Jaka antena do DVB-T2? Anteny do odbioru telewizji naziemnej
RTV

Jaka antena do DVB-T2? Anteny do odbioru telewizji naziemnej

przeczytasz w 7 min.

Zastanawiasz się nad wyborem anteny do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej? W dzisiejszym zestawieniu znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące doboru urządzenia, a także propozycje polecanych anten telewizyjnych DVB-T2.

Wiele osób zastanawia się, czy do DVB-T2 potrzebna jest specjalna antena. Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową, musimy posiadać takie akcesorium. Dziś postaramy się podpowiedzieć, jaką wybrać antenę do odbioru DVB-T2 i czy stara antena siatkowa nadaje się do DVB-T2.

Jaką wybrać antenę do odbioru DVB-T2?

Poszczególne modele anten DVB-T2 różnią się wielkością i parametrami. Dobór odpowiedniej anteny w dużej mierze zależy od tego, w jakim miejscu chcemy jej użyć. Liczy się odległość od anteny - nadajnika sygnału telewizji cyfrowej. Jeśli na linii między anteną a naszym domem lub mieszkaniem są jakieś przeszkody (np. wzgórza, budynki) - antena do odbioru DVB-T2 musi być odpowiednio mocniejsza.

Niekiedy jednak wcale nie potrzebujesz dodatkowej anteny. W wielu mieszkaniach znajdziemy przygotowaną instalację, a kabel antenowy od telewizora podłączamy bezpośrednio do gniazdka w ścianie. Jeśli nasz budynek posiada zewnętrzną, zbiorczą antenę, często nie musimy jej po prostu kupować. W pierwszej kolejności warto więc to sprawdzić.

Tu znajdziesz pełną listę kanałów telewizji naziemnej dostępnych w DVB-T2.

Czy do DVB-T2 potrzebna jest specjalna antena?

Wybierając antenę, powinniśmy kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim ważny jest odpowiedni zakres częstotliwości. Do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej DVB-T2 dobrze sprawdzi się antena szerokopasmowa. 

Ważna jest budowa anteny. Najlepszą siłę sygnału zapewnią anteny kierunkowe, choć ich ustawienie (nakierowanie na nadajnik) może być nieco trudniejsze. Na rynku są też bardziej zaawansowane anteny wielokierunkowe. W miejscu, gdzie sygnał jest bardzo dobry, zwykle wystarczy podstawowy, niedrogi model anteny.

Jaka antena do cyfrowej telewizji naziemnej

Jaka antena do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2?

Kolejnym parametrem anteny jest jej zysk energetyczny. Określa to, jaka jest zdolność odbierania sygnału, np. z większej odległości lub w trudnych warunkach (gdy między anteną a nadajnikiem są jakieś przeszkody).

Jeśli sygnał jest zbyt słaby, lepsza antena może rozwiązać problem i umożliwić odbiór telewizji naziemnej cyfrowej DVB-T2. Dobrym rozwiązaniem może być też dodanie wzmacniacza antenowego.

Czy stara antena siatkowa nadaje się do DVB-T2?

W teorii jest to możliwe. Liczą się jednak parametry takiej anteny i jej jakość. Nowoczesne anteny, pozwalające odbierać sygnał o większej sile, są niedrogie. Jeśli masz jednak starą antenę, możesz spróbować użyć jej do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej.

Tu często pojawia się też pytanie: czy antena musi mieć HEVC? Nie ma takiej potrzeby. Dekodowaniem sygnału telewizji cyfrowej naziemnej zajmuje się dekoder DVB-T2. W nowszych telewizorach jest na wyposażeniu. Możemy też użyć starszego odbiornika, dokupując zewnętrzny dekoder.

Telewizja naziemna cyfrowa - jaka antena DVB-T2

Jaka antena do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2? Najlepsze anteny 2024:

Poniżej znajdziesz kilka propozycji polecanych, sprawdzonych anten DVB-T2. Niektóre będą idealne do użytku w pomieszczeniu, inne montujemy na zewnątrz. Anteny do użytku zewnętrznego są nieco trudniejsze w montażu. Zapewniają jednak o wiele lepszy zasięg, czyli jakość sygnału telewizyjnego będzie wyższa. W wielu miejscach antena pokojowa okazuje się natomiast idealnym wyborem i jest w zupełności wystarczająca.

