• Przyspieszenie. Przyspieszenie, zwane też akceleracją (nie mylić z akceleracją wsteczną) to kolejny parametr, który jest istotny przede wszystkim dla graczy. Kiedy mysz jest poruszana z jednego punktu do drugiego w szybszym tempie niż przewiduje specyfikacja, może przestać chwilowo działać i kursor widoczny na ekranie nie będzie odpowiadać ruchom, jakie wykona użytkownik. Akceleracja mierzona jest w jednostce "g".
Wysoki stopień przyspieszenia to pewność, że kursor nigdy nie poruszy się nieprawidłowo podczas gry i nie zepsuje zabawy w kluczowych momentach. Dla przykładu wtedy, gdy trzeba wykonać szybki ruch, by zaraz potem skupić na się na konkretnym celu, następnie znowu wykonać szybki ruch i skupić się na celu, i tak kilka razy. Takie zadania są dość często spotykane w grach, kiedy przykładowo wcielamy się w snajpera i musimy w określonym czasie "zdjąć" kilku przeciwników.
Jeśli opisywany parametr nie będzie w stanie poradzić sobie z tym, jak szybko poruszasz myszką w każdej sekundzie, i w każdej części tej sekundy, czujnik nie zadziała i kursor będzie poruszać się chaotycznie.
• Interfejs - sposób komunikacji. Przewodowe myszy komunikują się z komputerem poprzez port PS/2 lub USB. Port PS/2 odchodzi jednak do lamusa i coraz częściej myszy oferowane są wraz z portem USB. Dzięki temu można je podłączyć nie tylko do komputera stacjonarnego, który ma zarówno PS/2, jak i USB, ale i do laptopa - nowoczesne komputery przenośne nie oferują złączy PS/2. Użytkownik nie musi więc stosować jakichkolwiek przejściówek PS/2 -> USB. Myszy z interfejsem USB można więc uznać za uniwersalne i wygodniejsze w obsłudze.
Standardowo mysz USB komunikuje się z komputerem z częstotliwością 125 Hz. Z kolei droższe modele dla graczy, np. Razer Naga, pracują z częstotliwością nawet 1000 Hz, co w teorii powinno zaoferować czterokrotnie krótsze czasy dostępu. Wartość 1000 Hz odpowiada czasowi 1 ms, a 500 Hz - 2 ms. Często zdarza się, że testy pokazują inne wyniki i myszy nie działają z częstotliwością 1000 Hz. Nie powinniśmy wtedy załamywać rąk, ponieważ różnica 1 a 2 ms jest niezauważalna, chyba że dla... cyborgów. Wymiana informacji pomiędzy myszką a komputerem co 2 ms w zupełności wystarcza, także wymagającym graczom.
Na rynku znajdziemy też dwie wersje myszy bezprzewodowych: korzystających z modułu Bluetooth lub fal radiowych. Myszy Bluetooth cechuje łatwe nawiązywanie połączenia z komputerem wyposażonym w ten interfejs - bez odbiornika, bez przewodu. Jeśli jednak komputer nie ma wbudowanego Bluetooth, należy podłączyć do niego odpowiedni adapter USB.
Myszy korzystające z fal radiowych wymagają odbiornika. Jest on instalowany w porcie USB i może być miniaturowy - niemal wcale nie będzie wystawał z portu USB i w rezultacie nie będzie przeszkadzał przy pracy czy przy przenoszeniu laptopa.
• Myszy bezprzewodowe: zasięg działania. Technologia bezprzewodowa 2,4 GHz oferuje zasięg 10 m, natomiast Bluetooth 1 m (klasa 3), 10 m (klasa 2) lub 100 m (klasa 1). W przypadku myszy zasięg wynosi na ogół do 10 m, niezależnie od tego, czy jest to model Bluetooth, czy nie. Taki zasięg jest w zupełności wystarczający dla każdego użytkownika komputera.
• Myszy bezprzewodowe: sposób i typ zasilania. Na rynku można znaleźć myszy korzystające ze zwykłych baterii lub z akumulatorów do wielokrotnego ładowania. Jeśli używasz myszy na zwykłe baterie, co jakiś czas musisz je po prostu wymienić. W przypadku akumulatorów mamy dwa sposoby ładowania.
Pierwszym jest podstawka. Niektóre myszy oferowane są wraz z podstawką, którą podłącza się do komputera poprzez przewód USB. W tym przypadku zalecane jest, aby mysz ładować w nocy - wtedy w ciągu dnia nie powinna odmówić współpracy, natomiast gdy znajduje się w podstawce, to nie da się jej używać.
Drugim zaś są myszy z gniazdem do ładowania, np. micro-USB. Dzięki temu zasilacz podłączamy do gniazdka sieciowego, następnie wtykamy przewód do myszy i jest ona ładowana. Można to robić o dowolnej porze, ponieważ mysz nadaje się wówczas do pracy - na parę godzin z bezprzewodowej zmienia się jedynie w przewodową.
• Mysz przewodowa: rodzaj kabla. Warto wybrać mysz z przewodem, który nie jest gruby i sztywny, ponieważ takie często wykazują tendencję do "skręcania się", co pogarsza komfort użytkowania. Polecamy cienkie i miękkie przewody, które dobrze układają się na biurku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na długość - jeśli masz duże biurko, może ci się przydać mysz z długim przewodem, np. 2 m.
• Ślizgacze. Typowe ślizgacze czy standardowe stópki nie zapewniają możliwie najlepszych doznań z użytkowania myszy na jakichkolwiek powierzchniach. Aby móc liczyć na możliwie najbardziej precyzyjne ruchy i wygodę na wszelkiego rodzaju podłożach, warto wybrać mysz z dobrymi ślizgaczami lub dokupić je osobno (jeśli znajdziemy pasujące do posiadanego modelu).
Stosowanie profesjonalnych ślizgaczy to przede wszystkim większy komfort pracy z myszką - większa dokładność i płynność ruchu, jak i mniejsze zużycie posiadanej podkładki. Nie da się jednak ukryć, że jest to głównie domena wymagających graczy.
Polecamy ślizgacze wykonane z teflonu o grubości 0,5 mm, które są bardziej wytrzymałe niż paski teflonowe, gdzie faktyczna warstwa teflonu jest bardzo cienka.