Karty graficzne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Sytuacja na rynku kart graficznych już dawno nie była tak interesująca. To co przed tygodniem zaoferowała nvidia (GeForce GTX280), raczej nie można było nazwać produktem dla mas. ATI, tak jak w przypadku poprzedniej serii HD3800 wstrzeliło się i tym razem w założony wcześniej docelowy target.
Co bardzo istotne, Radeon HD4850 na dzień dzisiejszy niemal "wymiótł" wszelkie jednoprocesorowe odmiany chipu G92 z zajmowanych do tej pory półek cenowych. Według AMD sugerowany koszt zakupu, który początkowo ustalony został na poziomie 549 zł, obecnie może spaść nawet do 499 zł za kartę HD4850 wyposażoną w 512MB pamięci GDDR3.
Jako, że jest to produkt w założeniu konkurujący z GeForce 8800GT, a jak widać po testach radzi sobie w ich części nawet z GeForce 9800GTX, takie pozytywne informacje to jak woda na młyn dla potencjalnych konsumentów, chcących nabyć upragnioną, wydajną a przy tym stosunkowo tanią "grafikę".

pierwsza sklepowa karta HD 4850 która trafiła do naszej redakcji,
to karta obudowie referencyjnej

Pierwsze "jaskółki" wprowadzenia na rynek nowych Radeonów już oczywiście widać. Jedną z nich jest znaczący spadek cen kart wyposażonych w GeForce 8800GT / GTS-512 oraz 9800GTX. Drugą - szybkie wprowadzenie podkręconej wersji ostatniej wspomnianej karty pod nazwą 9800GTX+.
GTX(plus) oprócz tego, że został wyposażony w rdzeń G92 wykonany w niższym procesie technologicznym (55nm), ma podniesiony do poziomu 738MHz dla rdzenia zegar. Shadery ustalone na poziomie 1836MHz, a pamięci GDDR3 na 1.1GHz (2.2GHz efektywnie). Sugerowana cena tej karty ma wynosić 229$, podczas gdy jej starsze wersje (bez plusika w nazwie) mają cenowo zrównać się z HD4850 (około 199$).
Patrząc jednak na wyniki wyżej podkręconego GTX'a w naszym zestawieniu, wydaje się, że jest to swego rodzaju "łabędzi śpiew". Nvidia, jeżeli już tego nie robi, to na pewno powinna pracować nad układami opartymi o architekturę GT200 w technologii 55nm, skierowanymi w te segmenty rynku, które obecnie zostały bardzo udanie "zaatakowane" przez wydajne i tanie Radeony HD4800.

 Moja ocena:
 plusy:
pierwsze GPU osiągające wydajność ponad 1TFlop
bardzo wysoka wydajność, także przy uaktywnionym wygładzaniu krawędzi MSAA
sporo usprawnień w architekturze USSA (w stosunku do Radeonów HD3800)
podwójna funkcjonalność rdzenia (wielowątkowość CPU / GPU)
wsparcie dla DirectX 10.1 (global illumination / teselacja / lepsza skalowalność CrossFireX)
sprzętowe wsparcie dla fizyki Havok (odpowiednik PhysX)
UVD2 / Dual Stream HD, HDMIAudio 7.1
atrakcyjna cena
 minusy:
mało wydajny referencyjny wentylator
 
 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hmm w zestawieniu nie ma GF GTX260 który jest można powiedzieć bezpośrednim konkurentem dla radka 4850 i dodatkowo czekamy na test 4870tki
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      To jeszcze do kompletu brakuje 4870X2 (która ma premierę w tym miesiącu) oraz wersji poprzednich z większymi pamięciami bo 512 to jednak mało jest do największej wydajności.

      Swoją drogą ciekawe co zrobią z GDDR5 jak na razie samsung tylko produkuje i może zabraknąć pamięci dla 4870 bo zaraz zaczną schodzić jak woda (jak brat 50tka)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        mam pytanie co jest bardziej opłacalne CrossFire 4850 czy pojedynczy 4870 ??
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Trochu zabawy w plku .xml od sterownikow i mamy wydajny wentylator ... , zmieniamy wartosci na manual + ustawiamy np. predkosc w % na 65% temp spada w idlu do 45C - slychac lekki swist) stres ? 69C ... ^^ , jesli chodzi o OC , wykrecilem tego radeona na 695/1185 ... ( PowerColor )

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login