chipset | i925X + ICH6R |
obsługa CPU/FSB | 533/800 |
obsługa pamięci | DualChannel DDR-2 400/533, do 4GB, z ECC |
kontrolery IDE | 1 x ATA100 4 x SATA150 (ICH6R) 4 x SATA150 (SiL) |
PCI | 1 x PCI-Express X16 3 x PCI-Express X1 2 x PCI 2.3 (klasyczny) |
zintegrowany dźwięk | Realtek ALC880 audio codec 7.1 2 x SPDIF jack (In/Out) 6 x Audio jack (7.1) |
kontrolery LAN | Marvell 8001 Gigabit Ethernet Broadcom PCIe X1 Gigabit Ethernet + dodatkowa karta PCI Wi-Fi GN-WPKG |
USB/FireWire | 4 + 4 USB 2.0 2x IEEE 1394b |
dodatkowe | Dual Power System U-Plus D.P.S. DualBIOS |
Po czerwcowej premierze nowych chipsetów Intela, kolejną płytą w naszym przeglądzie jest model wyposażony w 'najwyższy' w hierarchii układ i925X aka Alderwood. Według założeń, i925X ma być chipem klasy "high-end" (następcą i875P Canterwood), przeznaczonym do montowania na płytach głównych z najwyższej półki - czyli analogicznie jak to miało miejsce rok temu w przypadku chipsetów i875P i i865PE.
W odróżnieniu od Grantsdale-P (i915P), Alderwood ma kontroler pamięci obsługujący już wyłącznie nowy typ pamięci DDR2. W zamian umożliwia obsługę modułów ECC (Error Correcting Code), czego chipsety z serii i915 nie potrafią. Alderwood ma być również nieco 'szybszym' chipsetem, za sprawą optymalizacji określanych jako "PAT- Performance Accelerating Technology". (w poprzednim chipsecie - i875P - to proces który zmniejsza opóźnienia czasów dostępu do pamięci, przez redukowanie dwóch operacji w cyklu - pozwala to uzyskanie około 5% wzrostu wydajności). Kluczową wiadomością, na którą zapewne czekają wszyscy overclokerzy, będzie fakt, że optymalizacji tych nie będzie już można 'uaktywnić' na chipsecie i915P. (jeśli pamiętacie, w zeszłym roku kilku producentów wydało specjalne BIOSy dla płyt z i865PE, oferując optymalizacje analogiczne do PAT z i875P).
Ponadto jako produkt 'high-end', Alderwood siłą rzeczy nie będzie dostępny w wersji ze zintegrowaną grafiką.
W skład zestawu Gigabyte GA-8ANXP-D, wchodzi płyta główna, moduł Gigabyte DPS (Universal Plus Dual Power System), bezprzewodowa karta sieciowa GN-WPKG, oraz rzecz jasna dodatkowe akcesoria: 4 kable SATA, 2 przejściówki zasilające SATA, dwa śledzie z dodatkowymi portami USB 2.0 i FireWire IEE1394b.
Podstawową różnicą w stosunku do płyty GA-8GPNXP (i915P), jest pozbawienie modelu GA-8ANXP-D gniazd pamięci na standardowe moduły DDR. Do dyspozycji mamy sześć gniazd pamięci na moduły DDR2, w które możemy zapiąć maksymalnie 4GB - zwykłe lub ECC.
Kolejna różnica to 'wyrzucenie' dwóch standardowych złączy IDE ATA100 i zastąpienie ich czterema portami Serial ATA150. Płyta może obsługiwać teraz do 8 dysków SATA - cztery obsługiwane przez mostek ICH6R i cztery przez Silicon Image (Sil3114CT176).
ICH6R obsługuje technologię Matrix Storage Technology, której poświęciliśmy osobną stronę.
Jedyny kanał ATA jaki pozostał może służyć do podpięcia napędów optycznych. Tak więc GA-8ANXP-D polecany jest wyłącznie do komputerów wyposażonych tylko w dyski Serial ATA.
Na tylnim panelu I/O mamy do dyspozycji: dwa porty PS/2, LPT, wejście i wyjście SPDIF (cyfrowe audio), COM, dwa wyjścia RJ-45 dla zintegrowanych kontrolerów Gigabit Ethernet, cztery porty USB 2.0, oraz zestaw złączy audio-jack: wejście liniowe, wyjście (głośniki przód), mikrofon, wyjście surround (głośniki tylne), wyjście na głośnik centralny i subwoofer, oraz głośnik boczny. Całość w technologii "Jack Sensing", czyli automatycznego wykrywania urządzeń podłączonych do wejść i wyjść dźwiękowych
Tak samo jak w GA-8GPNXP, w płytę tą możemy wpiąć dwie klasyczne karty PCI (białe gniazda), trzy w nowym standardzie PCI-Express x1 (trzy czarne), oraz kartę graficzną w złącze PCI-Express x16.
