Na pierwszy rzut oka obraz jest bardzo dobrej jakości. Podświetlany diodami LED ekran oferuje naprawdę dobrą jasność. Niestety czar pryska, gdy zechcemy bliżej przyjrzeć się głębi kolorów. Okazuje się, że są one blade i obraz wygląda po prostu nieciekawie, co jest szczególnie dobrze widoczne w grach.
Ekran o przekątnej 15,6 cala oferuje rozdzielczość 1366 x 768, która wydaje się całkowicie wystarczająca. Szkoda jedynie, że producent wyposażył laptopa w błyszczący (glare) ekran. Przy sprzęcie z segmentu ultramobilnego należałoby założyć, że jego właściciel dość często będzie z niego korzystał w podróży i przy naturalnym świetle, gdzie bardziej pasowałby ekran matowy.
Asus UL50Vt został wyposażony w głośniki stereo Altec Lansing oraz system SRS Premium Sound. Dzięki jego zastosowaniu dźwięk jest czysty i donośny, ale oczywiście trudno marzyć o wysokiej jakości, gdy mamy do czynienia z głośnikami wielkości pudełek od zapałek.
O ile przy niewielkim wykorzystaniu zasobów sprzętowych Asus U50V pracuje cicho, to sytuacja diametralnie zmienia się wraz ze wzrostem temperatury w jego wnętrzu. Nie wiemy, czy była to cecha charakterystyczna jedynie testowego notebooka, ale po rozgrzaniu komponentów i rozpędzeniu wentylatora na procesorze, notebook hałasował niemiłosiernie. Szum, który wydobywał się z jego wnętrza był nie tylko dobrze słyszalny, ale i najzwyczajniej na świecie przeszkadzał.
Oprogramowanie i temperatura
Oprócz standardowego dla Asusa oprogramowania dla notebooków (włączając w m.in. Power4Gear, Live Update, Wireless Console, oprogramowanie dla kamery internetowej, czy Express Gate) producent dołączył też oprogramowanie antywirusowe w wersji trial - Trend Micro Internet Security 2009.
Podczas stanu spoczynku układy UL50V osiągają temperaturę około 50 stopni C. Wentylator pracuje z prędkością poniżej 3000 obrotów i kulturze pracy wiele nie można zarzucić.
Jak widać, w czasie maksymalnego obciążenia nawet energooszczędne podzespoły potrafią osiągnąć całkiem wysokie temperatury. Hałas wydobywający się laptopa przestaje dziwić, jeśli zwrócimy uwagę na to, że wentylator rozpędza się prawie do 6000 obrotów. Otwór wentylacyjny, z którego wydobywa się rozgrzane powietrze, znajduje sie po lewej stronie notebooka.
Bateria i pobór prądu
Połączenie procesora niskonapięciowego oraz zintegrowanego układu Intela robi swoje. Notebook Asusa osiąga naprawdę znakomity wynik w naszym teście. Oczywiście podczas testów w trybie oszczędnym notebook korzystał ze zintegrowanego układu Intela, a w trybie wydajnym z GPU NVIDII. Nawet w przypadku wykorzystania wydajniejszego układu graficznego możemy więc liczyć na 2,5 godziny pracy na baterii.
Pobór prądu | Asus UL50V |
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony | 17 W |
Laptop pracuje w systemie Windows 7 plan Oszczędzanie energii jasność ekranu 70% | 23 W |
Laptop pracuje w systemie Windows 7 plan Wysoka wydajność jasność ekranu 100% | 38 W |
Gry 3D plan Wysoka wydajność jasność ekranu 100% | 58 W |
Gdy Asus UL50V pracuje w trybie wysoka wydajność, a jego możliwości wykorzystywane są do maksimum, jego zapotrzebowanie na energię zauważalnie wzrasta. Niemniej nawet przy wykorzystaniu GPU NVIDII zapotrzebowanie na moc można określić jako umiarkowane.