Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Firma Asus przekazała nam do testów kartę w znaczący sposób odbiegającą od modelu referencyjnego. Częstotliwość taktowania została ustalona na poziomie 900/1250 MHz. Na pokładzie umieszczono 3 GB pamięci GDDR5-384 bit.
Najważniejsze modyfikacje w stosunku do modelu referencyjnego:
- Zastosowanie autorskiego systemu chłodzącego DirectCU II
- Zmodyfikowanie płytki drukowanej
- Częstotliwość taktowania na poziomie 900/1250 MHz
Zawartość pudełka:
- karta graficzna
- instrukcja obsługi
- sterowniki, program Asus GPU Tweak
- przewody zasilające
- mostek CrossFire
- przejściówka mini-DP->DVI
Troszkę ubolewamy, że wyposażenie nie objęło żadnej dodatkowej gry w pełnej wersji. Tuż po instalacji nowej karty użytkownik mógłby jej zrobić chrzest bojowy.
Najbardziej w oczy rzuca się budowa akceleratora. Karta otrzymała przebudowaną płytkę drukowaną, w której Asus użył lepsze podzespoły, niż w przypadku podstawowych wersji referencyjnych. Zupełnie odmienna w stosunku do karty wyprodukowanej przez AMD. Podobnie jak w najszybszych kartach z serii HD 6000, zastosowano również zworkę do przełączania się pomiędzy dwoma BIOS-ami karty. Jeden z nich został niezabezpieczony przed zgrywaniem i edycją.
Gabaryty tego akceleratora zrobią wrażenie na każdym. Asus Radeon 7950 DCUII TOP zajmuje bowiem aż trzy sloty w komputerze. Powodem tak ogromnych rozmiarów jest zastosowanie chłodzenia DirectCU II, o którym pisaliśmy kiedyś podczas przeglądu najszybszych kart Radeon i GeForce. Przed ewentualnym zakupem radzimy sprawdzić ilość miejsca w obudowie komputera. W przypadku naszego CoolerMastera 690 II Advanced karta weszła prawie na styk!
System chłodzący DirectCU II już wielokrotnie zdobywał słowa pochwały od naszej redakcji. Chwalą go również użytkownicy. W przypadku niniejszej karty graficznej nie miało najmniejszych problemów z utrzymaniem niskiej temperatury podczas grania. Maksymalnie wynosiła ona zaledwie 55 stopni C. Na szczęście tak dobry wynik nie niósł za sobą gorszej kultury pracy. Dwa duże wentylatory zarówno pod obciążeniem, jak i w trybie spoczynku generowały niewielki szum powietrza.
Budowa chłodzenia nie jest raczej skomplikowana. Składa się na nie m.in. pięć rurek cieplnych, które odbierają ciepło z procesora graficznego i przenoszą je na aluminiowe radiatory. Nad całością czuwają – wspomniane już – dwa masywne wentylatory. Pomimo zastosowania żeberek w śledziu, ciepłe powietrze jest tylko w niewielkim stopniu przez nie usuwane poza obudowę komputera.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- 2x mini-DP
- HDMI
- DVI
- CrossFireX
- 2x6 –pin