka Samsunga. W pozostałych testach nagrywarka poradziła sobie bardzo dobrze. Nagrywarka SH-S182M została nie ujęta w czasie kopiowania płyty CD-RW ze względu na nie poprawnie nagraną płytę, co skutkowało błędami w kopiowaniu.

ScanDisc

 

 

Tu także każdy testował przez siebie nagraną płytę, jedynie napęd LG otrzymał płytę nagraną przez nagrywarkę LG. Podczas skanowania płyt DVD nagrywarka LG okazała się najlepsza (w przypadku drugiej płyty pozostali rywale mieli wyraźne problemy). Jedynie podczas skanowania płyty CD-RW lepszy okazał się Samsung (co jest dosyć ciekawe ze względu na źle nagraną płytę), ale o jedyne 7 sekund. Wyraźnie widać, że napęd LG miał bardzo duże problemy – wymagał prawie 26 minut.

Czas ładowania płyty

 

Czas ładowania mierzony był od zamknięcia tacki do rozpoznania płyty przez system (uruchomienia autoruna). W większości przypadków nagrywarka LG ładowała płytę najszybciej, jedynie w przypadku płyty CD-ROM oraz nagranej płyty DVD+R ładowała ciut wolniej.

Wsuwanie/wysuwanie

 

 

Czasy mierzone były od wciśnięcia przycisku do wsunięcia lub wysunięcia tacki. Jak widać różnice są subtelne, ale w obydwu przypadkach testowana nagrywarka jest najwolniejsza (w przypadku wsuwania remis z nagrywarką Samsung).

ScanDisc – extreme

Jak wiemy nie każda płyta jest zawsze czysta i nie porysowana. Właśnie dlatego postanowiłem przekonać się jak szybko nagrywarki i napęd poradzą sobie z przeskanowaniem porysowanej płyty. Testy jedynie ukończyła nagrywarka LG, choć nie do końca ponieważ podczas przeskanowania płyty CD-ROM program Nero CD-DVD Speed wyłączał się z błędem. Nagrywarka Samsunga oraz napęd LG prawdopodobnie zawieszały się lub zawieszały cały system – nawet po 5 godzinach testy stały w okolicach 73%.


skanowanie porysowanej płyty CD przez nagrywarkę LG -GH22NS50


skanowanie porysowanej płyty DVD przez nagrywarkę LG -GH22NS50


w okolicach 73% napęd LG oraz nagrywarka Samsung „wymiękały”

 

Odczyt płyt tłoczonych DVD DL


wykres odczytu płyty DVD DL przez nagrywarkę LG GH-22NS50


wykres odczytu płyty DVD DL przez nagrywarkę Samsung SH-S182M


wykres odczytu płyty DVD DL przez napęd LG GDR8162B

Nagrywarka LG ma dosyć stromy wykres, co obrazuje duże prędkości odczytu, ale ma on miejscami duże spadki prędkości. Płyta DVD DL odtwarzana była (mniej więcej) z prędkością podaną przez producenta – 12x. Podobną sytuację obrazuje napęd LG, tyle że nie ma aż tak dużych spadków odczytu – można powiedzieć, że w tej konkurencji jest wzorem. Nagrywarka Samsung nie ma w ogóle widocznych spadków, ale jej wykres jest mało stromy – oferuje małe prędkości odczytu.

Nero CD-DVD Speed – benchmark (DVD+R)

Benchmark uwidocznił różnice między nagrywarkami i napędem w szybkości odczytu. Zdecydowanie widać różnicę w szybkości odtwarzania na początku. Maksymalna prędkość odczytu wskazana przez nagrywarkę LG jest lekko wyższa niż ta podawana przez producenta.

W benchmarku opóźnień trochę gorzej od nagrywarki Samsunga wypadła nagrywarka LG. Napęd LG na końcu stawki. 

Napęd LG nie oferował prędkości 8X odczytu. Zużycie procesora to mocna strona nagrywarki LG – w porównaniu z pozostałymi konkurentami jest bardzo niskie.

