Kolejny rok nieubłaganie zbliża się ku końcowi. W trakcie jego trwania działo się naprawdę wiele. Pojawiły się nowe modele smartfonów, tabletów i systemów operacyjnych. Premierę miały też zupełnie nowe kategorie urządzeń, takie jak inteligentne elementy garderoby, a wśród nich okulary i zegarki. Ale jakie wydarzenia były najważniejsze w 2013 roku? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, jednak postanowiliśmy wytypować kilka, naszym zdaniem najciekawszych, znaczących momentów, o których możemy pamiętać jeszcze przez długi czas.
Przy tej okazji bardzo chętnie zapoznamy się też z Waszymi opiniami. Które produkty i wydarzenia zasłużyły na wyróżnienie?
Pojawienie się inteligentnych zegarków
Co prawda Sony zaprezentowało pierwszego SmartWatcha dwa lata temu, jednak dopiero teraz ta kategoria urządzeń zdobyła odpowiednie zainteresowanie producentów sprzętu. To w tym roku pojawiły się Samsung Galaxy Gear, druga generacja zegarka Sony oraz wiele innych projektów, takich jak Pebble, których twórcy szukali wsparcia finansowego na serwisach crowdfundingowych. Jeśli sprzęty te odniosą sukces, to właśnie obecny rok będzie wspominany jako czas wdrożenia na masową skalę tego typu gadżetów.
Premiera systemu Android 4.4 KitKat
Wszystkie systemy z rodziny Android od dawna cechowały się nazwami nawiązującymi do różnego rodzaju słodkości. Pierniczek, jogurcik, lodowa kanapka, żelki – to wszystko już widzieliśmy. Teraz Google zdecydowało się sprzedać nazwę swojego systemu operacyjnego w charakterze reklamy znanej marki słodyczy. Stąd wzięła się nazwa nowego Androida 4.4 KitKat. Od swoich poprzedników różni się on przede wszystkim zastosowaniem nowego launchera oraz znacznie obniżonymi wymaganiami sprzętowymi, dzięki którym ma działać płynnie nawet na najtańszych smartfonach wyposażonych jedynie w 512 MB RAM.
Zerkamy w przyszłość dzięki Google Glass
W ostatnim roku miało miejsce wydarzenie, które dla branży nowych technologii może być prawdziwym kamieniem milowym. Jest nim zaprezentowanie pierwszych inteligentnych okularów, czyli Google Glass. Pozwalają one nosić smartfona na nosie i cały czas korzystać z oferowanych przez niego dobrodziejstw. Co prawda na sprzęt ten nie mogli sobie pozwolić zwykli śmiertelnicy, a tylko nieliczne grono testerów, którzy wydali po 1500 dolarów na prototyp tego sprzętu. Można jednak uznać, że ostatecznie trafił on do tak dużego grona ludzi, iż kończący się rok możemy uznać za jego nieoficjalną premierę.
Premiera telefonów z Firefox OS
Kolejną głośną i szeroko reklamowaną premierą było pojawienie się systemu FirefoxOS. Oprogramowanie to znalazło się w smartfonach z najniższej półki cenowej , ale jak się okazało na razie jest ono dość niedopracowane. System charakteryzuje się bowiem problemami z działaniem, zawieszaniem się i brakiem podstawowych funkcji, takich jak możliwość słuchania muzyki podczas ładowania telefonu. Jednak jeśli niedoróbki tego systemu zostaną poprawione, będzie miał on szansę na stanie się pełnoprawnym graczem w krajach rozwijających się, w których smartfony nie są zbyt popularne.
Odświeżenie iPadów
Apple zgodnie ze swoim harmonogramem zaprezentowało nie tylko nowe smartfony, ale też tablety. Duży model stał się teraz o wiele lżejszym i wydajniejszym iPadem Air, z kolei model mini doczekał się w końcu ekranu Retina o dużej rozdzielczości. Zmiany te sprawiły, że modele niezwykle zbliżyły się do siebie pod względem wagi i wydajności, a jedyną znaczącą różnicą między nimi jest ich rozmiar. Jest to bardzo ważne, bo iPad Mini do tej pory był wyposażony w podzespoły z iPada 2, co sprawiało, że trudno go było nazwać sprzętem szybkim.
