W naszym teście obudów komputerowych postanowiliśmy wyróżnić dwa modele. Wyróżnienia tego dokonujemy z czystym sumieniem, gdyż obie konstrukcje warte są każdej wydanej na nie złotówki.
Pierwszą i główną zwyciężczynią jest obudowa Cosmos 1000 firmy CoolerMaster. Konstrukcja ta nie miała sobie równych w kategoriach „funkcjonalność” i „styl”. Nie dość, że wygląda naprawdę pięknie i robi piorunujące wrażenie, to łączy w sobie poza tym doskonałą jakość zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystko znajduje się tam gdzie trzeba i działa tak jak trzeba, bez tandetnego trzeszczenia, piszczenia i różnych odgłosów pochodzących od źle spasowanych lub luźnych części.
Zadowoleni z tej konstrukcji będą także fani „moddingu”, gdyż oferuje ona bogatą funkcjonalność już w standardzie i duże możliwości dalszej rozbudowy. Zastosowanie w niej rozbudowanego chłodzenia wodnego wraz z zestawem dodatkowych wentylatorów chłodzących wnętrze nie będzie stanowiło kłopotu dla użytkownika. Z kolei barierą dla nadmiernego szumu będzie dobre, ścisłe dopasowanie elementów obudowy oraz zainstalowane maty wygłuszające.
Ma ona także dwa mankamenty, którymi są po pierwsze cena, a po drugie ciężar. Jednak konstrukcja jest na tyle solidna, że te minusy nikną pod naporem pozytywów.
Drugą z wyróżnionych obudów jest konstrukcja firmy Aplus, czyli model El Diablo Advance. W tym przypadku nie zachwycamy się rozbudowanymi możliwościami i funkcjonalnością, choć te też są niemałe. Ta obudowa przeznaczona jest dla maniaków efektów świetlnych i dopiero wieczorem można przekonać się o pełnych możliwościach tego sprzętu.
Całość wygląda jak statek kosmiczny. Spokojnie można za jej pomocą oświetlić na niebiesko cały pokój w nocy, gdyż kolorem tym promieniują nie tylko ogromne wentylatory, które otaczają całą konstrukcję magiczną aurą, ale także na przykład logo na przednim panelu i małe okienka w górnej części boków.
Jakość zarówno elementów metalowych, jak i plastikowych stoi na wysokim poziomie, a spasowanie elementów nie wzbudza żadnych podejrzeń. Wyposażenie podstawowe jest wystarczająco bogate, a możliwości rozbudowy dość duże żeby zadowolić „tuningowe” zachcianki użytkowników. Podobnie jak w przypadku poprzedniej obudowy, tak i tutaj minusami są dość wysoka cena oraz duża waga.
Obie obudowy są godne polecenia i z pewnością będą nie byle jakim powodem do dumy dla ich właścicieli.
Obudowy nagrodzone w teście:
CoolerMaster Cosmos 1000 | |
Aplus El Diablo Advance |
Przeczytaj także: | ||
Test: na czym najlepiej przenosić dane | Flashki II - flashki kontratakują | Seagate Momentus XT - hybryda do notebooka |
Komentarze
103Nie jestem fanbojem sam mam CM692 II, ale trzy produkty CM i ani jednego firmy na A., nie mówiąc już o ciekawych obudowach Fractal Design
Pytanie do posiadacza Apertech Venator: zmieści się mugen 2? ;D
Co do płyt wyróżnionych to Aplus El Diablo Advance jest brzydka (za tą cenę możnaby kupić coś dużo ładniejszego), a CoolerMaster Cosmos 1000 może i jest bardzo dobra, ale stosunek cena / jakość zaniża chęć zakupu.
Następny test "Obudowy PC" najlepiej gdy będzie w przedziale cenowym 200-300 zł max
W innym wypadku można by trzymać kompa w kartonie od pizzy. :)
http://www.thermaltakeusa.com/product/chassis/fulltower/armorPlusESA/vh6001bws.asp
obudowa godna polecenia, sam długo podejmowałem decyzje czy ANTEC, czy CM, i padło na TEPMEST EVO - moje oczekiwania spełnił w 100%.
W tekście znalazło się kilka baboli merytorycznych:
GNIAZDA NA WENTYLATORY
Góra (iloilośćść/rozmiar [mm]) 2/120 - są to gniazda umożliwiające montaż również wentylatorów 140mm - takie właśnie tam mam założone
Dół (ilość / rozmiar [mm]) 3/120 - nieprawda. Jedno miejsce wlotowe zajmuje zasilacz więc się nie liczy. W drugie można założyć wentylator, w trzecie pod dyskami nie, ale wiatrak montuje się nad dyskami który zasysa powietrze przez ten wlot. Tak więc użyteczna ilość dolnych wiatraków to maks 2.
