To pamięci spełniające normy branżowe, które nie są nastawione na wysoką wydajność. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są wyjątkowo przyjazne dla portfela, czyli oferowane w atrakcyjnej cenie. Moduły tego rodzaju zwykle ściśle trzymają się wytyczonych standardów i specyfikacji, dzięki czemu cechują się wysoką zgodnością z większością platform sprzętowych.
Zwolenników ekologicznych rozwiązań z pewnością zainteresuje informacja, że w tym segmencie można się spotkać z „zielonymi” seriami pamięci (Green Series), które oferują mniejsze zużycie energii. Pamięci tego rodzaju wyróżniają się zwykle obniżonym zapotrzebowaniem na napięcie o 10-20%.
Pamięci dla przeciętnego użytkownika nie muszą być słabej jakości. Dla przykładu, wszystkie pamięci Kingston ValueRAM są w 100% testowane na etapie produkcji, a sama firma inwestuje miliony dolarów w zapewnienie wysokiej jakości modułów. Pamięci te są najlepszymi modułami do komputerów stacjonarnych i przenośnych, jeśli chodzi o wersje oferujące standardowe parametry (JEDEC). |
Specyfikacja JEDEC dla pamięci DDR2 ustala napięcie dla modułów RAM na poziomie 1,8 V. Dla przykładu, oszczędne wersje pamięci DDR2 potrafią pracować na napięciu nieprzekraczającym 1,6 V (667/800/1066 MHz). Aby dodatkowo zachęcić miłośników ekologii do kupna takich pamięci, ich opakowania wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu.
Ale uwaga: przeciętny użytkownik raczej nie odniesie wymiernych korzyści z używania takich modułów, bo pamięci RAM są i tak jednym z najmniej energochłonnych komponentów komputera. Niemniej inicjatywie takiej należy przyklasnąć i jeśli nie mamy potrzeby używania wydajnych pamięci, to dlaczego by nie skorzystać z oszczędnej wersji modułów RAM?
Połączone działanie systemów oszczędzania energii procesora, płyty głównej i pamięci powinno już przynieść zauważalne efekty. Mniejsze napięcie na podzespołach oznacza mniejszą ilość generowanego ciepła. W konsekwencji można się pokusić o spowolnienie obrotów wentylatorów tak, aby cały komputer działał ciszej, nie przegrzewając się równocześnie.
Pojemność | 1 GB dla systemu Windows XP 2 GB dla systemu Windows Vista |
Szybkość/parametr CAS Latency | DDR2: 533/667/800 MHz oraz CL4/CL5 DDR3: 1066 MHz/CL7 |
Napięcie | DDR2: 1,6 – 1,8V DDR3: 1,5V |
Typ | Pamięci niebuforowane |
Jeśli komputer służy do standardowych zastosowań i musi zmagać się co najwyżej z pakietami biurowymi, odtwarzaniem filmów z DVD/Blu-ray czy kilkudziesięcioma zakładkami w przeglądarce, możesz z powodzeniem zadowolić się pamięciami taktowanymi najniżej, a zwrócić większą uwagę na wielkość RAM.
W komputerach przenośnych wciąż często używa się pamięci taktowanych poniżej 800 MHz. Nieco inaczej sprawa wygląda z komputerami stacjonarnymi. W tym przypadku zakup pamięci taktowanych 533 i 667 MHz jest w zasadzie nieopłacalny. Można jeszcze je znaleźć w ofertach sklepów, ale ich ceny praktycznie nie różnią się od modułów taktowanych 800 MHz.
Przykładowe ceny pamięci firmy Kingston na dzień 25.08.2009:
- Kingston DDR2 2x 1GB 667MHz CL5 – cena brutto 131 zł
- Kingston DDR2 2x 1GB 800MHz CL5 – cena brutto 132 zł
- Kingston DDR2 1GB 533MHz CL4 – cena brutto 62 zł
- Kingston DDR2 1GB 667MHz CL5 – cena brutto 63 zł
- Kingston DDR2 1GB 800MHz CL6 – cena brutto 64 zł
Jak widać na powyższym przykładzie, praktycznie w tej samie cenie dostaniemy moduły pracujące z częstotliwością 800 MHz, które zwykle udostępniają tryby pracy przy mniejszym taktowaniu (różne profile JEDEC). W razie potrzeby można je więc przestawić w tryb 533/667 MHz, które to charakteryzują się niższymi timingami.