8. Czym są "zdjęcia podłoża na sekundę" czy też "fps" w myszce?
Aby wykryć ruch, tradycyjne myszy optyczne i laserowe emitują wiązkę światła, która odbija się od powierzchni po której nią poruszamy (np. od podkładki), z powrotem do czujnika. Tworzy to obraz, który jest przechowywany w czujniku. Parametr fps (klatki na sekundę) wskazuje, ile obrazów czujnik może wykonać na sekundę, które następnie wykorzystuje do obliczenia dokładnej lokalizacji, prędkości i kierunku myszy. Parametr ten w przypadku myszy często nazywa się też "zdjęciami podłoża na sekundę".
W myszach optycznych i laserowych im wyższy parametr fps, tym lepsza - bardziej precyzyjna - jest dana mysz. Im więcej klatek (czy obrazów) przechwytuje czujnik, tym więcej informacji jest w stanie uchwycić i następnie przekazać do komputera.
Wysoka czułość myszek jest zalecana dla graczy, który lubią korzystać z broni snajperskich. Dodatkowe fps zbierane w każdej sekundzie mogą oznaczać różnicę pomiędzy chybieniem a headshotem w strzelankach, zwłaszcza w wyższych rozdzielczościach ekranu.
9. Co to jest akceleracja wsteczna?
To błędna praca myszy szybko czy gwałtowanie przesuwanej. Przejawia się nagłym odskakiwaniem kursora lub jego bardzo wolną pracą. Gubienie się myszy jest widoczne zwłaszcza po ustawieniu większej precyzji działania. Im wyższa maksymalna rozdzielczość myszy i spowolnienie kursora, tym bardziej prawdopodobne pojawienie się akceleracji wstecznej.
10. Czy warto mieć mysz z funkcją zmieniania czułości „w locie”?
Ustawianie innej rozdzielczości optycznej "w locie" przydaje się w grach. Dla przykładu, możesz preferować niższą czułość myszy w trakcie zabawy w snajpera, a kiedy biegasz z UZI przydatna okaże się wyższa czułość.
Myszy dla graczy często oferują możliwość zmieniania czułości bez udawania się do oprogramowania czy sterowników - za tę funkcje odpowiada po prostu specjalny przycisk. Z kolei podczas typowej pracy przy komputerze funkcja ta nie jest potrzebna.
11. Jaki powinien być odbiornik radiowy myszy mobilnej?
Przede wszystkim mały. Dzięki temu po podłączeniu do portu USB nie będzie zanadto z niego wystawał i - prawdę mówiąc - będzie mógł tam zostać na długi czas. To z kolei sprawia, że będzie można przenosić laptopa bez obaw, że uszkodzimy odbiornik. Im mniejsze odbiorniki, tym lepiej.
Warto zwrócić uwagę, czy odbiornik może obsługiwać więcej niż jedno urządzenie. Dla przykładu, najnowsze odbiorniki Unifying z urządzeń Logitech mogą obsługiwać maks. sześć urządzeń bezprzewodowych. Jeśli korzystasz z kilku akcesoriów bezprzewodowych i laptopa, takie rozwiązanie może ci się przydać, ponieważ nie będziesz musiał zajmować kilku portów USB.
12. Co to jest swobodnie obracająca się rolka i czy warto mieć mysz z takową?
Swobodnie obracająca się rolka przydaje się wtedy, gdy często masz do czynienia z długimi dokumentami. Najczęściej rolki oferują tylko tradycyjny tryb pracy (od kliknięcia do kliknięcia), natomiast swobodne obracanie pozwala szybko przewinąć daną stronę bądź dokument.
Co więcej, swobodnie obracająca się rolka nierzadko oferowana jest jako funkcja dodatkowa. Oznacza to, że rolka danej myszy może pracować w dwóch trybach, przez co jest bardziej funkcjonalna. Rozwiązanie to przydaje się bardziej wymagającym użytkownikom, niemniej nie jest niezbędne.
13. Czy warto mieć mysz umożliwiającą przewijanie w poziomie przy użyciu rolki?
Przewijanie w boki przydaje się, gdy pracujesz z obszernymi arkuszami kalkulacyjnymi lub innymi dokumentami i stronami tego rodzaju. Ponadto niektóre myszy podczas przewijania w boki wykrywają zakres wychyleń kółka - jeśli przechylisz je delikatnie, dokumenty będą przewijane powoli, jeśli zaś energicznie, to szybkość przewijania zauważalnie wzrośnie.
14. Materiały niepowodujące pocenia się dłoni albo specjalne powierzchnie antypoślizgowe - co to daje i kiedy jest potrzebne?
Zbyt śliski plastik wierzchniej części obudowy myszy może powodować pocenie się dłoni. Jeśli nie odrywasz dłoni od myszy przez dłuższy czas - przykładowo grając w strzelankę - rozważ zakup myszy dla graczy, której obudowa została pokryta materiałami niepowodującymi pocenia. Zwróć też uwagę na powierzchnie antypoślizgowe, np. gumowe okładziny pod kciukiem i palcami serdecznym i małym.