Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Trafiła do nas również karta graficzna firmy Sapphire w wersji „OC”. Zegary rdzenia wynoszą w tym przypadku 900 MHz, a pamięci operacyjnej – 1250 MHz.
Najważniejsze modyfikacje w stosunku do modelu referencyjnego:
- Zastosowanie autorskiego systemu chłodzącego
- Zmodyfikowanie płytki drukowanej
- Częstotliwość taktowania na poziomie 900/1250 MHz
Zawartość pudełka:
- karta graficzna
- instrukcja obsługi
- sterowniki, program Sapphire Trixx
- przewód zasilający
- mostek CrossFire
- przejściówka mini-DP->DVI
- przejściówka HDMI->DVI
- przejściówka DVI->D-Sub
- przewód HDMI
Także w przypadku karty Sapphire nie znaleźliśmy żadnej gry, lecz ilość różnych przejściówek jest tutaj większa, niż u konkurencyjnego Asusa.
Sapphire Radeon 7950 OC nie dorównuje wymiarami Asusowi, co oczywiście jest zaletą. Elementy chłodzenia niewiele wystają poza niebieski laminat płytki drukowanej. Nie powinniście mieć zatem problemów z montażem karty w typowej obudowie. Cała konstrukcja jest kompaktowa i pod względem jakości dopracowana w każdym szczególe. Tak samo jak w modelu referencyjnym, karta firmy Sapphire ma podwójny BIOS.
W celu zapewnienia odpowiedniego schładzania, przedstawiony na zdjęciach Radeon 7950 otrzymał stosowny system. Na uwagę zasługują dwa duże wentylatory: jeden znajduje się tuż nad chipem graficznym, drugi natomiast nad kościami pamięci i sekcją zasilającą. Już podczas pierwszych informacji na temat tej karty w naszych aktualnościach, jeden z czytelników zwrócił uwagę na „ilość miedzi”. Faktycznie, pięć rurek cieplnych (w tym dwie o zwiększonej średnicy) wyglądają nieźle, wręcz efektownie, ale i przede wszystkim spełniają swoją rolę. Temperatura chipu w czasie grania wynosiła 59 stopni C.
Ponadto Sapphire Radeon 7950 OC otrzymał na modułach pamięci operacyjnej płaski aluminiowy radiator.
Kultura pracy chłodzenia karty Sapphire Radeon 7950 OC stoi na porównywalnym poziomie jak w modelu Asusa. Dźwięk wydobywający się z wentylatorów w trybie spoczynku jest niewielki i nie przeszkadza w codziennej pracy przy komputerze. W grach również nie mieliśmy powodów do narzekań. Co innego po podkręceniu karty i podniesieniu napięcia GPU – wentylatory pracują znacznie szybciej, co objawia się wyraźnym hałasem.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- 2x mini-DP
- HDMI
- DVI
- CrossFireX
- 2x6 –pin