DODATKOWE WYPOSAŻENIE
Zamykany panel boczny Nie - nie wiem co przez to rozumiecie, ale nawet w tekście jest że ta obudowa ma fajny mechanizm otwierania bocznych drzwi.
WYPOSAŻENIE
Filtry antykurzowe Nie - nieprawda, 2 duże filtry łatwo wyjmowalne do czyszczenia są na dole i jeden maleńki z tyłu.
Co do samej obudowy to jestem z niej zadowolony, ale ma swoje wady niestety. Ktoś kto planuje chłodzenie wodne całkowicie wewnątrz obudowy, niech poszuka czegoś innego. Bez wiercenia i cięcia się nie obejdzie. Na sufit nie da rady zamontować chłodnicy 2x120, bo ze względu takiego że można tam też zamontować wiatraki 140mm otwory montażowe mają odpowiednie odstępy niestety niekompatybilne z tymi w chłodnicach. A chłodnicę 2x140 będzie ciężko zmieścić o ile się w ogóle da, bo ta obudowa jest po prostu za wąska - jest węższa niż inne tej klasy.
Ten tunel na grafikę to porażka - dosłownie nic on nie daje, ani pół stopnia.
Art.OK
Pozdrawiam
Czy rzeczywiście takim problemem byłoby wsadzenie w te obudowy zasilacza, płyty (E-)ATX i jakiejś długiej karty dla zilustrowania ile jest miejsca, jak z miejscem na kable, zamontować jakiś wysoki cooler aby ludzie mogli ocenić czy to obudowa dla nich itp.
Szkoda tylko, że obudowy zostały tylko opisane a nie przetestowane. Jakby nie patrzeć ciekawe jest jak z głośnością, tłumieniem wibracji i temperaturami.
Mimo wszystko wielki plus. Może jeszcze wrócicie do benchmarka z przed lat :)
Powyższy artykuł jest przejrzysty i szczegółowy przez co i pożyteczny. Ale...
Na pierwszej stronie przy zdjęciu każdej obudowy znajduje się link: "Przeczytaj pełny test".
?
A gdzie test?
Pod linkami znajdują się opisy wrażeń wzrokowych redaktora i specyfikacje ale testu jakiegokolwiek brak.
No dobrze, pomyślałem, redaktor się pomylił. Ale na dalszych stronach z uporem maniaka powtarza się wielokrotnie słowo test.
Źle, że wielu komentujących również wypisuje bzdury o testach obudów, które nie miały miejsca! Pal to licho!
Tak się każdy wysławia na ile każdego stać. Ale redaktorzy jako ludzie opiniotwórczy powinni prezentować wysoki poziom.
Trochę tu tego zabrakło :(
Redakcja powinna być wzorem i dbać o polszczyznę, a nie utrwalać postępującą bylejakość i dyletanctwo młodzieży.
Z szacunkiem dla wysiłków redakcji,
Treyzrazer
A tak nawiasem przy HAF'ie można było napisać co ten skrót znaczy - high air flow - kolejny plus tej obudowy, ale z drugiej strony mamy minus w postaci braku filtrów powietrza.
Przy Cosmos'ie można by też napisać, że cisza jest okupiona wyższą temperaturą, no ale skoro to można wiedzieć skoro żadnego testu nie było... Poza tym przy obydwu ubudowach przydałyby się kółka, bo razem ze sprzętą są bardzo ciężkie (no i kolejny minus). Osobiście mogę polecić Cooler Master ATCS 840
Chyba można było bardziej się postarać...
Obudowy P182 czy P193 ... genialne sprzety dla wymagajacych ludzi ktorzy nie chca mniec migajacego jarmarku na stole.
pierwsza lepsza recka z google P193: http://oclab.pl/arts/chasis/recenzja-antec-p193/
Tu bym spekulował ponieważ i większa waga tym lepiej ponieważ nic nie wpada w drgania (teoretycznie).
Przydały by się na drugi raz temperatury podzespołów w obudowach.
Znalazłem błędy (powtarzają się przy każdej obudowie):
"Gniazda na twarde dyski 3,5” 5" - w obudowach są zatoki
[odnośnie wentyli] "Góra (iloilośćść/rozmiar [mm])" - dwa razy ść
.
Ja szukam obudowy po wagach, w końcu nie kupuje laptopa.
podłoga raczej się nie ugina,
Ciekawe ilu czytelników zdecydowało się wydać na obudowę powyżej 400zł?
Myślę że dla większości użytkowników najbardziej sensowny wydatek na obudowę to okolice 200-300zł i takich testów bardzo nam trzeba.
Sądziłem, że jak na benchmarku ktoś robi recenzje, pisze artykuł to robi to rzetelnie, tymczasem widać tu zdecydowanie brak wiedzy ( jako minus duża waga... )
Jestem zawiedziony faktem, że na benchmarku coraz trudniej znaleźć dobre teksty :(
Mam też do testów dysk SSD Corsair Force series 60GB .jak się ogarnę to wstawię reckę .Interesuje to kogoś ????
