Przechowywanie danych, kopie zapasowe czy dostęp zdalny to nie jedyne usługi QNAP-a TVS-882ST. Narzędzie choć niepozorne z wyglądu, kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych funkcjonalności. Na początku warto wspomnieć o 3 podstawowych aplikacjach multimedialnych:
- Music Station
- Photo Station
- Video Station
To pakiety, które pozwalają na uruchomienie centrum multimedialnego i wygodne centralizowanie muzyki, zdjęć oraz filmów. Zaletą rozwiązania w połączeniu z myQNAPcloud jest możliwość zdalnego dostępu do zasobów nie tylko z poziomu komputera, ale także aplikacji mobilnej. Po zalogowaniu się w aplikacjach mobilnych możemy zdalnie przeglądać zdjęcia, odtwarzać muzykę lub filmy.
Jeśli użyjemy przeglądarki internetowej to mamy dodatkowo możliwość strumieniowania dźwięku z Audio Station do wyjścia audio, porty HDMI czy np. do odbiorników AirPlay lub Chromecast. Oczywiście muzyka może być także odtwarzana z urządzeń zdalnych wspierających DLNA czy tez wykorzystujących iTunes (o tym wspominaliśmy nieco wcześniej).
Uzupełnieniem pakietów multimedialnych jest świetna aplikacja Download Station do pobierania plików z internetu. Tu również mamy odpowiednik mobilny, do którego możemy dodawać zadania. Zadania pobierania zostaną natychmiast uruchomienie na serwerze NAS.
Multimedialne elementy QNAP-a znajdziemy również w QvPC. To technologia łącząca w sobie kilka elementów pozwalających na jeszcze pełniejsze wykorzystanie NAS-a. Mówiliśmy już o tym, że możemy strumieniować audio z wykorzystaniem portu HDMI. Jednak jeśli do portu podłączymy TV lub monitor, a dodatkowo klawiaturę oraz mysz to z NAS-a powstaje klasyczny komputer PC. Jak to zrobić? Na trzy sposoby:
- HybridDesk Station
- Linux Station
- Virtualization Station
Każdy z trzech elementów umożliwia uruchomienie dodatkowych funkcjonalności QNAP-a. HD Station to zestaw przydatnych aplikacji, które można wykorzystać do pracy i rozrywki. Wśród nich odtwarzacze multimedialne, pakiet biurowy, przeglądarki internetowe oraz gry.
Linux Station to nic innego jak możliwość zainstalowania na QNAP-ie dodatkowego systemu operacyjnego. Dzięki temu QNAP będzie pracował jednocześnie wykorzystując system QTS jak i instalację Linuxa. Po instalacji mamy do dyspozycji klasyczny system Linux (w tym przypadku Ubuntu) z możliwością podłączania urządzeń peryferyjnych i normalnej pracy. Dodatkowo możemy podłączyć się zdalnie do konsoli z użyciem dowolnej przeglądarki internetowej.
Warto pamiętać, że jednocześnie może pracować tylko jedna platforma – albo HD Station albo Linux Station. To ograniczenie można obejść w nieco inny sposób, stosując ostatni element jakim jest Virtualization Station. Mając do dyspozycji znaczną ilość pamięci RAM i wydajny procesor możemy uruchomić w QNAP-ie maszyny wirtualne. Fakt – 8 GB pamięci może nie pozwoli na instalację serwera Microsoft Exchange czy SQL, ale bez trudu możemy instalować wersje klienckie systemów Windows czy Linux.
Maszyny wirtualne można instalować z wykorzystaniem obrazów instalacyjnych ISO lub importować z plików *.ova, *ovf, *.vmx lub *.qvm. Dodatkowo QNAP oferuje możliwość wypróbowania działania systemu Virtualization Station z użyciem wersji próbnych systemów Windows. Zaletą maszyn wirtualnych jest możliwość podłączania do QNAP-a urządzeń USB i przekierowanie obsługi urządzeń bezpośrednio do zwirtualizowanego systemu.
Po instalacji maszynę wirtualną można wykorzystywać z użyciem przeglądarki internetowej lub łączyć się zdalnie np. z użyciem RDP czy VNC. Z kolei jeśli mamy uruchomiony HD Station to pracę również wykonywać z użyciem konsoli jednej z przeglądarek zainstalowanych w HD Station.
Nieocenioną zaletą maszyn wirtualnych są jeszcze dwie funkcjonalności. Jedna z nich dotyczy obsługi sieci przez QNAP-a. Mowa tu o Przełączniku wirtualnym, w którym możemy konfigurować dowolne zachowanie interfejsów sieciowych oraz sieci wewnętrznej, tworzyć wirtualne interfejsy oraz stosować NAT czy izolować systemy.