 

Nagrywarka wyposarzona w interfejs SATA, osiąga wyraźnie wyższe transfery, ale to chyb niekogo nie powinno dziwić.

Odczyt płyt DVD+R


wykres odczytu nagrywarki LG GH 22NS50


wykres odczytu nagrywarki Samsung SH-S182M


wykres odczytu napędu LG GDR1862B

Wykres prędkości odczytu nagrywarki LG jest bardzo stromy (wychodzi poza skalę), co obrazuje duże prędkości odczytu. W nagrywarce Samsung widać spadek prędkości przy około 0,5GB. Napęd LG odczytywał płytę DVD+R przy najmniejszej prędkości.

Podsumowanie

Nagrywarka LG GH-22NS50 jest polecana przez użytkowników na forach internetowych, co świadczy o tym, że jest dosyć udanym modelem. Po przetestowaniu jej mogę potwierdzić, że jest dosyć udana, pod względem parametrów technicznych. Natomiast pod względem budowy zaniepokoił mnie materiał z którego została wykonana tacka. Jest on dosyć słabej jakości – wyraźnie się trzęsie i lekko zgina. Można powiedzieć, że producent na tacce zaoszczędził. Pozytywnie zaskoczyła mnie niska głośność napędu – jest on cichy szczególnie podczas odtwarzania płyt. Podczas nagrywania jest głośniej, ale nie jest źle (jak w przypadku innych modeli). Dodatkowo model ten jest dosyć krótki, co zaspokoi posiadaczy krótszych obudów.

Jeżeli chodzi o parametry techniczne są one na wysokim poziomie, ale nie są na najwyższym. Lekko zawodzi odczyt płyt DVD-DL – obecne są spadki odczytu. Poza tym jednym mankamentem nic nie zawodzi. Na pochwałę zasługuje umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach, czyli ScanDisc porysowanych płyt – tylko nagrywarka LG potrafiła sprostać temu wyzwaniu. Dobrze dosyć prezentuje się szybkość zapisu oraz odczytu płyt. Jak na cenę około 100zł nagrywarka jest okazją i z czystym sumieniem mogę ją polecić. 

Cena: około 100zł

Gwarancja: 24 miesiące

Plusy:

-        małe wymiary

-        cichy odczyt

-        szybki zapis

-        dobry odczyt uszkodzonych płyt

Minusy:

-        słaba jakość wykonania tacki

-        spadki wydajności przy odczycie płyt DVD-DL

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    b1tzz
    0
    Kolejny tester nagrywarki -.-
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Stojąc wobec podobnego wyboru (mój Samsung SATA padł) i mając do wyboru w sklepie trzy marki w podobnej cenie wybrałem Asus DRW-24B1ST.
      Nie mam zaufania do produktów LG ("Lucky Goldstar") na rynek polski. Są zwykle bardzo niskiej jakości.

      Cena około 100zł to obecnie standard ceny nagrywarki DVD.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        P.S. Zapomniałem ocenić - od mnie 4. A tak swoją drogą uzasadnienie interface SATA bardzo oryginalne :)
        • avatar
          Deathstar
          0
          No to ja tez 4 ;). Dobra recka, ale mnie jakoś średnio przekonała ;d.
          • avatar
            marcin_kg
            0
            Po co komu tyle testów nagrywarki ja nie wiem, ale napracowałeś się więc 4.
            • avatar
              marcin_kg
              0
              Małe wymiary uznajesz jako plus tego modelu? Przecież wszystkie nagrywarki są takich samych wymiarów :)
              • avatar
                NomadDemon
                0
                czyli pod linuxem nie dziala?
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Mam ten szajsowny model w nero wywala mi błąd zapisu DAO czy coś nie można dokończyć nagrywania... i spaliłem już chyba z 30 płyt...
                  :/ i co wy na to?
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    błąd w opisie:

                    Różnica w czasie zapisu sięga od 51 sekund podczas zapisu z prędkością 16x, do aż 143 sekund (prawie 2,5 minuty) z prędkością 16x. - powinno być 8x ??
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Wszystko pięknie pięknie , ale czy ta nagrywarka się nie rozsypie po kilku miesiącach ??

