Planszówka dobra na każdą okazję! Jeśli planujesz rodzinne spotkania i potrzebujesz gry, która będzie odpowiadać i dzieciom, i dorosłym, nie musisz długo szukać. Oto 10, naszym zdaniem, najlepszych gier planszowych dla dzieci, przy których dorośli też będą świetnie się bawić.
Planszówki to idealny sposób na spędzenie świątecznego wieczoru, czy to w gronie rodzinnym czy ze znajomymi i przyjaciółmi. Często jednak goście nie mają ochoty uczyć się skomplikowanej instrukcji, tym bardziej, jeśli są wśród nich dzieci. Nikt nie powiedział jednak, że musimy od razu sięgać po takie planszówkowe kobyły jak Gloomhaven, Star Wars: Rebelia czy This War of Mine: Gra planszowa, które potrafią przykuć do stołu na dobre kilka godzin. Pośród najlepszych gier planszowych są przecież i takie, które sprawią frajdę każdemu – od lat 6-ciu do 106-ciu.
Oto najlepsze gry planszowe dla dzieci
- Osadnicy z Catanu: Junior
- Story Cubes
- Dooble
- Domek
- Dixit
- Potwory z Tokio
- Takenoko
- Cortex
- Zamek Smoków
- Wsiąść do pociągu: Europa
Wybierając grę planszową dla dzieci warto wiedzieć, że specjalnie z myślą o nich produkowane są zarówno całkiem odrębne tytuły, jak i "lżejsze" wersje najbardziej uznanych klasyków. Jeden z takich legendarnych tytułów znalazł się zresztą na naszej liście.
Tworząc niniejsze zestawienie kierowaliśmy się jednak przede wszystkim frajdą płynącą z rozgrywki i tym, by dało się w nie bawić bez wnikliwego studiowania przepastnej instrukcji. Proste zasady, przyjemna oprawa wizualna i moc towarzyszących grze pozytywnych emocji to klucz do zaangażowania młodszych graczy, ale też i niezła zachęta dla starszych, by wspólnie, w większym gronie, zasiąść do gry.
Aby łatwiej można było dopasować grę do możliwości najmłodszych podzieliliśmy nasze zestawienie według minimalnego wieku potencjalnych graczy. Oczywiście nie oznacza to wykluczenia z automatu danego tytułu, gdy dziecko ma rok lub 2 lata mniej niż przewiduje to instrukcja gry. Wszystko zależy bowiem od możliwości poznawczych naszych milusińskich oraz umiejętności dorosłych wytłumaczenia dzieciom zasad gry.
Ranking polecanych przez nas gier planszowych dla dzieci
Gry planszowe dla dzieci od lat 6
Osadnicy z Catanu: Junior
Catan (dawniej: Osadnicy z Catanu) to planszówkowa gra-legenda. Ma co prawda swoich przeciwników, ale zagorzałych fanów jest znacznie, znacznie więcej. Świadczą o tym choćby liczne turnieje krajowe i światowe, a także cieszącą się sporą popularnością cyfrowe wersje tejże planszówki na komputery i urządzenia przenośne. Dla młodszych graczy może być jednak nieco zbyt rozbudowana i stąd pomysł na jej „dziecięcą” wersje. Osadnicy z Catanu: Junior mają na tyle uproszczone zasady, że bez problemu do zabawy (wraz z rodzicami) zasiąść mogą nawet przedszkolaki poniżej założonego przez producenta 6 roku życia. To doskonałe wprowadzenie do gier ekonomicznych, w których należy zbierać surowce, rozwijać za nie swoje osady i podróżować statkami, by zdobywać coraz więcej dóbr. Dzięki kolorowej oprawie i przemyceniu zasad z "dużych" produkcji, tyle że w znacznie lżejszej formie Osadnicy z Catanu: Junior to świetny tytuł na rozpoczęcie przygody z grami planszowymi.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-4
- Wiek6+
- Czas rozgrywki30 min.
Story Cubes
Kości zostały rzucone... Każdy zna tę historię. Ale czy to znaczy, że one same ją opowiadają? Oczywiście, że nie! Ktoś musiał na nie spojrzeć i dopowiedzieć swoje. Tak właśnie działa Story Cubes. Dziewięć kostek pokrytych obrazkami stawia przed nami narracyjne wyzwania i tylko od nas zależy, czy odważymy się puścić wodze fantazji. Ta gimnastyka dla wyobraźni i języka może być zarówno indywidualnym ćwiczeniem w układaniu fabuły, jak również świetną, rodzinną zabawą. A jeśli doszukujecie się w tym doświadczeniu jakiejkolwiek rywalizacji liczonej w punktach, to jej nie znajdziecie. To gra, w której jedynym zwycięzcą jest kreatywność uczestników. I co najlepsze, ich wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczybez ograniczeń
- Wiek6+
- Czas rozgrywki2-20 min.
