Audio

Creative SoundWorks 740

przeczytasz w 10 min.

Tym razem do naszej dyspozycji trafia dość nietypowy odtwarzacz MP3. W zasadzie nie tylko odtwarzacz MP3, lecz cały zestaw audio potocznie nazywany boomboxem. Urządzenie ma wbudowany czytnik płyt CD, tuner radiowy oraz subwoofer, czyli odrębny, niskotonowy głośnik. Bardzo stylowo i precyzyjnie wykonane urządzenie zaskakuje swoją mocą i możliwościami, które z pewnością usatysfakcjonują niejednego użytkownika.

 
Typ pamięci
odtwarzacz płyt CD
pojemność
n/a
możliwość rozbudowania pamięci
n/a
typ odtwarzanych plików
CD-Audio, CD MP3
nagrywanie
nie
zasilanie
zewnętrzne
sposób ładowania
n/a
czas pracy według producenta
n/a
czas pracy -przetestowany
n/a
interfejs z komputerem
n/a
wyjścia/wejścia
wyjście słuchwkowe, wyjście AUX-F
wejście/wyjście MIX i  AUX,
antena MW, antena FM
wymiary
350 x 240 x 125 mm
waga
5.5 kg
equalizer
-
wyposażenie
pilot
dodatkowe funkcje
Radio
instrukcja obsługi w języku polskim
tak
możliwość uaktualnienia firmware
n/a




Wrażenia z użytkowania:

  • Już przed otwarciem opakowania, w którym dostarczany jest Creative SoundWorks 740, łatwo wyczuć, że nie jest to lekkie urządzenie. Nieduża konstrukcja jest stosunkowo ciężka (5,5kg) co sygnalizuje nam, że być może tym razem nie mamy do czynienia z kolejną plastikową "zabawką" z Azji.

  • W opakowaniu znajdujemy : instrukcje obsługi, antenę dla fal krótkich, antenę dla fal długich, pilota na podczerwień.

  • Obudowa boomboxa wykonana jest nad podziw solidnie, wszystkie jej elementy są ze sobą spójne, brak jakichś przypadkowych szczelin, czy też trzeszczących elementów. Za design urządzenia odpowiedzialna jest Cambridge SoundWorks, specjalny dział Creative'a wyznaczona do projektowania bardziej zaawansowanego sprzętu.

  • Czarna konstrukcja jest niewysoka i rozłożysta - wysokość to 12,5cm, szerokość około 35cm. Przedni panel, na którym znajdują się pokrętła, przyciski oraz wyświetlacz, jest dobrze zaprojektowany. Klawisze są optymalnej wielkości i dobrze rozmieszczone. Na tle kilku mniejszych przycisków, wyraźnie zaznacza się główne pokrętło "Jog", które pełni podwójną funkcję: pokrętła głośności oraz wyboru różnych funkcji - m.in. dostrajania poziomu niskich i wysokich tonów.

  • Umieszczony centralnie wyświetlacz typu dot-matrix mieści łącznie 32 znaki. Podświetlany jest delikatnie w kolorze niebieskim, a stopień intensywności podświetlania dostosowywany jest zależnie od natężenia światła zewnętrznego - w przednim panelu radia znajduje się czujnik pomiaru światła. W nocy podświetlenie jest znacznie słabsze, a w dzień intensywniejsze.

  • Tuż nad wyświetlaczem znajduje się niewielka szczelina, która jest niczym innym jak otworem poprzez który podajemy czytnikowi nośnik. Mechanizm podawania płyty jest szybki, cichy i nie sprawia kłopotów. Producent zapewnia, że opracowany przez niego mechanizm jest nieszkodliwy dla nośników.

  • Boombox wyposażony jest w kilka gniazd, które odnajdziemy w przedniej jak i tylnej części urządzenia. Na przednim panelu umieszczono złącze słuchawek oraz wejście liniowe. Z tyłu gniazda do podłączenia anten dla krótkich i długich fal. Pozostałe przyłącza to wejście liniowe, wyjście liniowe oraz wejście liniowe dzięki któremu możemy miksować sygnał z dwóch źródeł - np. komputer i odtwarzacz płyt CD.

  • Oczywiście nie sposób pominąć poniekąd najważniejszej kwestii jaką są głośniki. Z przodu znajdują się dwa niewielkie głośniki wysokotonowe, a od spodu bardzo wydajny głośnik niskotonowy czyli subwoofer. Już przy pierwszym odsłuchu czuć siłę drzemiącą w dość niewielkim urządzeniu.

  • Całość możemy obsługiwać przy pomocy przycisków na obudowie lub bezprzewodowego pilota. Pilot na podczerwień jest ładnie wykonany i można nim obsługiwać wszystkie funkcje radia. Zasilany jest jedna baterią typu "pastylka". Zarzucić można mu tylko jedno - sygnał jest czasami zbyt słaby, trzeba nim wyraźniej celować w odbiornik.

