Jak co roku wspólnie z Wami będziemy wybierać najlepsze produkty w branży komputerowej. W pierwszym etapie, w formie nominacji zebraliśmy najciekawsze, warte uwagi produkty, które naszym zdaniem powinny znaleźć się w głosowaniu. Ostatni głos jak zwykle i tak należy do Was.
Premiery roku 2013 pokazały, w jakim kierunku zdąża branża telewizorów. Tym kierunkiem jest rozdzielczość 4K, podczas gdy 3D stanowi jedynie naturalny dodatek. Już każdy liczący się producent ma w swojej ofercie takie telewizory. Przydatność tak wysokiej rozdzielczości jest kwestionowana przez konsumentów, choć producenci na wszelkie sposoby próbują przekonać nas do jej zalet. Na razie głównie poprzez prezentację zdjęć z aparatów cyfrowych, choć z pewnością w przyszłym roku to się zmieni.
Wszelkie uwagi i sugestie umieszczajcie w specjalnie do tego utworzonym wątku na Forum.
Przebieg plebiscytu Produkt Roku 2013 – nominacje w poszczególnych kategoriach, głosowanie i ogłoszenie wyników, będziecie mogli śledzić w dedykowanej strefie tematycznej.
Samsung UE55F8000
Jedna z najlepszych propozycji w klasie 55”. Telewizor może pochwalić się nie tylko bardzo dobrym obrazem, ale również całkiem silnym podsystemem audio (łączna moc 40W) wspieranym przez dwa głośniki niskotonowe. Seria F8000 to najnowsza generacja telewizorów Smart TV. Wydajny (czterordzeniowy) procesor zapewnia płynne działanie interfejsu użytkownika w trybie Smart TV. Nadal jest do czego dążyć, ale mamy znaczący postęp. W telewizorze oprócz obsługi Wi-Fi (w tym DLNA) znajdziemy również funkcje sterowania głosowego i za pomocą gestów oraz rozpoznawania twarzy..
Panasonic TX-L65WT600E
To nowość na polskim rynku, 65 calowy telewizor LCD, w sporej cenie (ponad 25 tys. złotych), jednak warta uwagi. Nie tylko ze względu na rozdzielczość 4K, ale także pozostałe cechy, które sprawiają, że zastosowanie takiego panelu jest uzasadnione bardziej niż w przypadku innych telewizorów 4K. Konstruktorzy przyłożyli wagę do tego, by sprzęt był przyszłościowy. A to oznacza zastosowanie złącza HDMI 2.0 gwarantującego przepustowość 18 Gbps. To złącze wspierające natywnie przesył obrazu 4K, a nie starsza wersja HDMI zaktualizowana programowo. Panasonic zastosował w tym telewizorze także swoje najlepsze algorytmy przetwarzania i skalowania obrazu. Jednak nie tylko na 4K kończą się zalety telewizora. Świetne kolory, bardzo niskie opóźnienie (rzędu klatek) podczas grania, bardzo płynnie działający interfejs Smart TV podobnie jak i przeglądarka WWW oraz podwójny slot na karty CI+ to kolejne zalety, o których nie sposób zapomnieć.
Philips 55PFL8008
Philips ostatnio zbiera bardzo dobre oceny za telewizory LCD, zwłaszcza za ich jakość obrazu. A to najważniejszy chyba element, którym się kierujemy, kupując nie najtańszy przecież sprzęt. Proponowany przez nas model to kontynuacja udanej serii 8007. Telewizor nawet bez regulacji zapewni nam bardzo wysokiej jakości obraz. Przydatnym gadżetem jest trzystronne podświetlenie Ambilight Spectra XL, które dostosowuje się do kolorystyki obrazu na ekranie. Telewizor wyposażono w panel typu VA o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i jasności 450 cd/m2. Moc wyjściowa dźwięku stereo to 30W. By maksymalnie ułatwić wprowadzanie tekstu podczas korzystania z platformy Smart TV, Philipsa wyposażono w dwustronny pilot, który nie tylko pozwala sterować telewizorem za pomocą gestów, ale ma również pełną fizyczną klawiaturę QWERTY z przyciskami kursora.
LG Cinema 3D 55EA980V
Ten 55” telewizor 4K zauroczy nie tylko technologią OLED (piksele 4 kolorowe z białym subpikselem), ale również lekko zakrzywionym ekranem. A ponieważ takie rozwiązanie to absolutna nowość, nie jest to zabawka dla każdego (cena internetowa 9000 euro). Już sama nazwa technologii wyświetlania wystarczy za rekomendację produktu LG. Telewizor wyposażono praktycznie we wszystkie najważniejsze technologie - Wi-Fi, NFC, MHL, wsparcie HbbTV, Miracast, a nawet port zgodny z USB 3.0. W zestawie znalazł się także bardzo praktyczny pilot Magic Remote, który obsługuje komendy głosowe. W dolnej, przeźroczystej części obudowy, która pełni również rolę podstawy umieszczono płaskie głośniki piezoelektryczne opracowane przez Kyocera.