Dzięki temu możemy w bezpieczny sposób uruchomić maszyny wirtualne w środowisku odseparowanym od reszty sieci LAN. Aby wzmocnić bezpieczeństwo QNAP oferuje również tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych. Dzięki temu w trakcie pracy wirtualnego systemu możemy szybko utworzyć kopię, a w razie problemów cofnąć się do określonej wersji backupu.
Przełącznik wirtualny przyda się w jeszcze jednej funkcjonalności związanej z wirtualizacją, a dokładniej mówiąc z kontenerami i dockerami. Container Station integruje technologie wirtualizacyjne Docker oraz LXC. Zaletą rozwiązania jest możliwość błyskawicznego uruchomienia środowisk wirtualnych pozwalających na implementację dowolnych rozwiązań sieciowych, systemowych czy programistycznych.
Dostęp do Dockerów i LXC jest możliwy z wykorzystaniem zarówno aplikacji konsolowych, jak i poprzez przeglądarkę internetową lub dostęp zdalny np. z użyciem VNC. W Container Station dostępne są zarówno gotowe systemy operacyjne Linux jak i pakiety aplikacji.
Wykorzystanie zaawansowanych właściwości Przełącznika wirtualnego może przynieść efekty dla środowisk heterogenicznych. Co to oznacza? Wyobraźmy sobie, że w sieci pracuje kilka komputerów z Windows uzyskujących dostęp do zasobów NAS-a z użyciem zasobów SMB. Z kolei użytkownicy systemów Mac OS wykorzystują NAS jako przestrzeń dla plików wideo (przechowywanie i montaż). Dodatkowo kilku użytkowników wykorzystuje systemy Linux. Jak pogodzić wszystkich i maksymalnie wykorzystać zasoby NAS-a?
Rozwiązanie jest bardzo proste. Użytkownicy systemów Windows mogą uzyskać dostęp do plików z użyciem sieci gigabit ethernet. Jeśli dodatkowo wykorzystamy "bond" dwóch kart sieciowych, to obciążenie zostanie rozłożone na dwa interfejsy sieciowe. Systemom Linux możemy przydzielić przestrzeń dyskową z użyciem protokołu NFS i przenieść ruch sieciowy na interfejsy 10 GbE. Na koniec użytkownicy systemów Apple i aplikacji do edycji wideo, np. Final Cut Pro. Tu aż prosi się by wykorzystać interfejsy Thunderbolt. Dzięki temu systemy Mac OS mogą wykorzystać szybkie 20/40-gigabitowe połączenia a jednocześnie mieć wyizolowany kanał komunikacji. Oczywiście to tylko jeden z wielu podstawowych przykładów wykorzystania TVS-882ST.
Na koniec nie możemy nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie serwerów QNAP. To centrum aplikacji – APP Center. W przypadku TVS-882ST mamy do dyspozycji ponad setkę dodatkowych pakietów, które rozszerzają możliwości serwera. Wspomnieliśmy o aplikacjach Photo Station czy Video Station. Producent oddaje do dyspozycji użytkownika aż 11 kategorii aplikacji. Co zainstalować? Wszystko zależy od naszych preferencji i scenariuszy wykorzystania NAS-a. Administratorzy docenią zapewne pakiety VPN, integrację z chmurami publicznymi i tworzenie kopii zapasowych zarówno NAS-a, jak i komputerów czy systemów wirtualnych.
Jeśli NAS będzie wykorzystywany w środowisku biznesowym można pokusić się o instalację pakietów typu CRM i systemów zarządzania treścią. QNAP może być również przestrzenią dyskową na nagrania z kamer IP. Tu do dyspozycji mamy Surveillance Station lub nowy pakiet QVR Pro w wersji beta. Perl, JRE, Python czy QMono – to tylko niektóre narzędzia dla deweloperów.
Poza tym QNAP oferuje cały zestaw narzędzi administracyjnych, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wspomóc zadania w firmie. Wśród nich m.in. serwer DHCP, serwer wydruku czy możliwość podłączania dodatkowych urządzeń do portów USB. TVS-882ST wspiera także obsługę zasilaczy awaryjnych UPS zarówno lokalnych jak i zdalnych. A sam może być serwerem zarządzającym dla innych urządzeń chronionych przez zasilacz awaryjny. Jeśli administrator chce mieć stały podgląd w system QNAP, może wykorzystać powiadomienia na mail, SMS lub do mobilnej aplikacji.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym pakiecie, który ułatwi pracę administratorom posiadającym w sieci wiele serwerów QNAP. To pakiet Q’Center, który jest platformą monitorującą i zarządzającą dla serwerów QNAP. Dzięki aplikacji mamy jednoczesny wgląd w wiele serwerów NAS. Pakiet Q'Center można także wdrożyć w postaci Q'center Virtual Appliance w środowiskach wirtualnych Hyper-V lub VMware
Administratorzy mają także pełen dostęp do predefiniowanych raportów, możliwości centralnego aktualizowania systemów i odbierania powiadomień.