
Muzyka
Wiele osób twierdzi, że czytnik e-booków służyć powinien wyłącznie do czytania i nie musi silić się na to, aby zastępować w domu również tablet. Cóż, można z tym stwierdzeniem się zgadzać, albo nie, ale prawda jest taka, że sama możliwość słuchania muzyki na czytniku jest dużym atutem. Jeśli ktoś nie chce, to przecież nie musi z tej funkcji korzystać.
Jeden z poważniejszych konkurentów - Amazon Kindle Paperwhite nie dysponuje ani głośnikiem, ani wyjściem słuchawkowym, ani tym bardziej odtwarzaczem. W przypadku PocketBooka muzyki posłuchać możemy przez słuchawki kontrolując całość za pomocą prostej aplikacji o nazwie Odtwarzacz audio. Ilość opcji nie jest duża. Do dyspozycji mamy podstawowe kontrolki (odtwarzanie, pauza, przełączanie utworów, kolejność odtwarzania i regulacja głośności), które widoczne są w części dolnej. U góry z kolei prezentowana jest nazwa utworu wraz z paskiem postępu (czasu).
Dotykając menu w lewym, górnym rogu wyświetlimy dodatkowe opcje - m.in. dodawanie kolejnych utworów do playlisty. Jakość dźwięku jest akceptowalna. Odtwarzać możemy jednak tylko pliki MP3, więc najwyższej jakości nie uzyskamy.
Odręczny notatnik
Dotykowy ekran PocketBooka wykorzystywać możemy nie tylko do przerzucania stron w książkach, ale też do tworzenia odręcznych notatek lub prostych rysunków. Oprócz grubości linii możemy dopasować wielkość i krój czcionki. W razie potrzeby korekt możemy dokonać za pomocą gumki. Po zapełnieniu strony bez problemu otworzymy kolejną.
Czytnik RSS
Do czytnika RSS dodawać możemy dowolne adresy kanałów internetowych - np. benchmark.pl/rss/testy-recenzje-minirecenzje.xml, Nie jesteśmy więc ograniczeni przez domyślny zestaw portali. Poszczególne informacje wyświetlają się w oknie przeglądarki internetowej.
Przeglądarka internetowa
Przeglądarka oprócz wyświetlania treści z kanałów RSS pełni też funkcję klasyczną - czyli pozwala otworzyć większość typowych stron WWW (np. benchmark.pl). W opcjach znajdziemy historię, ulubione zakładki, powiększenie, rotację i ustawienia. Mamy możliwość wyczyszczenia historii przeglądania, usunięcia plików cookie, wyłączenia obsługi JavaScriptu oraz anulować wyświetlanie obrazów.
Nie mamy żadnych zastrzeżeń odnośnie funkcjonalności przeglądarki, w końcu nie mamy tutaj do czynienia z tabletem, ale tradycyjnym czytnikiem e-booków. Niestety jakość i płynność działania była bardzo słaba. W wielu czytnikach klasy E Ink zainstalowane są eksperymentalne przeglądarki, ale dotychczas nie mieliśmy jeszcze do czynienia z taką, która działałaby sprawnie. Często bywa tak, że odświeżenie strony trwa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund, przez co komfort pracy spada drastycznie. Cieszymy się, że przeglądarka w ogóle jest dostępna, ale przydać moze się jedynie w najbardziej awaryjnych sytuacjach.
Kalkulator
Obliczanie nawet bardziej skomplikowanych działań będzie ułatwione dzięki zainstalowanemu w systemie kalkulatorowi. Jak widać ilość oferowanych funkcji jest naprawdę duża.
Kalendarz i zegar
W kalendarzu możemy przeglądać rozkład dni w konkretnych miesiącach i latach, ale nie będziemy w stanie dodawać ewentualnych spotkań. Duży zegar wyświetla się nad kalendarzem, a miniaturowy w dolnym lewym rogu ekranu.
Zdjęcia
Grafiki w formatach JPEG, BMP, PNG oraz TIFF wyświetlić możemy przy użyciu aplikacji o prostej nazwie „Zdjęcia”. Jest to zwykła przeglądarka, która nie zapewnia właściwie żadnych innych opcji, ale za to działa dość sprawnie. Filmów wyświetlać nie będziemy w stanie, ale tutaj największą przeszkodą jest długi czas reakcji wyświetlaczy E Ink. Smużenie byłoby z całą pewnością widoczne.
Gry
Na pokładzie PocketBooka znalazły się trzy proste gry, które mogą umilić nudną podróż lub długi czas oczekiwania w poczekalni - Sudoku, Pasjans, Szachy.
Ustawienia systemowe
Ustawień zaawansowanych za pomocą których dopasować możemy działanie urządzenia jest bardzo wiele. Wśród nich znajdziemy m.in. regulację mocy podświetlenia, wybór czcionki, jakość renderowania tekstu, mapowanie klawiszy sprzętowych, ustawienia czasu, konfigurację sieci bezprzewodowej, opcje syntezy mowy, zmianę układu klawiatury, tryb połączenia USB, formatowanie pamięci, usuwanie zbędnych pakietów oraz aktualizację oprogramowania.
Ciekawostka
Aby zapisać zrzut ekranowy należy wejść w Ustawienia - Ustawienia osobiste - Mapowanie klawiszy - Klawisze globalne, a następnie przypisać funkcję o nazwie „Zrzut ekranu” do jednego z wolnych klawiszy sprzętowych.