Plextor M6GV 256 GB to nośnik ze średniej półki, który może być dobrą alternatywą dla standardowych modeli pod SATA 6 Gb/s – oczywiście pod warunkiem, że dysponujecie nową płytą główną lub laptopem ze złączem M.2 (a tych na pewno będzie przybywać).
Nośnik bazuje na kontrolerze Silicon Motion SM2246EN i kościach pamięci MLC NAND, co przekłada się na dobrą wydajność w testach odczytu i nieco gorszą w testach zapisu. W testach rzeczywistych jest różnie – o ile przy symulacji mniej wymagających zastosowań i kopiowaniu małych plików dysk jest naprawdę niezły, to przy innych testach wypada średnio. Trochę szkoda, że nie zastosowano czarnego PCB.
Głównym atutem modelu Plextor M6GV 256 GB jest jednak cena – ta wynosi niecałe 350 złotych, więc mamy do czynienia z jednym z najtańszych modeli pod M.2 w przedziale pojemnościowym 240 – 256 GB. Warto również wspomnieć, że model ten jest też nieco tańszy od standardowej wersji nośnika pod SATA 6 Gb/s (M6V). Tradycyjnie producent udziela 3-letniej gwarancji, która nie została ograniczoną zapisem danych (TBW).
Ocena końcowa:
- bardzo dobra wydajność odczytu
- dobra wydajność w symulacji realnego użytkowania (PCMark 8)
- 3 lata gwarancji nieograniczonej zapisem danych
- jeden z najtańszych dysków pod M.2 w tej klasie pojemnościowej
- niekompatybilny ze starszymi i tańszymi płytami głównymi/laptopami
- wydajność zapisu mogłaby być lepsza
Komentarze
17Każdy chętny może sobie wybrać model z SATA lub M.2, w zależności od możliwości posiadanego sprzętu i rodzaj złącza nie powinien w teście być, ani plusem, ani minusem.
Sądzę, że można wspomnieć, że korzystając z łącza M.2 pozostaje więcej miejsca w obudowie ( w przypadku micro ITX ma to znaczenie, można kolejny dysk SATA podpiąć ) - i to jest pozytyw :).
M.2 B-Key (takie jest oznaczenie tego standardu) się przydaje w lapach i małych komputerach gdzie nie zawsze wejdzie 2,5" nawet 7 mm a nie ma możliwości wyprowadzenia 2-4 lini PCIe dla szybszych nośników, prócz tego ich cena jest zbliżona do zwykłych nośników z łączem SATA, a te szybkie są kilka razy droższe, nie wszystkich na nie stać no i nie wszystkim potrzebna taka wydajność
np. do HTPC nie musisz przecież mieć odczytu/zapisu 2,5 Gb/s , chyba że chcesz się pochwalić ;)
W testach mam sekwencyjny 492Mb/s odczyt i 501Mb/s zapis.
Niekompatybilnosc z desktopami bez M.2 - kompletna bzdura, wystarczy kupno przejsciowki na PCIE i smiga az milo.