A co tak naprawdę oferuje QNAP TS-253A pod względem funkcji? Mając utworzone przestrzenie dyskowe, pule czy wolumeny pora zabrać się za uruchomienie funkcjonalności serwera. Po pierwsze to dostęp do danych. QNAP standardowo posiada uruchomioną obsługę protokołu CIFS/SMB. Jeśli nasza domowa czy firmowa sieć jest heterogeniczna, to warto również zastanowić się na aktywacją protokołu AFP (dla systemów Mac OS) i NFS. Aktywny jest również protokół FTP z możliwością włączenia szyfrowania.
W przypadku CIFS/SMB QNAP nie tylko może pracować w grupie roboczej. Bez problemu podłączymy go do usług katalogowych. A jeśli nie posiadamy kontrolera domeny, to TS-253A może takim się stać.Z innych usług dostępowych należy wymienić:
- SSH,
- Telnet,
- SNMP z pakietem MIB,
- UPnP,
- Bonjour.
Dostęp do poszczególnych usług określamy w sekcji Użytkownicy, Grupy użytkownicy oraz Foldery współdzielone. Dla kont użytkowników możemy tworzyć foldery domowe, które będą indywidualną przestrzenią dyskową. By zabezpieczyć przestrzeń dyskową przed zapełnieniem, możemy włączyć Przydział dla każdego użytkownika określając maksymalny limit wielkości danych.
Udostępniając dane warto również zainteresować się Koszem sieciowym. Jest to funkcjonalność umożliwiająca przechowanie przez określony czas usuniętych plików i danych. Rozwiązanie przydatne, gdy przypadkowo usuniemy dane z folderów udostępnionych.
Udostępnianie plików to jedno. A pozostałe możliwości NAS-a to drugie. I tu właśnie TS-253A pokazuje co potrafi. Co można „wycisnąć” z niewielkiego pudełka? Okazuje się, że naprawdę wiele. Zacznijmy od elementów, które otrzymamy w standardzie tuż po zainstalowaniu systemu QTS. Tym razem nietypowo – zaczniemy od chmury. A właściwie od dostępu chmurowego do NAS-a.
myQNAPcloud pozwala na podłączenie do serwera NAS z dowolnego miejsca, zdalnie i bez konieczności konfiguracji routera brzegowego, czy też posiadania publicznego adresu IP. Całość obydwa się niezależnie od infrastruktury sieciowej. Wystarczy założyć konto myQNAPcloud i podłączyć go do naszego serwera. Od tej pory będzie on dostępny w portalu myQNAPcloud lub poprzez aplikacje mobilne, których w przypadku QNAP-a znajdziemy kilka.
Jeśli posiadamy możliwość zestawienia zdalnego połączenia z użyciem publicznego adresu IP to do dyspozycji mamy dostawców DDNS oraz funkcje łączności VPN. W tym drugim przypadku producent przygotował również podręczną aplikację myQNAPcloud Connect, która oferuje dostęp do NAS-a z użyciem VPN.
A co jeśli chcielibyśmy w prostu sposób współdzielić i synchronizować dane w chmurze? Posiadając QNAP-a możemy zapomnieć o rozwiązaniach typu Dropbox, Google Drive czy OneDrive. Wystarczy QNAP i narzędzie Qsync Central Station. Z kolei na komputerze lub smartfonie instalujemy aplikację Qsync lub Qfile.
Przy okazji prezentacji możliwości dyskowych i zarządzania powierzchnią wspomnieliśmy o mechanizmach backupu w postaci kopii migawkowych. Ta funkcja to nie jedyne narzędzie do tworzenia kopii zarówno NAS-a jak i urządzeń dodatkowych, np. komputerów PC.
Serwer QNAP obsługuje m.in.:
- serwer rsync – tworzenie kopii zapasowych z serwera QNAP na inny serwer obsługujący rsync,
- serwer RTRR – serwer zdalnej replikacji w czasie rzeczywistym,
- TimeMachine – mechanizm tworzenia kopii zapasowych komputerów Apple na dyski NAS,
- kopia zapasowa do chmury Amazon S3,
- kopia na dysk zewnętrzny USB,
- szybka kopia na dysk USB z wykorzystaniem przycisku szybkiej kopii (OTC) na frontowym panelu.