TechniSat Techniyagi T3-a - zewnętrzna antena DVB-T2

Ocena benchmark.pl
  • 4,8/5

Jeśli mieszkasz w sporej odległości od nadajnika, antena zewnętrzna DVB-T2 TechniSat Techniyagi T3-a za niewygórowaną kwotę zapewni niezły sygnał. Zysk anteny wynosi 25 dBI, a producent deklaruje zasięg dochodzący d0 100 kilometrów. Wynika to z konstrukcji urządzenia - to antena kierunkowa. Musimy więc nakierować ją na nadajnik sygnału. Jakość sygnału poprawia też obecność filtra LTE.

Najważniejsze cechy:
  • Wymiary80 x 14 x 6 mm
  • Typ antenyzewnętrzna

Maclean MCTV-945 - dobra antena zewnętrzna

Ocena benchmark.pl
  • 4,4/5

Jeśli w miejscu Twojego zamieszkania nie ma zbyt mocnego sygnału telewizji cyfrowej naziemnej, ten model powinien się sprawdzić. Maclean MCTV-945 to antena aktywna, ze wzmacniaczem sygnału. W związku z tym zysk anteny to aż44 dBi. Zasilanie odbywa się poprzez przewód USB, co jest wygodnym rozwiązaniem. Konstrukcja anteny sprawia, że odbiera sygnał dookoła, nie trzeba więc idealnie nakierować jej na nadajnik telewizyjny. Być może nie jest to najważniejsze w przypadku anteny DVB-T2, ale ten model wygląda bardzo atrakcyjnie.

Najważniejsze cechy:
  • Typ antenyzewnętrzna

Qoltec DVB-T2 - uniwersalna antena telewizyjna

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

Kolejny model pozwala na wszechstronne zastosowanie. Qoltec DVB-T2 sprawdzi się zarówno jako antena zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Możemy więc umieścić ją w pokoju, niedaleko odbiornika telewizyjnego. W związku z tym mamy o wiele mniej kabli, a montaż jest prostszy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w miejscach, gdzie sygnał cyfrowej TV jest niezły (np. w mieście). Zysk anteny to 25 dBi. Za eliminację niechcianych zakłóceń odpowiada wbudowany filtr LTE.

Najważniejsze cechy:
  • Wymiary250 x 250 x 131 mm
  • Typ antenyzewnętrzna, wewnętrzna

Thomson ANT1538 - aktywna antena pokojowa

Ocena benchmark.pl
  • 4/5

Pokojowa antena Thomson DVB-T ANT1538BK sprawdza się do użytku wewnątrz pomieszczeń. Antena jest aktywna, czyli posiada wbudowany wzmacniacz sygnału. Antena Thomson sprawdzi się do odbioru telewizji cyfrowej oraz radia (DAB+). Sprzęt wygląda całkiem atrakcyjnie, po ustawieniu go na szafce w salonie z pewnością nie będzie psuć wystroju pomieszczenia.

Najważniejsze cechy:
  • Typ antenywewnętrzna

Telkom-Telmor ASR Classic - antena DVB-T2 z przedwzmacniaczem

Ocena benchmark.pl
  • 4,8/5

Ten model anteny do użytku zewnętrznego posiada ultra niskoszumny przedwzmacniacz. W związku z tym siła sygnału (telewizji DVB-T2 i radia DAB+) jest lepsza. Anteny Telkom-Telmor ASR Classic możemy użyć w miejscach o słabym zasięgu, na przykład w większej odległości od nadajnika. Instalacja wymaga skierowania urządzenia na źródło sygnału (to antena kierunkowa), a do zasilania używamy zasilacza z napięciem w zakresie od +5 do +24 V.

Najważniejsze cechy:
  • Wymiary820x455x480 mm
  • Typ antenyzewnętrzna

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.


Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Alfred
    8
    Jak antena może mieć HEVC ? Tak samo jak reklamują antena HD - nie ma czegoś takiego.
    • avatar
      assistant
      7
      Każda antena od analoga też zadziała
      • avatar
        GejzerJara
        2
        @Kuba, autorze artykułu, trochę bzdur ponapisywałeś. Współczesne anteny wcale nie mają lepszego uzysku, ich parametry mogą być wręcz gorsze, z jednego prostego powodu. Sygnał analogowi pomimo w przeliczeniu niewielkiego bitrate, był bardzo wymagający. byle zakłócenie, byle spadek sygnału, to zaraz szum, odbicia itp. Do takiej starej anteny jeśli się wydaje że przestała spełniać wymagania, wystarczy dokupić odpowiedni przedwzmacniacz, i po problemie. To tani element umieszczony albo bezpośrednio w puszcze na dipolu anteny, albo co jest rzadkie, na kablu tuż pod anteną. Jak najbliżej anteny.

        Ale @Kuba to trzeba wiedzieć a nie pisać jakąś paplaninę typu "KUUUUUP NOWĄĄĄĄĄĄĄ ANTENĘĘĘĘĘĘĘĘ BO NIE OBEJRZYSZ CHOREJ TELEWIZORNIIIIIIII".

        artykuł żenada.
        • avatar
          Marek1981
          1
          Coraz więcej osób rezygnuje z tv naziemnej, a wy reklamujecie anteny:)
          • avatar
            assistant
            1
            Paczka po lays z drutem
            • avatar
              FunkyKoval
              1
              Samemu za grosze można zrobić i jeszcze satysfakcja jest ze zrobienia czegoś co doskonale działa.

              Tutaj link do anteny, robiłem takich 8 szt. i doskonale działają:

              https://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/
              • avatar
                GejzerJara
                1
                ponieważ wycięliście, to jeszcze raz cenzorzy jedni (z moderacją nie ma to nic wspólnego.

                w artykule jest stek bzdur, generalnie nędza. to wygląda na artykuł reklamowy, czyli pustak, clickbajt. staczacie się na dno w benchmarku :( kiedoś to był portal, teraz nie jest.
                • avatar
                  Naruto1
                  1
                  "Na rynku są też bardziej zaawansowane anteny wielokierunkowe."
                  I potem odbierasz sygnał z kilku kierunków, w tym odbity. I klniesz jaki masz zepsuty telewizor albo dekoder, bo przecież nie antena jest winna. Bo taka zaawansowana za tysiącpińcet.

                  "Tu często pojawia się też pytanie: czy antena musi mieć HEVC? Nie ma takiej potrzeby."
                  Yyyyy... Że WHAT? Chyba raczej nie ma takiej możliwości :)

                  "Dobrym rozwiązaniem może być też dodanie wzmacniacza antenowego."
                  Nie, wzmacniacz to ostateczność.
                  • avatar
                    AdamTwardy23
                    0
                    Od czasu "cyfryzacji tv" są same kłopoty z odbiorem jej. Pikseloza, brak kanałów, błędne informacje wyświetlane niby w trakcie trwania programu. Wielki skok na kasę, a korzyści praktycznie żadnych. HD naziemnie to tylko teoria. Deszcz, a nie daj boże śnieg ... i nic nie łapie.
                    • avatar
                      ziutek1
                      -2
                      Televes the best! Kto ma ten wie :).
                      • avatar
                        bonio89
                        0
                        Polecam zrobić sobie samemu antenę biquad. 30 min zabawy i efekt lepszy niż z większości anten pokojowych.
                        • avatar
                          Mistrz Polikarp
                          0
                          Szkoda kasy, lepiej kupić satelitarną i oglądać normalną tv, bo w polskiej tylko reklamy, stare filmy i komisje
                          • avatar
                            pawlak838
                            0
                            Popieram wypowiedź GejzerJara, a dodatkowo dodam, w treści nie ma kompletnie informacji o polaryzacji pionowej i poziomej i dobór anteny. Polaryzacja jest ważna, ponieważ nadajnik(i) zlokalizowane w Waszej okolicy poszczególne MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-6, MUX-8, MUX-4, mogą być nadawane w polaryzacji pionowej lub poziomej (w uproszczeniu). Aby sprawdzić kierunek ustawienia anteny należy posłużyć się mapą EmiMaps i zainstalować appkę na telefon, aby dokładnie to ustawić. Zakupienie anteny tylko z jedną polaryzacją spowoduje, że nie odbierzemy wszystkich MUX.

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login