Premiera konsoli Nintendo 2DS
Według wielu osób Nintendo 3DS byłoby o wiele lepszą konsolą, gdyby… nie obsługiwało efektów 3D. Z myślą o właśnie takich osobach Nintendo wydało konsolę 2DS. czyli 3DSa, który pozwala grać tylko w trybie dwuwymiarowym. W zamian za to konsola jest tańsza, ale ma też niestety wady. Jedną z nich jest to, że mniej poręczna od poprzednika. Nie jest możliwe jej złożenie, przez co nie zmieści się w kieszeni spodni lub kurtki, a tylko w specjalnym etui. Wielu fanów Nintendo nie zwraca jednak na to uwagi. W końcu to najtańszy sprzęt, na którym można zagrać w nowe Pokemony. ;-)
Intel prezentuje urządzenia z Bay-Trailem
Jednym z najważniejszych wydarzeń obecnego roku było zaprezentowanie przez Intela procesorów mobilnych Bay-Trail, które są przeznaczone przede wszystkim do tabletów. W końcówce obecnego roku pojawiło się mnóstwo wyposażonych w niego sprzętów kosztujących często mniej niż 1000 zł. Dzięki temu, że Bay-Trail to układ bazujący na architekturze x86, znajduje się nie tylko w sprzętach działających pod kontrolą systemu Android, ale też Windows 8. To ostatnie jest wyjątkowo ważne, gdyż do czasu pojawienia się Bay-Traila znalezienie taniego i szybkiego tabletu z Windowsem było po prostu niemożliwe.
Najwyższa w historii sprzedaż tabletów w Polsce
Polacy z każdym rokiem coraz bardziej przyzwyczajają się do obecności urządzeń mobilnych. Idealnym dowodem na to jest kończący się rok. Właśnie w ostatnich dwunastu miesiącach Polacy kupili rekordową liczbę tabletów, dwa razy większą niż przed rokiem. Urządzenia te były hitem zwłaszcza w okresie komunijnym. Jak łatwo się domyśleć, najlepiej sprzedającymi się modelami nie były urządzenia Apple, a ich odpowiedniki z systemem Android kosztujące mniej niż 1000 zł. Producenci i sprzedawcy zgodnie mówią, że choć liczba sprzedawanych tabletów nadal będzie rosnąć, to nie zobaczymy już taki dużego wzrostu zainteresowania nimi jak w ostatnim czasie – rynek w końcu nasyci się małymi, dotykowymi komputerami. Być może rynek wyewoluuje w kierunku phabletów?
Sprzedaż tabletów przerasta sprzedaż pecetów
Zmiany w strukturze sprzedaży sprzętów są widocznie nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Analitycy z IDC przewidują, że w czwartym kwartale obecnego roku światowa sprzedaż tabletów przegoni sprzedaż komputerów PC. Powodów tego jest kilka. Pierwszy z nich to fakt, że tablety są często tańsze od komputerów i dodawane za symboliczne kwoty do abonamentów telefonicznych. Drugi to fakt, że od kilku lat wydajność komputerów jest na tyle duża, że mało kto widzi sens ich zmiany. Ludzie skupiają się na urządzeniach ultramobilnych, które rozwijają się w zawrotnym tempie. Najważniejsze jednak jest to, że smartfony i tablety umożliwiają uzyskanie dostępu do Internetu w krajach rozwijających się, w miejscach gdzie do niedawna nie było możliwości posiadania peceta.
Komentarze
111) Przetarg na 1800Mhz LTE
2) Przetarg (lada dzień) na 800MHz LTE
3) Konsolidacja Orange i T-mobile w ramach Networks
4) Udostępnienie przez Networks HSPA+ na 900MHz
5) Orange przedstawia markę njumobile, dzięki której spadają ceny taryf "no limit" u każdego operatora.
itd
"...dzięki którym ma działać płynnie nawet na najtańszych smartfonach wyposażonych jedynie w 512 MB RAM"
Tylko który z producentów ma zamiar zaktualizować swoje słabsze/starsze smartfony do tej wersji, skoro niektórzy zapominają nawet o swoich flagowcach? :)
2. Ipad Air
3. Iphone 5s
.
.
.
10. Haswell