Chipset i925 może być chłodzony samym radiatorem (jeśli mamy wystarczająco dobry przepływ powietrza w obudowie) lub dodatkowym wiatraczkiem (na zdjęciu po lewej), który można bardzo szybko zapiąć (odpiąć) za pomocą dwóch zatrzasków. Jak już wspominaliśmy podczas poprzedniej recenzji, radiator na chipsecie nagrzewa się bardzo mocno (około 70°). Nie ma jednak szczególnych zaleceń dotyczących aktywnego chłodzenia układu i925, zatem z wiatraczka można korzystać wówczas gdy, zestaw miałby pracować nieprzerwanie przez 24/h lub chcielibyśmy "pobawić" się w podkręcanie.
Płyta GA-8ANXP-D także jest wyposażona w złącze na moduł Gigabyte DPS (Universal Plus Dual Power System). U-Plus DPS to moduł podwójnego zasilania, dostarczający płycie 8 faz i stabilny prąd o natężeniu do 150A. Ma to absolutnie wystarczyć do bezproblemowego działania nawet procesora 8 GHz. Moduł DPS działa równolegle do zasilania płyty, a więc płyta może pracować również bez niego. Dodatkową zaletą modułu DPS jest obniżenie temperatury płyty o około 10-15°C - w zależności od natężenia prądu. Natomiast w stosunku do poprzedniej wersji DPS, nowy układ jest całkowicie bezgłośny. Do chłodzenia zastosowano technologię Heat-Pipe, która "wyciąga" ciepło przez rurkę "heat-pipe" na miedziane żeberka, a te z kolei są już chłodzone przez podmuch z coolerka CPU. Warto przy tym zwrócić uwagę, że idealnym uzupełnieniem był do tego 3D Cooler Gigabyte, który wydmuchuje powietrze dookoła - 360° - w więc chłodził także żeberka DPS.
Oczywiście jest też DualBIOS - dwa 4Mbitowe flash ROMy, z których jedna pełni zadanie kopii zapasowej - a także pozostałe technologie firmy Gigabyte: @BIOS, Q-Flash, którym poświęciliśmy osobną stronę.
Do obsługi sieci LAN 100/1000 Mbit mamy na płycie dwa różne kontrolery: Broadcom 5751 (po lewej) i Marvell 8001. Oba z adresami MAC, które można dynamicznie zmieniać w ustawieniach sterownika.
Płyta jest bardzo dobrze zaprojektowana i solidnie wykonana. Wszystkie komponenty na płycie i wszelkie dodatki, są znakomitej jakości. GA-8ANXP-D to bez wątpienia produkt wysokiej klasy.
Do największych zalet płyt Gigabyte'a z pewnością można zaliczyć DualBIOS, bowiem jak na razie wyłącznie ta firma z powodzeniem korzysta z tego patentu. Druga kość flash ROM jak żadne inne rozwiązanie, daje nam niemalże 100% bezpieczeństwo przed utratą BIOSu (jak zapewne większość z Was wie, wymazanie BIOSu z reguły kończy się wizytą w serwisie). W razie jakich kolwiek problemów z BIOSem nr.1, automatycznie przywracana jest oryginalną zawartością z kości nr.2
Do bardzo użytecznych - choć może już nie 'oryginalnych' funkcji - można zaliczyć @BIOS, czyli aktualizację BIOSa z poziomu Windows, CPU Smart Fan regulującego prędkość wentylatora procesora, oraz zestaw "inteligentnych" funkcji automatycznie podnoszących wydajność platformy - w skrócie M.I.T.
Zobacz także dodatkowe techologie oferowane przez płytę GA-8ANXP-D, oraz opcje dostępne z poziomu BIOS, które opisaliśmy na osobnej stronie.
Podczas testów płyta nie sprawiała żadnych problemów. Przybyła do nas z inżynieryjnym, nieoficjalnym BIOSem, który zamieniliśmy na oficjalny BIOS F2 dostępny ze strony www Gigabyte.
Przy procesorze Pentium 4 3.2 GHz i pamięciach DDR2-533 (CL4), możliwe było maksymalne podkręcenie do poziomu SPORTS. Powyżej system już nie startował.
CPU Intelligent Accelerator 2 - pięć stopni podkręcania CPU
Jak we wszystkich już płytach Gigabyte, dostęp do zaawansowanych funkcji BIOSu uzyskuje się poprzez wciśnięcie CTRL+F1. Z ważniejszych opcji płyta umożliwia:
- zmianę mnożnika (jeśli mamy CPU z odblokowanym mnożnikiem),
- szynę FSB w zakresie 100-355 MHz,
- dzielnik pamięci/FSB jako 2.0 lub 2.66,
- podwyższenie napięcia DIMM : +0.1V. +0.2V, +0.3V
- podwyższenie napięcia PCI-E : +0.1V. +0.2V, +0.3V
- zmianę napięcia CPU: w przedziale od 1.6V do 0.8375V, co 0.0125V
- ręczne ustawienia 'czasów' pamięci dla zaawansowanych użytkowników: CAS, AtPD, RtCD, RP, WRT, RCT, RM
Gigabyte GA-8ANXP-D Nowoczesna, 'high endowa' płyta, Dual Power System, DualBIOS, XPress Recovery, szeroka paleta dodatkowych technologii: CIA2, MIB2, MIT, SOS. |
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!