Nowoczesny NAS to nie tylko narzędzia, to również multimedia i proste mechanizmy ich udostępniania i centralizacji. By można było gromadzić filmy, zdjęcia i muzykę należy udać się do apletu App Center. To centrum dodatkowych pakietów, które w przypadku TS-253A oferuje kilkadziesiąt różnych narzędzi dodatkowych.
Wśród nich kopie zapasowe, aplikacje biznesowe, systemy zarządzani treścią, komunikacyjne, narzędzia deweloperskie, system monitoringu, aplikacje wspomagające pobieranie, edukacyjne i ułatwiające automatyzację domu. Oczywiście są również pakiety multimedialne. Wśród nich te 3 najważniejsze:
- Music station – webowy odtwarzacz muzyki,
- Photo station – internetowy album ze zdjęciami,
- Video station – system do gromadzenia wszelkich materiałów wideo.
Natywnie w systemie jest również obecny serwer iTunes. Z ciekawszych pakietów znajdziemy Plex Media server, rozszerzenie do Photo station pozwalające na wykrywanie twarzy. Ciekawym pakietem jest Media streaming add-on. Umożliwia on wzbogacenie NAS-a o strumieniowanie bezprzewodowe do sieciowych odtwarzaczy DLNA, AirPlay czy Chromecast. Strumieniować można także do głośników podłączonych do NAS-a, przez złącze HDMI lub po prostu do głośników bluetooth. Wykorzystując aplikacje mobilne możemy strumieniować muzykę wprost z telefonu.
Z kolei dzięki integrowanej grafice Intel NAS potrafi transkodować wideo w rozdzielczości 4k czy 1080p. Dodatkowo urządzenie oferuje transkodowanie offline, dzięki temu można odtworzyć przekonwertowany plik.
Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości multimedialne TS-253A to warto zerknąć na tylną część NAS-a, odnaleźć porty HDMI i podłączyć je do monitora lub odbiornika TV. Kolejny krok to uruchomienie HybridDesk Station. To funkcjonalność multimedialna QNAP-a, która umożliwia instalację i użytkowanie aplikacji bezpośrednio na wyświetlaczu czy ekranie. Obsługa aplikacji odbywać się z może z użyciem pilota zdalnego sterowania dołączonego do zestawu lub też poprzez podłączenie myszy i klawiatury do QNAP-a (można także wykorzystać mobilną aplikację Qremote).
Platforma HD Station zawiera 20 aplikacji, które możemy swobodnie wykorzystać rozszerzając funkcje NAS-a. Trzy z nich już wymienialiśmy – to Music Station, Photo Station oraz Video Station. Znajdziemy również przeglądarki internetowe, pakiet biurowy, gry, a także dodatkowe odtwarzacze multimedialne a nawet aplikację do obsługi Facebooka.
Czy to jedyne funkcje portów HDMI jakie oferuje TS-253A? Otóż nie! Podobnie jak prezentowany niedawno model TS-453A, tak i jego mniejszy brat pozwala na uruchomienie Linux Station. Jest to narzędzie umożliwiające instalację systemu operacyjnego Ubuntu lub Kubuntu. Warto wspomnieć, że pod koniec października Linux Station został w pełni zintegrowany z Ubuntu 16.04 LTS.
Czym kierował się QNAP implementując w NAS-ach Linux Station?
"Intencją QNAP jest stałe reagowanie na trendy w dziedzinie tworzenia oprogramowania i zapewnianie użytkownikom doskonałej integracji usług. Używając Linux Station z Ubuntu, nasi użytkownicy mogą korzystać z bogatego zbioru gotowych do uruchamiania aplikacji multimedialnych oraz przydatnych w pracy" – wyjaśnia Marcus Yang, Product Manager QNAP.
Po instalacji Linux Station wystarczy podłączyć klawiaturę, mysz i monitor i rozpocząć pracę jak na klasycznym komputerze PC. Oczywiście w tym samym czasie działa i funkcjonuje serwer NAS wraz z systemem QTS. W każdej chwili możemy również skorzystać ze zdalnego połączenia do Ubuntu lub Kubuntu np. poprzez VNC.
Jakby tego było mało z TS-253A możemy uruchomić jeszcze jedną funkcjonalność opartą o systemy Linux. Chodzi o Container Station. To technologia, która łączy zalety maszyn opartych o Ubuntu, Debiana i Fedorę i wirtualizację LXC i Docker.
