Zaskakująco świeży sposób na pamiątkę ze zwiedzania ciekawego miejsca
Strona WWW: photosynth.net | |
Bardzo atrakcyjna forma prezentacji fotografii Banalnie prosta obsługa Bezpłatne miejsce na prezentacje online | Konieczność przygotowania specjalnego zestawu zdjęć Interfejs może wydawać się egzotyczny Do oglądania niezbędny plugin Silverlight |
Obsługiwane platformy: Windows, Mac (tylko przeglądanie) | Cena: darmowy |
Photosynth to program, a może nawet szerzej, technologia opracowana przez Microsoft przy współpracy z naukowcami z University of Washington. Służy do tworzenia interaktywnych trójwymiarowych prezentacji na podstawie serii zdjęć pokazujących obiekt lub miejsce w przestrzeni z różnych punktów widzenia. Proces łączenia ujęć odbywa się na podstawie analizy zniekształceń takich obszarów jak np. krawędzie i fasady budynków, czy kształty i faktury obiektów, co pozwala odkryć ich wzajemne położenie, a na tej podstawie - trójwymiarowy układ przestrzenny fotografowanego miejsca.
Algorytm radzi sobie
Oczywiście w Photosynth można składać także zwykłe panoramy. Program świetnie sobie radzi z synchronizację serii zdjęć zrobionych z jednego miejsca w przestrzeni.
To samo miejsce widziane z innego punktu widzenia
Zdjęcia możemy zrobić dowolnym aparatem cyfrowym, a nawet dobrej klasy aparatem z telefonu komórkowego. Wystarczą 2 - 3 megapiksele. Większe zdjęcia i tak trzeba zmniejszyć przed synchronizacją do tej rozdzielczości, np. za pomocą jednego z opisanych wcześniej narzędzi do przetwarzania wsadowego. Inaczej synchronizacja będzie postępowała bardzo wolno. Dobrze natomiast, jeśli aparat ma możliwość manualnego ustawienia ekspozycji oraz balansu bieli. Choć zdjęcia o różnych parametrach naświetlania i balansu bieli także dobrze się synchronizują, to prezentacja wygląda lepiej jeśli zdjęcia mają identyczne barwy.
Aby Photosynth poprawnie ułożył ujęcia względem siebie, każdy fragment sceny powinien pojawić się przynajmniej na trzech ujęciach. Do stworzenia najprostszej prezentacji trzeba zrobić serię zdjęć układających się w panoramę. Każde ujęcie musi zachodzić na siebie przynajmniej w 50 proc. Jeśli fotografujemy plac w mieście, trzeba zrobić kilka takich panoram z różnych punktów widzenia. Tylko w ten sposób program poradzi sobie z rozmieszczeniem obiektów w przestrzeni 3D, co pozwoli na oglądanie ich z każdej strony.
Kolejnym etapem jest sfotografowanie najciekawszych detali. Rejestrując detale warto posłużyć się sztuczką - fotografujemy je dwa razy w średnim i w pełnym zbliżeniu. Dzięki temu do najciekawszych detali można będzie się "zbliżyć" i obejrzeć je ze wszelkimi szczegółami. Właśnie możliwość płynnego przechodzenia od ogółu do szczegółu decyduje o niezwykłej atrakcyjności prezentacji w Photosynth.
Renderowanie prezentacji odbywa się w lokalnym komputerze. W tym celu musimy zainstalować program Photosynth, który jest udostępniany w formie wtyczki do IE lub Firefoksa. Po zakończeniu renderowania prezentacji jest ona wysyłana do serwisu Photosynth.net.
Efekt końcowy możemy oglądać tylko online. Domyślnie wszystkie prezentacje są publiczne, można jednak opcjonalnie zablokować dostęp. Możliwe jest także osadzenie jej na własnym blogu. Jeśli dodamy geotag, prezentacja pojawi się jako obiekt w serwisie Bing Maps.
Najważniejsze funkcje:
- Automatyczne tworzenie interaktywnych panoram 3D
- Płynne przemieszczanie się między sąsiadującymi zdjęciami
- Oglądanie tych samych obiektów z różnych stron, także z lotu ptaka
- Wyświetlanie zarysów sąsiadujących ujęć
- Zbliżanie i oddalanie widoku
- Obrót wokół własnej osi z danego punktu widzenia
- Zmiana punktu patrzenia, przez kliknięcie na podświetloną ramkę symbolizujące inne ujęcie
- Możliwość osadzenia prezentacji w treści strony WWW
- Darmowe miejsce do zamieszczania prezentacji w sieci