                      Pracuje jako serwisant i jak widzę już czytnik płyt LG który nie jest nowy tylko kilku miesięczny to nawet nie wkładam płyty do niego bo wiem że i tak nie przeczyta.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Dodam, że "Nero CD-DVD Speed" to już niedostępny program, jego zmiennikem jest "Opti Drive Control" obecnie w wersji 1.48.
                        Z ciekawości zrobilem te same testy co Autor swego Asuska i stwierdzam że wszystkie wyniki mój napęd DRW-24B1ST ma lepsze :).

                        Jeśli ktoś uważa że na zakup Blue-Ray jeszcze dla niego za wcześnie (na półkach naszych sklepów króluje niestety BR "Goldstar" :() to jednak bym polecił napęd Asuska :)
                        Dodatkowy plus - dodatkowo skuteczny program "E-Hammer".
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Miało być wyżej "bardzo skuteczny". E-Hammer to program do niszczenia zapisu z płyt przed ich wyrzuceniem, aby nasze prywatne dane nie wyciekały na zewnątrz.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Ten portal jest gówno warty.
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ten portal powinien się nazywać: TEST-ALL a nie benchmark.pl.
                              Administrator tego portalu znalazł prosty sposób na to jak upchnąć stek zbędnych i bezwartościowych bzdur i sie przy tym nie narobić. Teraz wystarczy kilku dzieciorów z komputerami konkurs z nagrodami i można spokojnie leżeć z założonymi rękoma i patrzeć jak sieć zalewana jest rzeką durnowatych testów pod przewodnictwem domeny benchmark.pl.
                              Ale co tam ważne, że jest gdzie upychać banery reklamowe i mieć oglądalność.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Moim zdaniem ten test jest potrzebny i dobry, a jego Autor się solidnie napracował.
                                Po co tu krytyka bez argumentów?
                                Codziennie odwiedzam kilka technologicznych portali i komentuję tylko to co mnie interesuje - podzespoły komputerowe, telekomunikacja - ocenę reszty pozostawiając innym.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Test bardzo dobry i napewno trochę osób z niego skorzysta
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Błąd :P
                                    Nagrywarka wyposarzona w interfejs SATA, osiąga wyraźnie wyższe transfery, ale to chyb niekogo nie powinno dziwić.

                                    wyposażona pisze się przez ż
                                    niekogo tylko nikogo
                                    a do wyrazu chyb trzeba dopisać literę 'a'

                                    Mimo tego to jest test nagrywarki a nie Języka Polskiego :P
                                    5!
                                    • avatar
                                      xfire25
                                      0
                                      szczerze to rzuciłem okiem tylko na temat i na obrazki i mam rozumieć że na tym można pety gasić ? :)
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        istnieje wersja z LightScribe - w modelu L zamiast N.
                                        • avatar
                                          Overclocker
                                          0
                                          fajnie sie czyta ale czy te tabelki i rubryczki byly naprawde potrzebne??
                                          pozdro
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Podstawową funkcją nagrywarki jest DOBRE nagrywanie płyt.
                                            Gdzie test jakości zapisu różnych nośników?
                                            Pełno bzdurnych informacji np. teoretyczna prędkość interfejsu, czy też ładowanie płyt...
                                            Na co komu takie informacje?
                                            Ten test jak i większość mini-recenzji to tylko zaśmiecanie portalu.
                                            Ogólnie dno i metr mułu...
                                            • avatar
                                              luckyboy
                                              0
                                              "a interfejs ATA w swojej najwolniejszej postaci osiąga 33Mb/s, czyli 4,128MB/s, zastosuje przewód ATA 133Mb/s, czyli 16,64MB/s. Pomimo najszybszej wersji zastosowanego kabelka (ATA 133Mb/s), ogranicza on przesył danych podczas odczytu nagrywarki Samsung."

                                              Z tymi prędkościami to trochę przegiąłeś:))))) Dziwi mnie tylko, że nikt wcześniej nie dostrzegł błędu .:)

                                              Witaj!

                                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                              Połącz konto już teraz.

                                              Zaloguj przez 1Login