Okno podglądu plików, po kliknięciu obrazy w pełnej rozdzielczości otwierają się w zakładkach
Strona WWW: rawtherapee.com | |
Historia operacji z funkcją wielokrotnego cofnięcia Dobre narzędzia do korekcji tonalnej i koloru Rozbudowane narzędzia do edycji metadanych | Kilka funkcji jest niedopracowanych Brak paska z miniaturkami w oknie edycji |
Obsługiwane platformy: Windows, Linux | Cena: darmowy |
Bezpłatny konwerter plików RAW o funkcjonalności zbliżonej do programu Adobe Camera RAW. Wykorzystuje darmowy i bardzo dobry silnik konwersji danych z matryc cyfrowych - DC RAW, który jest także wykorzystywany w innych open-source'owych konwerterach RAW. Pod względem jakości konwersji co prawda ustępuje on algorytmowi stosowanemu w programach Adobe czy Phase One, natomiast jest lepszy niż algorytmy stosowane w konwerterach dostarczanych z aparatami cyfrowymi. Jednak różnice między silnikiem DC RAW a ACR są trudno dostrzegalne przy zwykłym oglądaniu fotografii. Dopiero powiększenie widoku do 100 proc. zdradza nieco więcej szumu, jaki pozostaje w plikach skonwertowanych za pomocą Raw Therapee.
Interfejs jest bardzo przejrzysty. Narzędzia są pogrupowane w zakładkach, a brakuje jedynie paska z miniaturkami zdjęć, jaki znajdziemy niemal we wszystkich konwerterach RAW. W opisywanym programie, aby obejrzeć miniaturki trzeba się cofnąć do przeglądarki plików.
Pod względem dostępnych narzędzi do korekcji obrazu program praktycznie nie ustępuje komercyjnym odpowiednikom. Spośród przydatnych rzeczy brakuje tylko Krzywych, ale w przypadku konwertera RAW nie są tak ważne jak w edytorze zdjęć. Z kolei jest np. narzędzie do korygowani dystorsji obiektywu, którego nie znajdziemy ani w ACR, ani w Lightroomie. Niestety nie działa ono poprawnie, ale pamiętajmy że RAW Therapee jest dopiero w wersji alfa, więc niektóre funkcje mogą mieć błędy. Korekcje, podobnie jak w innych konwerterach, można kopiować ze zdjęcia na zdjęcie. W Raw Therapee odbywa się to za pomocą skrótu klawiaturowego. Program umożliwia także wygodną edycję metadanych zarówno w formacie EXIF, jak i IPTC.
Po dobraniu parametrów korekcji zdjęcie można albo od razu zapisać w formie pliku JPEG, albo TIFF. Jeśli przetwarzamy większą liczbę fotografii, zdjęcie można dodać do kolejki, a po zakończonej edycji wyeksportować wszystkie pliki za jednym zamachem dzięki modułowi do przetwarzania wsadowego.
Najważniejsze funkcje:
- Obsługa plików RAW wszystkich popularnych aparatów cyfrowych
- Duża liczba narzędzi do korekcji zdjęć
- Klonowanie korekt na inne zdjęcia
- Edytor danych EXIF i IPTC