Dobble
To karciany klasyk, który od lat bije rekordy popularności. Nic więc dziwnego, że bardzo często przypomina o sobie przy okazji rodzinnych spotkań, zabaw z dziećmi i oczywiście, bożonarodzeniowych prezentów. W końcu ten rysunkowy sprawdzian naszej spostrzegawczości i refleksu nie nudzi się chyba nigdy. Choć wersji tej gry jest wiele, najpopularniejsza każe dopasować symbol z trzymanej w ręku karty do obrazków z kartonika leżącego na środku stołu. Kto pierwszy, ten lepszy! Gracze młodzi i starzy rzucają się z krzykiem do przodu i każdy z nich próbuje prześcignąć konkurentów. Bo w tej rozgrywce to właśnie czas reakcji wyznacza chwilę tryumfu.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-8
- Wiek6+
- Czas rozgrywki5-10 min.
Domek
Niełatwo zaprojektować dom swoich marzeń, tak aby był funkcjonalny, miał pasujący nam układ pokoi i atrakcyjne wnętrza. Planszowy Domek w lekki i przyjemny sposób daje nam przedsmak tego typu dylematów, przy okazji ucząc dzieci planowania. Czy powiększyć salon kosztem sypialni? A może zrezygnować z sauny, a zamiast niej obok łazienki postawić pokój gier? Grając w Domek trzeba podejmować sporo podobnych decyzji, by w finale zawalczyć o miano najlepszego domu. Wszystko rozgrywa się tu na niewielkiej planszetce, na której układamy ilustrowane karty pomieszczeń, wyposażenia oraz dachu, bo i ten aspekt jest dla końcowego wyniku ważny. Co najważniejsze jednak, podczas rozgrywki w żaden sposób nie szkodzimy tu innym graczom. Zabawa w Domek przebiega więc cały czas w przyjemnej, sympatycznej atmosferze, co może być dodatkową zachętą dla najmłodszych graczy. I choć według oficjalnych informacji producenta Domek to gra familijna od lat 7, to jednak dzięki prostym zasadom w grze odnajdą się też nieco młodsze dzieci.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-4
- Wiek7+
- Czas rozgrywki30-45 min.
Gry planszowe dla dzieci od lat 8
Dixit
Dixit to niezaprzeczalnie jeden z największych hitów pośród gier planszowych ostatnich lat. Dlaczego wciąż cieszy się tak wielką popularnością? Cóż, dzięki potędze wyobraźni. Wielkoformatowe karty Dixit to bowiem nie tyle piękne obrazki co punkt wyjścia do całej serii skojarzeń. Wszystko co musi zrobić gracz to tak opisać ilustrację z jednej z posiadanych kart, czy to pojedynczym słowem, cytatem bądź dźwiękiem, by pozostali uczestnicy zabawy nie zgadli, o który malunek chodzi. Pole do popisu jest więc tu ogromne, a sama rozgrywka stanowi idealne ćwiczenie wyobraźni i kreatywności. Nieważne więc ile masz lat – 3 czy 103, Dixit rozrusza twoje szare komórki i zapewni mnóstwo świetnej zabawy.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy3-6
- Wiek8+
- Czas rozgrywki30 min.
- Przedział cenowy77-130 zł
Potwory w Tokio
Czy z rzucania kośćmi można zrobić ciekawą grę, w którą świetnie bawić się będą nie tylko dzieciaki, ale i cała rodzina? Oczywiście, że można – Potwory z Tokio są tego najlepszym dowodem. Wcielający się monstra atakujące miasto gracze kolejno zastanawiają się tu czy walczyć w centrum Tokio, czy odejść na boczny tor, lecząc swojego potwora. Bo właśnie na tym polega ta gra – by zawładnąć Tokio. Oczywiście, dla większej frajdy trzeba było nieco ubarwić zabawę kośćmi. Tę rolę pełnią tu karty z dodatkowymi super umiejętnościami. Wprowadzają one nieco strategii do walki potworów, a także zmniejszają element losowości. Bardzo przyjemna szata graficzna i zróżnicowane monstra walczące ze sobą o władze nad miastem sprawiają, że nad właściwą rozgrywką roztacza się przyjemna, humorystyczna aura. Idealna dla rodzinnych potyczek.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-6
- Wiek8+
- Czas rozgrywki30 min.
Takenoko
Pandy wielkie od lat kojarzą się ze słodkimi, rozkosznymi misiakami. Ich hipnotuzyjąca moc jest tak wielka, że dorobiły się nawet swojej własnej, równie sympatycznej gry planszowej. Takenoko nie dzieli bowiem graczy na starszych i młodszych, ale jednoczy wszystkie grupy wiekowe przy świetnej wspólnej zabawie. Osią rozgrywki jest rywalizacja graczy-ogrodników o jak najtroskliwsze zaopiekowanie się (czytaj – wykarmienie wiecznego głodomora) chińskim symbolem pokoju, czyli panda, która w ramach dyplomatycznych uprzejmości znalazła się na dworze japońskiego władcy. A gdyby komuś wciąż mało bambusożernych misiów, tego zapewne ucieszy fakt, że gra doczekała się dodatku wprowadzającego do zabawy nie tylko postać Pani Pandy, ale też gromadki słodkich pandziątek.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-4
- Wiek8+
- Czas rozgrywki45 min.