  • Boombox wyposażony jest w 2 niezależnie programowane alarmy, które mogą budzić nas sygnałem dźwiękowym lub muzyką płynącą z radia, płyty CD lub z MP3. Proces ustawiania alarmów nie jest skomplikowany ale przy pierwszym razie trzeba zajrzeć do instrukcji.

  • Niestety instrukcja obsługi w wersji rozszerzonej jest dostępna tylko w języku angielskim, francuskim i innych językach zachodnioeuropejskich. Wersja polska zawężona jest do krótkiego wprowadzenia, które na dodatek zawiera niewielkie błędy językowe.
    Podobnie jak instrukcja obsługi również interfejs użytkownika, poprzez który ustawiamy poszczególne opcje urządzenia, dostępny jest tylko w językach zachodnioeuropejskich. Na szczęście żadna z funkcji nie jest na tyle skomplikowana aby nie móc domyśleć się do czego została stworzona.

  • Wśród dostępnych opcji znajduje się regulacja tonów niskich oraz wysokich, funkcja dodatkowego podbicia basów, wybór trybu dźwięku (mono, stereo, wide), wybór języka, tryb wyświetlania napisów (CD Text, ID3, RDS) oraz tryb wyświetlania zegara (12 / 24h).

  • W górnej części radia znajduje się dość duży przycisk oznaczony jako "Mute / Snooze". Pełni on dwojaką funkcję: szybkiego wyciszania urządzenia oraz tzw. "drzemki". Ta druga opcja dostępna jest przy włączony alarmie i jest niczym innym jak chwilowy opóźnianiem alarmu. Funkcje "Snooze" możemy ustawić na 5 do 22 minut.

  • Sprzęt wyposażony jest także w opcje "Sleep", która umożliwia automatyczne wyłączenie urządzenia po określonym czasie. Dostępne czasy to 15, 30, 45, 60, 90 i 120 minut. Funkcja ta nie jest żadną nowością ale jest bardzo przyjemnym udogodnieniem gdy chcemy zasnąć przy włączonej muzyce.

  • Na wyświetlaczu może być widoczna aktualna godzina. Z prawej strony wyświetlacza znajdziemy dwa przyciski którymi regulujemy aktualny czas. Regulacja zegara jest na tyle prosta, że dość łatwo go przez pomyłkę przestawić.

  • W podstawie urządzenia znajduje się niewielka klapka na baterię R22, która podtrzymuje ustawienia alarmu i czasu. Bateria nie tylko utrzymuje stan pamięci ale także uruchamia alarm dźwiękowy jeśli takowy został zaprogramowany.

Dźwięk

  • SoundWorks 740 ma trzy tryby emisji dźwięku : monofoniczny, stereofoniczny oraz "Wide". Ten ostatni jest niczym innym jak formą dźwięku przestrzennego uzyskiwanego przy pomocy głośników stereofonicznych, przy czym efekt jest zadowalający.

  • Moc SoundWorks'a jest z pewnością duża jak na tego typu urządzenie. Na pewno jego siła wystarczy do nagłośnienia małych i średnich pomieszczeń.

  • Skala głośności rozciąga się od 1 do 30 jednostek - przy 20 jest już dość głośno. Powyżej dźwięk zaczyna się nieco załamywać. Bas nie jest już tak ciepły, przeważają tony wysokie.

  • Bas emitowany przez umieszczony od spodu głośnik niskotonowy jest na tyle mocny, że boomboxa należy z pewnością stawiać na twardym podłożu. W przeciwnym razie SoundWorks będzie wytwarzał nieprzyjemne drgania, przenoszone na podłoże.
    Elementem redukującym przenoszenie drgań są żelowe nóżki umieszczone od spodu urządzenia. Niestety nie spełniają one do końca swojej funkcji.

Odtwarzanie płyt CD i MP3

  • W trakcie testów nie natrafiliśmy na większe problemy z odczytem nośników, zarówno tych tłoczonych CD-R, jaki i nagrywanych CD-RW. Jedynie w przypadku trochę mocniej porysowanych płyt CD-RW, czytnik potrafił się pogubić i "wypluć" płytę.
    W przypadku odczytu płyt CD proces inicjalizacji odtwarzania jest dość krótki - trwa około kilku sekund. Po podaniu płyty z MP3 odczyt danych jest nieco dłuższy ze uwagi na 'skanowanie' całego nośnika.

  • Odtwarzanie płyt kompaktowych jest bezproblemowe. Do wyboru mamy możliwość powtarzania pojedynczych utworów jak i całej płyty. Brakuje natomiast możliwości indywidualnego programowania kolejności odtwarzanych utworów. Drobnym mankamentem jest przewijanie utworów - po naciśnięciu i puszczeniu przycisku przewijania odtwarzacz jeszcze przez chwilę przewija ścieżkę.