Panasonic Smart VIERA TX-P60ZT60
Ten plazmowy telewizor Full HD to przedstawiciel topowej serii ZT60, która jak twierdzi producent, jest ostatnią opracowaną przez jego własne laboratoria. Jednocześnie pokazuje, jak bardzo zmieniły się telewizory plazmowe w ciągu ostatniej dekady. Mimo iż jest to plazma, panel wyświetlacza ma niewielką grubość - 4,7 cm przy 60 calowej przekątnej. Panasonic zadbał o rewelacyjną jakość obrazu (świetna dynamika). By zminimalizować degradujące rozdzielczość oraz poziom czerni odblaski pomiędzy szybą a panelem plazmowym, szkło jest bezpośrednio przytwierdzone do wyświetlacza. Telewizor wyposażono w podwójny tuner DVB-T i DVB-S2, podwójny slot na karty CI+, a także czytnik kart SD. W zestawie mamy również dwa piloty, tradycyjny i dotykowy VIERA z obsługą gestów dotykowych.
Panasonic Smart VIERA TX-P50ST60E
Referencyjna plazma Panasonica to marzenie każdego miłośnika tej technologii wyświetlania, ale czasem trzeba utemperować swoje oczekiwania. Dużo tańszą, ale nadal o bardzo dobrej jakości obrazu, alternatywą są telewizory plazmowe Full HD z serii ST60, na przykład ten 50” model. Podobnie jak cała seria plazm na rok 2013 wyróżnia się węższą ramką panelu wyświetlacza oraz znacząco poprawionymi parametrami wyświetlania czerni. Wyposażenie jest podobne jak w modelu ZT60, aczkolwiek nie mamy tu już podwójnych złącz CI+ oraz tunerów.
Sony Bravia KD-55X9005A
Ten 55” telewizor 4K, podobnie jak jego większy 65” brat z serii X9, od razu przykuwa wzrok. Nie tylko rozdzielczością czy wysokim poziomem ogólnej jakości obrazu, a zainstalowanymi po bokach panelu, niczym w klasycznych telewizorach kineskopowych, głośnikami. Może to się niektórym zwolennikom miniaturyzacji, zwłaszcza ramek wokół wyświetlaczy, nie podobać, ale w ten sposób Sony udało się wydobyć z wbudowanego systemu audio naprawdę niezły dźwięk. Konstrukcja głośników bazuje na zastosowaniu cieczy magnetoreologicznej (reaguje na zmiany pola magnetycznego).
Podobnie jak we wszystkich nowych telewizorach BRAVIA mamy tu mechanizm poprawy kolorystyki obrazu Triluminos. Sony w tej serii telewizorów zdecydowało się zastosować pasywne 3D, które pozwala obniżyć między innymi koszty zakupu okularów (w zestawie z telewizorem są aż cztery pary).
LG Cinema 3D 47LA860V
To najmniejszy przekątną telewizor spośród naszych propozycji, choć 47” trudno uznać za bardzo mały rozmiar. Jest to zaawansowany produkt z technologiami komunikacji WiDi, Miracast, a także MHL. Jego mocną stroną jest dobra jakość obrazu zarówno 2D, jak i 3D (technologia pasywna). Telewizor wyposażono w panel Full HD wykonany w technologii IPS z podświetleniem LED Plus. Podobnie jak inne telewizory LG wyposażono go w obsługę komend głosowych (można je wydawać za pomocą pilota Magic Remote), a także gestów dłońmi (wbudowana kamera w ramce ponad panelem). Ciekawym pomysłem są tagi NFC wspomagające proces łączenia urządzeń mobilnych i telewizora. Można je umieścić w pobliżu miejsca, w którym siedzimy podczas oglądania telewizji.
Sony BRAVIA KDL-55W905A
Ten telewizor Full HD pokazuje na co stać technologię LED z krawędziowym podświetleniem. Dopracowana technologia lokalnego wygaszania pozwala uzyskać bardzo wysoki jak na taki sposób podświetlania kontrast. Telewizor charakteryzuje rewelacyjna jakość obrazu, również tego skalowanego z rozdzielczości SD. Sony świetnie sprawdzi się również jako ekran dla graczy, opóźnienie wyświetlania nie przekracza 20 ms. Panel wykonano w technologii VA.
Sharp AQUOS LE857
Ostatnią tegroczną propozycją do miana produktu roku w kategorii Telewizory są Sharpy z serii LE857. Choć to tylko telewizory Full HD dostępne w mega rozmiarach - 60, 70 i 80 cali. Za ten największy trzeba zapłacić nawet tyle, co za 55 calowy telewizor 4K. Jednak gdy rozmiar jest najważniejszy, wybór jest oczywisty. W telewizorach z tej serii zastosowano bardzo jasne panele LED LCD X-Gen z technologią Quattron, w których każdy piksel ma cztery składowe RGB oraz Y (żółty). Dzięki takiemu zabiegowi faktyczna liczba subpikseli jest o 1/3 większa niż w tradycyjnych panelach LCD. Częstość odświeżania wynosi 240 Hz. Dodatkowo na poprawę jakości obrazu, a zwłaszcza wyświetlania linii ukośnych wpływa technologia Sub Pixel Control 2. Obraz 3D wyświetlany jest za pomocą technologii aktywnej. Seria LE857 mimo dużych rozmiarów może pochwalić się niewielkim zużyciem energii.
Komentarze
2