Cortex
Istnieje specyficzny rodzaj gier i graczy, przez które partie potrafią ciągnąć się godzinami, w oczekiwaniu na kolejny ruch i wyliczanie optymalnego posunięcia. W tym przypadku lepiej o zapomnijcie. Przecież w planszówkach chodzi przede wszystkim o to, by się dobrze bawić! Cortex udowadnia, że gra logiczna nie musi być mozolna. To jedna z gier imprezowych, które tak jak Jungle Speed czy Dobble wprost idealnie nadają się na spotkania towarzyskie zarówno młodszych, jak i starszych. Z tą różnicą, że w Cortex trzeba zmierzyć się ze zróżnicowanymi zagadkami logicznymi. Rozmaitość zadań sprawia, że nawet jeśli niezbyt szybko policzysz sumę oczek na trzech narysowanych kostkach, to pewnie błyskawicznie wypatrzysz niepasujący do innych kolor albo po mistrzowsku pokażesz na palcach wskazany przez kartę gest. Jeśli więc szukasz emocjonującej, szybkiej rozgrywki dla całej rodziny, z przyjemną dawką wysiłku intelektualnego, Cortex (i jego inne wersje) nada się znakomicie.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-6
- Wiek8+
- Czas rozgrywki15-20 min.
Zamek Smoków
Najlepszy patent na zdobycie serc planszówkowych pasjonatów, niezależnie od wieku? Umiejętne połączenie „starego” z „nowym”. Zamek Smoków robi to wręcz wzorowo! Bo czy jest ktoś kto nie zna Mahjonga? Z pozoru to jedynie proste odszukiwanie par „kosteczek” i ściąganie ich ze stosu. Wystarczy jednak dodać doń nowe elementy i już z gry na spostrzegawczość robi się emocjonująca walka o punkty zwycięstwa. Bo kiedy do wyścigu o "kostki" staje więcej graczy i każdy z nich chce upolować najbardziej pasujący symbol, a do tego dochodzi jeszcze możliwość budowania z kostek własnych zamków i dokładania doń wysoko punktujących świątyń, wówczas zaczyna się prawdziwe kombinowanie. Potrzebujesz gry, do której da się szybko i prosto podejść całą rodziną? Zamek Smoków będzie w sam raz. A jeśli w którymś momencie tytuł ten okaże się zbyt prosty, zawsze możesz wprowadzić dodatkowe, urozmaicające rozgrywkę warianty. Niewiele jest gier planszowych, które potrafią tak mocno zaangażować młodszych, jak i starszych graczy.
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-4
- Wiek8+
- Czas rozgrywki45 min.
Wsiąść do pociągu: Europa
Już Maryla Rodowicz przed laty śpiewała o tym, żeby wskoczyć do pierwszego lepszego wagonu i pojechać w nieznane. Ale po co zajmować miejsce pasażera, skoro można wcielić się w zarządcę całej sieci kolejowej? Właśnie na to ostatnie pozwala nam jedna z najlepszych serii gier planszowych ostatnich lat, z których jedną z nich gorąco polecamy. Wsiąść do pociągu: Europa to elegancka gra dla każdego - i małego i dużego. Dorzućmy do tego jeszcze klimat czasów maszyny parowej, żeby całość buchnęła płomieniem lekkiej, ale niezmiernie satysfakcjonującej rozrywki. Wcielający się w wielkich inwestorów gracze racze walczą tu ze sobą o jak szybsze połączenie najróżniejszych zakątków Europy siecią kolejową. Jest więc i aspekt poznawczy, bo na planszowej mapie XIX-wiecznej Europy zaznaczono szereg najważniejszych miast. A jeśli to wciąż mało zawsze można sięgnąć po inne odsłony serii Wsiąść do pociągu, których akcja toczy się na odmiennych kontynentach. Co tu dużo mówić - „all aboard” i ruszamy!
- Wersja językowapolska
- Liczba graczy2-5
- Wiek8+
- Czas rozgrywki60 - 90 min.
A jakie planszówki dla dzieci Wy polecacie?
Planszówki powróciły do łask, jest więc w czym wybierać. Dotyczy to także gier familijnych, skrojonych pod młodszych graczy. Naturalne więc, że nasza 10-tka gier planszowych dla dzieci może nie pokrywać się z Waszymi typami. Chętnie jednak je poznamy.
I pewnie nie tylko my, bo przecież dobra, sprawdzona gra planszowa to całkiem niezła propozycja prezentu dla dziecka. Gorąco zachęcamy więc do dzielenia się w komentarzach jakie jeszcze rodzinne planszówki dodalibyście do naszej listy.
Warto zobaczyć również:
- Ranking najlepszych gier planszowych
- 10 gier planszowych, które warto wziąć na długi weekend
- Gry, w które możesz zagrać ze swoim dzieckiem
Komentarze
8Diamenty
Domek na drzewie
Zakazana Pustynia
Drako
Megawojownicy
Colt Express
Smallworld
Tajemnicze Domostwo
A ze starszymi dziećmi np
Górą i Dołem
Epoka Kamienia
CV
Wyspa Skye