Serwer NAS do zastosowań domowych powinien cechować się prostotą obsługi, a jednocześnie oferować zawansowane możliwości. I taki jest TS-228A, który wykorzystuje system QTS w wersji 4.3.4. Rozwiązanie jest bardzo intuicyjne, a wstępna konfiguracja odbywa się przy pomocy kreatora konfiguracji.
Dodatkowo możemy wspomagać się narzędziem Qfinder Pro, które ma przede wszystkim za zadanie wyszukanie serwera NAS w sieci LAN oraz pomoc przy konfiguracji. Z kolei przewodnik inteligentnej instalacji prowadzi nas krok po kroku, w celu prawidłowego skonfigurowania NAS-a. Ułatwieniem jest także możliwość określenia sposobu wykorzystania serwera poprzez wybór protokołów sieciowych. Domyślnie TS-228A oferuje obsługę CIFS/SMB, FTP oraz File Station. Użytkownicy komputerów Mac OS mogą włączyć AFP, Bonjour z kolei fani Linuxa np. protokół NFS.
Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć w trakcie konfiguracji NAS-a jest wybór konfiguracji przestrzeni dyskowej. To jeden z najważniejszych elementów QNAP-a decydujący o tym, czy dane będą dobrze chronione przez mechanizm redundancji, czy też wolimy posiadać dużą przestrzeń konfigurując RAID0. TS-228A pozwala na konfigurację puli pamięci:,
- JBOD
- RAID0
- RAID1
- Pojedynczy dysk
W ramach puli pamięci możemy tworzyć wolumeny dyskowe. Tu również mamy pole do popisu. Mechanizm pozwala na tworzenie 3 typów wolumenów:
- Wolumen „gruby” – przypisanie dowolnego rozmiaru wolumenu z dostępnej puli pamięci i jej wstępną alokację
- Wolumen uproszczony (cienki) – przypisanie dowolnego rozmiaru wolumenu z dostępnej puli pamięci, ale bez wstępnej alokacji
- Statyczny – przypisuje całą dostępną przestrzeń puli pamięci do wolumenu. Taka konfiguracja nie pozwoli na tworzenie wielu wolumenów w ramach puli pamięci, nie obsługuje również migawek czy rozszerzania przestrzeni.
W przypadku wolumenów grubych i cienkich dostrzeżemy nie tylko obecność funkcji migawek, które mogą zabezpieczyć cenne dane. W przypadku migawek są one przechowywane w tej samej puli dyskowej, jednak QNAP poszedł o krok dalej wdrażając mechanizm nie tylko kopii migawkowych, ale także możliwość ich replikacji na zdalny serwer QNAP. Warto podkreślić, że do niedawna migawki dla systemów QNAP wyposażonych w procesory ARM nie był dostępny.
Replika migawki może być przesyłana zgodnie z harmonogramem, lub też po wykonaniu właściwej migawki wolumenu.
Zarówno na lokalnym jak i zdalnym serwerze NAS możemy kontrolować proces tworzenia migawek w sekcji Magazyn migawek.
Drugą cechą w przypadku wolumenów cienkich i grubych jest możliwość konfiguracji wolumenu szyfrowanego. A warto tu podkreślić, że wydajność w przypadku wolumenu szyfrowanego spada nieznacznie tylko w kierunku zapisu na dyski.
Serwer NAS jest rozwiązaniem, które przede wszystkim powinno sprawnie udostępniać dane w sieci LAN i internecie. Tu QNAP TS-228A nie zawodzi. Choć to rozwiązanie dla domu, to znajdziemy tu kompletny zestaw protokołów udostępniania danych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy w standardzie znajdziemy CIFS/SMB oraz FTP oraz dodatkowe usługi sieciowe i protokoły:
- NAS może być podłączony do domeny lub być kontrolerem
- NAS może pełnić rolę serwera WINS oraz Master Browser
- Protokół AFP i Bonjour
- Protokół NFS
- Telnet oraz SSH
- SNMP w wersjach 1-3
- UPnP
- FTP i FTP z SSL oraz TPFP
- Serwer iTunes
- Serwer DLNA
- Serwer WWW
- Serwer LDAP
- Serwer SQL
- Serwer Syslog
- Serwer RADIUS
- NTP
- DDNS z wykorzystaniem kilku dostawców usługi DDNS
- iSCSI – choć TS-228A nie wspiera zaawansowanych mechanizmów wirtualizacji VAAI czy ODX, to świetnie sprawdzi się jako podręczny system do tworzenia przestrzeni wolumenów dyskowych z wykorzystaniem protokołu sieciowego TCP/IP
Jak widać w standardowej konfiguracji, maleńki TS-228A posiada bogaty zestaw narzędzi, usług i obsługuje kilka najważniejszych protokołów komunikacyjnych. Gdybyśmy chcieli wyposażyć w ten sposób typowy komputer PC pełniący rolę serwera musielibyśmy wykorzystać kilkanaście narzędzi. Dodatkowo konieczna byłaby odpowiednia konfiguracja takiego serwera i czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem poszczególnych usług. Oczywiście do tego niezbędna jest dość szeroka wiedza - nie tylko z zakresu konfiguracji, ale funkcjonowania poszczególnych protokołów.