Kontenery można instalować bezpośrednie z Containter Station. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy w swoim domu lub biurze może wdrażać elementy IoT. Aplikacje, dockery i LXC w prosty sposób pozwolą opanować środowisko wirtualne, a jednocześnie pomogą w tworzeniu narzędzi wspomagających „internet rzeczy”.
Dla przykładu instalacja platformy blogowej Wordpress za pomocą Container Station, to kwestia kilkudziesięciu sekund. Instalujemy aplikację, by w kolejnym kroku uruchomić właściwą instalację Wordpressa, wpisać login, hasło i adres mail. Proste i bez konieczności znajomości baz danych, PHP czy zakupu pakietu hostingowego.
Przyszła pora na jeszcze jedną funkcjonalność – to Virtualization Station. To nic innego jak hypervisor – narzędzie do wirtualizacji systemów operacyjnych. Warto pamiętać, że prezentowany model QNAP-a posiada 4 GB pamięci RAM. Dlatego też biorąc pod uwagę pracę NAS-a jako hypervisora, nie możemy mówić o uruchomieniu farmy serwerów wirtualnych. Określimy go jako dodatkowe narzędzie umożliwiające uruchomienie kilku (2-4) maszyn wirtualnych.
Narzędzie jest niezwykle proste w obsłudze, która przypomina obsługę VMware Workstation czy Hyper-V. Proces tworzenia maszyny wirtualnej prezentujemy na poniższym filmie. Jeśli nie posiadamy obrazu ISO systemu operacyjnego, to w każdej chwili możemy udać się do VM Marketplace (Bitnami App Store lub VMware Market) i pobrać interesujący nas pakiet.
Zaletą narzędzia wirtualizacji od QNAP są migawki – czyli szybkie zamrożenie stanu maszyny wirtualnej w czasie. Funkcjonalność przydatna w momencie gdy maszynę wirtualną traktujemy jako narzędzie testowe i chcemy sprawdzić zachowanie określonej funkcjonalności, by opcjonalnie cofnąć się do wcześniejszych zmian. Możemy również eksportować i importować maszyny wirtualne. Co ciekawe Virtualization Station oferuje w tym zakresie dość szeroki zakres:
- formaty do importu z PC : *.ova, *.ovf, *.qvm
- formaty do importu z NAS : *.ova,*.ovf, *.qvm, *.vmx
Przestawiliśmy najważniejsze funkcje TS-253A. Jakie rozwiązania QNAP-a można jeszcze wykorzystać w firmie? Jest ich mnóstwo. Wymieńmy kilka najważniejszych:
- szybkie udostępnianie plików poza sieć LAN z wykorzystaniem myQNAPcloud,
- serwer VPN – utworzenie wirtualnych sieci prywatnych z użyciem protokołu PPTP lubl L2TP/IPSec oraz OpenVPN,
- serwer WWW i SQL,
- serwer RADIUS,
- antywirus – narzędzie zabezpieczające przed wirusami,
- serwer proxy – kontrola dostępu do komunikacji internetowej jak również mechanizm przyspieszający wczytywanie stron,
- Q’center Virtual Appliance – a dokładniej platformę do monitorowania maszyn QNAP z poziomu wirtualnej maszyny, którą można wdrożyć na Microsoft Hyper-V lub VMware ESXi,
- system kopii zapasowych NetBak Replicator – możliwia tworzenie kopii zapasowych komputerów PC podłączonych do sieci LAN,
- QNAP Snapshot Agent – tworzenie migawek jednostek LUN wraz z aplikacjami. Narzędzie jest obługiwane w środowiskach Vmware oraz Windows Server,
- Qsirch – błyskawicznie działająca wyszukiwarka plików na NAS-ie.
Zaprezentowane możliwości TS-253A to tylko cząstka tego, co potrafi niewielkie urządzenie QNAP. Dzięki elementom multimedialnym NAS sprawdzi się idealnie w domu czy małym biurze. To także zaawansowane funkcje takie jak wirtualizacja, kontenery, serwera druku, stacji monitoringu IP (4 darmowe licencje) czy Notes Station jako zamiennika OneNote i Evernote. A do tego mnóstwo możliwości rozszerzenia NAS-a o dodatkowe urządzenia, których kompatybilność możemy sprawdzić na stronie QNAP.