Dla procesorów Intela
Na jaki typ pamięci należy się zdecydować? Jeśli chodzi o procesory Intela, wybór nie jest zbyt łatwy.
Decydując się na jednostkę centralną pracującą z szyną FSB 200 (800 efektywnie) lub 266 MHz (1066 MHz efektywnie), zakup pamięci DDR3 nie jest tak opłacalny. Wystarczy nabyć układy DDR2 o częstotliwościach pracy odpowiednio 800 i 1066 MHz.
Wybór pamięci DDR3 na platformie LGA 775 ma sens tylko wtedy, gdy komputer będzie pracował na magistrali wyższej niż 333 MHz (1333 MHz efektywnie).
Jeśli nie chcemy zmieniać domyślnej częstotliwości, wystarczą moduły DDR2, które zapewnią w pełni zadowalającą wydajność. Ogólnie rzecz biorąc, szybsza pamięć zawsze spowoduje szybsze działanie komputera, jednak staje się to widoczne przy wyższym FSB. Zwiększa się wtedy przepustowość magistrali łączącej procesor z chipsetem i pamięcią RAM, co pozytywnie wpływa na wydajność platformy i niweluje problem tzw. wąskiego gardła.
Warto zauważyć, że wiele płyt z gniazdem Intel LGA 775 pozwala na nominalną pracę przy FSB 400 MHz (1600 MHz efektywnie). Skoro producenci sprzętu udostępniają taką możliwość, nie ma powodu, aby jej nie wykorzystywać. Nawet jeśli nie zamierzamy podkręcać procesora i RAM (wystarczą drobne manipulacje mnożnikiem procesora oraz dzielnikami RAM, tak aby pozostały one przy standardowych taktowaniach), wyższe FSB przyniesie nam korzyści.
Należy także pamiętać, że niektóre płyty główne i procesory mogą obsługiwać wyłącznie nowszy typ pamięci - DDR3. Jest tak w przypadku platform wykorzystujących procesory oparte na mikroarchitekturze Nehalem (Intel Core i7).
Dla procesorów AMD
Osoby zainteresowane procesorem AMD nie mają wyjścia, jeśli decydują się na układy pracujące z podstawką AM2/AM2+, bo obsługuje ona wyłącznie pamięci DDR2. Warto więc zakupić do nich pamięci DDR2-1066, które będą odpowiednio wydajne i pod żadnym pozorem nie będą stanowić wąskiego gardła podczas podkręcania procesora. Dzięki wykorzystaniu technologii HyperTransport pamięci takie czasami mogą pracować znacznie efektywniej niż na platformie Intela opartej na FSB (LGA 775).
Po premierze procesorów Phenom II i Socket AM3 użytkownicy otrzymali możliwość wykorzystania pamięci DDR3. Kontroler pamięci wbudowany w procesory Phenom II obsługuje zarówno pamięci DDR3, jak i DDR2. Aby jednak wykorzystać te drugie, należy skorzystać z płyty z podstawką AM2+, która obsługuje procesory Phenom II.
Pamiętaj: nie potrzebujesz najszybszych pamięci, jeśli nie zamierzasz znacząco podkręcać procesora.