  • Ciekawą opcją w przypadku odtwarzania płyt CD Audio jest odczyt zapisanego na nich CD Textu. Oczywiście nie jest to żadna nowość ale jak się okazuje na rynku nie ma zbyt wiele urządzeń, które odczytywałyby tego typu informacje. Dzięki temu mechanizmowi na wyświetlaczu znajdziemy informację o nazwie artysty i utworu.

  • W przypadku odczytu płyt z MP3 Creative narzuca pewne ograniczenia. Pierwszym jest odczyt maksymalnie 29 folderów i łącznie 259 plików MP3, natomiast drugim jest odczyt jedynie pierwszej sesji płyty. Co ciekawe pliki muzyczne wyszukiwane są nawet w katalogach umiejscowionych poniżej podkatalogu katalogu głównego.
    Po wyszukaniu wszystkich plików dźwiękowych, na ekranie wyświetlona zostaje informacja o dostępnych plikach i ilość folderów. Nazwy folderów wyświetlane są do 16 znaków.

  • Odtwarzacz bezproblemowo radzi sobie z odczytem plików MP3 kodowanych różnych bitrate'ach. Odczyt znaczników TAG również nie jest problemem dla SoundWorks'a. Odczytywane są zarówno w wersji 1.0 jak i 2.0. W przypadku ich odnalezienia na wyświetlaczu ukazuje się nazwa artysty i utworu. Natomiast gdy ich brak, wyświetlana zostaje nazwa pliku.

  • Creative SoundWorks 740 odczyta poprawnie plik w którego nazwie bądź TAG'u pojawią się polskie znaki. Nie można jednak liczyć na ich poprawne wyświetlenie

  • W ustawieniach urządzenia mamy możliwość wyłączenia zarówno CD Textu jak i odczytu znaczników TAG.

  • Przełączanie się pomiędzy folderami z MP3 (albumami) jest bardzo łatwe, służą do tego dwa wydzielone na obudowie przyciski, które znajdują się również na pilocie.
    W przypadku odtwarzania plików MP3 mamy możliwość powtarzania pojedynczego utworu lub folderu, powtarzania wszystkich folderów lub też odtwarzania losowo wybranych utworów lub folderów.

  • Podczas odtwarzania muzyki mamy możliwość wyświetlenia na ekraniku bieżącego czasu utworu, czasu pozostałego do końca utworu i płyty lub aktualną godzinę. W przypadku plików MP3 nie ma możliwości podejrzenia pozostałego czasu odtwarzania pliku.

  • Szkoda trochę że Creative SoundWorks 740 nie jest wyposażony w czytnik DVD dzięki któremu można by odtwarzać MP3 zapisane na nośniku DVD+/R, zwłaszcza że ceny nagrywarek DVD są coraz niższe. Być może kolejna wersja boomboxa będzie oferowała taką funkcję.

Tuner radiowy

  • Boombox Creative'a umożliwia nam odbiór zarówno krótkich jak i długich fal.

  • Dostarczana w zestawie antena dla fal krótkich jest niestety trochę zbyt krótka i w przypadku stacji nadających słabszy sygnał należy uzbroić się w nieco lepszą antenę lub podłączyć boomboxa do anteny zewnętrznej. Na tylnej ściance radia znajduje się odpowiednie złącze do którego możemy podłączyć antenę zewnętrzną. Co ciekawe już sam przewód zasilający stanowi antenę.

  • Programowanie stacji jest bardzo intuicyjne, a do dyspozycji mamy 16 komórek pamięci dla fal krótkich i 8 dla fal długich.
    Wraz z zapamiętywaniem stacji radiowej, zapisywany jest wybrany tryb dźwięku: stereo, mono lub "wide".

  • Radio posiada funkcję automatycznego wyszukiwania stacji, która jest dość precyzyjna. Niestety brakuje opcji automatycznego wyszukiwania i zapamiętywania stacji.

  • Bardzo miłym zaskoczeniem jest obsługa RDS'ów i to w ich rozszerzonej formie - nazwa stacji (Programme Sernice) plus dodatkowy opis (Radio Text). Wiele stacjonarnych zestawów audio oferuje funkcję obsługi RDS ale sprowadza się ona jedynie do skróconej formy - np. nazwy stacji (PS).

  • W przypadku chwilowego braku napięcia wszystkie ustawienia radia są przechowywane w pamięci

OCENA
przeznacznie playera
Boombox MP3
estetyka wykonania / trwałość
super
funkcjonalność (bogactwo funkcji)
dobra
ergonomia (wygoda używania)
super
jakość odtwarzanej muzyki
super
Największe zalety
bardzo solidne wykonanie
wbudowane głośniki + subwoofer
mocny dźwięk z dobrym basem
Ogólnie
(cena/możliwości)
dobrze

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login