Porównane 4 obudów z górnej półki, dwóch ze średniej i 2 dwóch z bardzo niskiej.
Nikomu nie pomoże stwierdzenie że za 500 zł jest lepiej niż za 300 a co dopiero za 120.
Dużo na temat estetyki, która jest zupełnie względna. Opisane co widać na zdjęciach. Ogólnie mam wrażenie że to cytat ze strony producenta, a autor tylko pooglądał te obudowy i nic nawet nie włożył do żadnej.
Wiem tyle ile bym się dowiedział idąc do sklepu i oglądając te obudowy.
Gratulacje.
1. "kłopot może sprawić wyjęcie zaślepek wykonanych z metalowej siatki" - eee? tam po bokach sa takie plastikowe lapki - trzeba nacisnac i tyle...
2. "Karty rozszerzeń mocowane są śrubkami - ręcznie lub śrubokrętem" - wydaje mi sie ze sa szybkosrubki w zestawie wiec to kwestia sekund
3. "nie tłumi dobrze hałasu" - rzeczywiscie jest strasznie dziurawa, rownoczesnie jednak pozwala na zamontowanie sporej liczby wiatrakow - po uruchomieniu 5 wiatrakow na 5v mamy cisze i chlod
4. "Jeśli chodzi o to, jak wygląda kwestia mocowania napędów, to można napisać krótko: dobrze." - jest wygodnie i szybko ale nie dobrze, drgania dyskow sa slabo tlumione - ja swoje dyski wsadzilem ponownie do scythe stabilizer bo nie moglem wytrzymac dudnienia (4 dyski, w sumie 13 talerzy)
5. obudowa jest ciezka ale dla mnie to wada bo nie pomaga w stlumieniu dzwiekow dyskow a calosc po zlozeniu wazy ze 20kg...
Sam przez ostatni rok przetestowal kilka obudow wiec moge podzielic sie kilkoma spostrzezeniami.
1.CM690 adv: Obudowa z dosc dobra cyrkulacja powietrza ale dosc glosna jezeli chce sie dolozyc te kilka (opcjonalnych) wiatrakow. Patent z wentylatorem z "tylu" procesora daje wyrazny efekt w postaci spadku temperatur 1-2C ale jest tam tylko miejsce na 25mmx80mm wentyl (drogi). Marne mozliwosci rozbudowy np.woda na zewnatrz,troche ciasna
2.NZXT Tempest Duzo miejsca w srodku bardzo dobry przeplyw powietrza, brak mozliwosci instalacji wody w srodku, niskie temp. cicha.
3.Cosmos ladna (subiektywne), cicha i to na tyle marna mozliwosc rozbudowy, slaby przeplyw powietrza, malo wentylatorow, ewentualnie 2*120 radiator w srodku, wyzsze temp, testowalem tylko przez tydzien.
4. HAF 932: Cicho, zimno i troche topornie wyglada. Za wyglad nagrod nie zbierze za funckjonalosc wszystkie, temperatury najnizsze (7wentyli+controler) glosniki glosniej bucza niz ta obudowa. Mozliwosc instalacji 4 radiatorow 1*3+2*2+1*1 wszystko w srodku. Kolka to super sprawa mozna jak psa na spacer "wyprowadzic". Jedyny powazny minus to kurz ale raz w miesiacu odkurzanie wystarczy.
5. Thermaltek Armor mialem krotko ale brak mozliwosci instalacji wody w srodku troch za wyskokie temp jak na taka duza obudowe.
Polecam HAF932 albo HAFX(bezkurzowa) dla mniej zamoznych NZXT tempest
"polecana" haf932 to brzydka i toporna obudowa ,no chyba że ktoś chce być "oryginalny" :-)
http://www.clunk.org.uk/reviews/cm-storm-sniper-black-edition-case-review/Page-10.html
Dla mnie każda buda - bez wyjątku - jest nie do końca dobra, nawet mój stary leciwy (ale bardzo dobry) CM 690.
Chciałbym kiedyś chociaż raz w życiu zobaczyć, że któryś z producentów wypuścił budę, w której montaż płyty gł odbywa się na lewej ściance a nie jak w tej chwili w każdej budzie na prawej.
Myślę, że jest więcej osób, które mają biurka tak usytuowane, że buda może stać tylko z lewej strony a co za tym idzie boczne wiatraki są zasłonięte boczną ścianką biurka. Oczywiście jest możliwość żeby wyciąć dziurę w ścianie biurka ale myślę, że nie po to się kupuję meble żeby je od razu ciąć :D
No chyba, że się pomyliłem i są takie budy,a le raczej wątpię.