Wiele najważniejszych funkcji dotyczących naszych serwerów jest dostępnych bezpośrednio z panelu administracyjnego. To znacznie przyspiesza i ułatwia konfigurację, zwłaszcza w przypadku braku odpowiedniej wiedzy specjalistycznej. Zebraliśmy najciekawsze opcje warte uwagi.
Autoskalowanie
W odróżnieniu od serwerów VPS czy dedykowanych nie musimy płacić za zasoby, których i tak nie wykorzystujemy przez większość czasu. Funkcja automatycznego skalowania w Pro Cloud umożliwia dynamiczną zmianę konfiguracji naszego serwera w zależności od obciążenia. W przypadku dużego obciążenia, ilość pamięci RAM lub ilość zasobów procesora może zostać zwiększona. Gdy sytuacja się unormuje zasoby zostaną zmniejszone automatycznie, ponieważ nie ma sensu płacić za coś z czego już nie korzystamy.
By skorzystać z automatyczne skalowania musimy z menu wybrać "Autoskalowanie". Konfiguracja nie powinna sprawić nikomu kłopotów. Po zaznaczeniu co chcemy automatycznie skalować, przystępujemy do konfiguracji. W podanym poniżej przykładzie, jeżeli przez 4 minuty obciążenie procesora wyniesie więcej niż 70%, to zasób CPU zostanie zwiększony o 200 MHz. Jeżeli po pierwszym i kolejnym zwiększeniu zasobów, używane będzie cały czas powyżej 70% zasobów procesora, to zwiększanie zasobów będzie wykonywane dopóki nie zostanie osiągnięty poziom 2000 MHz. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zmniejszania zasobów.
Wykres poniżej przedstawia użycie CPU, linią różową zaznaczono limit, a niebieską użycie w danym momencie. Początkowo limit obciążenia CPU wynosił 1000 MHz, jednak użycie procesora powyżej 70% spowodowało kilkukrotnie zwiększenie limitu.
Load balancer
Load balancer umożliwia równoważnie obciążenia, które spowodowane jest ruchem przychodzącym. Tego typu rozwiązanie skraca czas reakcji oraz zapewnia większą niezawodność strony WWW. Przykładowo: jeden serwer jest niedostępny, wtedy cały ruch przychodzący zostaje przekazany na inną dostępną maszynę.
Co ważne load balancer skonfigurujemy również z panelu administracyjnego, nie wymaga to wiedzy technicznej. Z panelu wybieramy opcję "Load balancer'y HTTP" i klikamy "Dodaj".
Podajemy nazwę, która ułatwi nam identyfikowanie load balancera. Jeżeli posiadamy zarejestrowaną domenę, to zobaczymy również opcję pozwalającą przypisać domenę. Drugim krokiem jest wybór serwerów, dla których chcemy równoważyć obciążenie.
Konsola
Jedną z opcji Pro Cloud jest konsola, którą możemy uruchomić z poziomu przeglądarki. Tego typu rozwiązanie pozwala administrować serwer w dowolnym miejscu i z dowolnego komputera, wystarczy przeglądarka i internet.
Informacje o zużyciu zasobów
W zakładce "Wydajność" znajdziemy informacje o użyciu zasobów na naszym serwerze Pro Cloud. Wykresy przedstawiają użycie procesora, pamięci RAM oraz o ruchu zewnętrznym. Daje nam to podgląd jak bardzo jest obciążona nasza maszyna podczas pracy.
Znajdziemy tutaj również informacje o dokładnym zużyciu zasobów, a również szacunkowych kosztach.
Zmiana konfiguracji serwer
Jedną z ogromnych zalet Pro Cloud jest możliwość dowolnej zmiany konfiguracji serwera. W razie potrzeby istnieje możliwość np. zwiększenia liczby procesorów czy dostępnego miejscu na dysku. Co istotne nie musimy długo czekać na wprowadzenie zmian, dzięki temu od razu możemy wykorzystać potencjał nowej maszyny. Aktualne parametry znajdziemy w zakładce "Podsumowanie".
Wystarczy skorzystać z opcji "Konfiguruj", aby uzyskać dostęp do zmiany parametrów. Ustalanie ilości rdzeni, pamięci RAM itd. odbywa się identycznie jak w przypadku tworzenia nowego serwera Pro Cloud.
Niektóre zmiany wymagają ponownego uruchomienia serwera. W takim przypadku zobaczymy odpowiedni komunikat w panelu administracyjny, wtedy będziemy mogli podjąć decyzję o restarcie lub odłożeniu tego na później. Inną możliwością jest zaznaczenie opcji "Uruchom serwer ponownie w razie potrzeby", w takim przypadku automatycznie wykona się ponowne uruchomienie, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Kopie zapasowe i obrazy
homecloud umożliwia ręczne wykonanie kopii naszego serwera. W przypadku problemów z oprogramowaniem, przypadkowym usunięciem pliku lub innym zdarzeniem zawsze możemy przywrócić wcześniej wykonaną kopie. Utworzenie kopii również wykonujemy z poziomu panelu administracyjnego, a całe zadanie sprowadza się do wpisania nazwy. Przywrócenie danych także nie jest skomplikowaną czynnością i ogranicza się do dwóch kliknięć.
Drugą opcją wartą zainteresowania są obrazy, umożliwia one stworzenie swego rodzaju kopii serwera, którą możemy wykorzystać w przyszłości. Na podstawie obrazu możliwe jest stworzenie nowych instancji w oparciu o konfiguracje innej maszyny.
Zapora sieciowa
Każdy stworzony serwer Pro Cloud posiada konfigurację, w której cały ruch (przychodzący i wychodzący) jest dozwolony bez żadnych restrykcji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możemy dopasować ustawienia zapory sieciowej do naszego projektu. Po skonfigurowaniu za pomocą panelu administracyjnego pierwszej reguły, cały ruch zostanie zablokowany (oczywiście z wyjątkiem skonfigurowanych reguł). Opcje w panelu administracyjnym został stworzone tak, aby konfiguracja nie sprawiła nikomu problemów.
Szablony aplikacji
Podczas tworzenia nowego serwera Pro Cloud do dyspozycji mieliśmy opcję pozwalającą dodawać aplikacje, aby w szybki sposób korzystać z najważniejszych aplikacji. Jeżeli później chcemy dodać lub usunąć aplikację, musimy skorzystać z zakładki "Szablony aplikacji", dostępnej po przejściu do konkretnego serwera. Z pewnością jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które nie chcą ręcznie wpisywać komend w konsoli.
Wiele ważnych opcji dostępnych jest bezpośrednio z panelu administracyjnego, co ułatwia pracę. Jednak wiele zaawansowanych rzeczy musimy wprowadzić za pomocą konsoli. W przypadku systemów Windows możemy skorzystać z programu Putty.
Domyślnie wybrany przez nas CentOS nie posiada interfejsu graficznego, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby je zainstalować. W naszym przypadku testowo zainstalowaliśmy KDE oraz dodatkowy serwer VNC by połączyć się z maszyną Pro Cloud. Oczywiście na naszym lokalnym komputerze musimy zainstalować oprogramowanie do połączeń VNC.