Plextor M6V, w odróżnieniu od poprzednich dysków producenta, to propozycja dla mniej majętnych klientów, którzy poszukują taniego dysku SSD do modernizacji komputera lub laptopa.
Nośnik nie należy do najszybszych konstrukcji, aczkolwiek różnica w komforcie użytkowania komputera po przesiadce z dysku talerzowego (HDD) na pewno będzie odczuwalna. Sprawdziliśmy model o pojemności 256 GB, który oferuje dobrą wydajność w testach odczytu, a dodatkowo można go przyspieszyć dzięki technologii PlexTurbo 3.
Gorzej natomiast wypada w testach zapisu, a także symulacji realnego użytkowania komputera i długotrwałym obciążeniu. Bardzo podobnymi osiągami charakteryzuje się produkt konkurencji – mowa oczywiście o sławnym Crucialu BX100 250 GB.
Jeżeli chodzi o cenę, testowany dysk nie wypada tak źle jakby mogło się to na początku wydawać. Wprawdzie krótko po premierze dystrybutorzy narzucili bardzo wysoki „podatek od nowości”, ale na szczęście wolny rynek zweryfikował kwestię opłacalności produktu i obecnie wersję o pojemności 256 GB można kupić już za niecałe 400 złotych. Mimo wszystko nie zaszkodziłoby jeszcze trochę obniżyć ceny, bo jednak Crucial BX100 czy ostatnio testowany przez nas GOODRAM CX100 wypadają na tym polu trochę lepiej.
Nośnik Plextora broni się trochę większą pojemnością i korzystniejszymi warunkami gwarancji (również trwa ona 3 lata, ale nie została ograniczona zapisem danych). Naszym zdaniem jest to interesujący model, ale gdyby dystrybutorzy zdecydowali się jeszcze trochę obniżyć jego cenę, na pewno byłaby to bardzo atrakcyjna propozycja – zwłaszcza z punktu widzenia modernizacji starszego komputera.
Ocena końcowa:
- stosunkowo dobra wydajność w testach odczytu
- kompatybilny z cieńszymi laptopami i Ultrabookami (6,8 mm grubości)
- technologia PlexTurbo 3
- 3 lata gwarancji nieograniczonej zapisem danych
- słaba wydajność w testach zapisu
- niska wydajność przy długotrwałym obciążeniu
- cena mogłaby być jeszcze trochę niższa
Wydajność - odczyt: | dobry |
Wydajność- zapis: | zadowalający |
Jakość wykonania: | super |
Opłacalnosć: | dobry plus |
Ocena ogólna: | |
Komentarze
9Czy tak trudno wykonać test kopiowania:
1) Jednego pliku 10GB
2) 1000 plików 10MB
3) 100000 plików 100KB
4) Katalogu Windows jako random size file
5) Instalacja Gry/dużego programu
6) Uruchomienie Windows z dużą ciężką paczką w autostarcie
7) Kopiowanie + instalacja (wielozadaniowość)
Testy syntetycznie słabo odwzorowują codzienną pracę przy komputerze. W syntetykach różnice między poszczególnymi modelami wychodzą zaniedbywalne. W testach praktycznych, szczególnie w przypadku wielozadaniowości oddziela się ziarno od plew. Różnice są niekiedy 2 czy 3 krotne.
PS przydało by się zrobić porządny test praktyczne tych Ramdysków SSD. W końcu ma to Samsung, Crucial, Plextor, a może i inni.
Wymienienie tego SZROTU "CX100" na TLC w tym zestawie to chyba jakiś ponury żart?
Przecież to kompletna porażka porównywalna poziomem dna z Kingstonem V300...