Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD
SSD

Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

przeczytasz w 3 min.

Wielu producentów ma w swojej ofercie dyski dedykowane systemom NAS. Firma Seagate proponuje zastąpienie powszechnie używanych w NAS dysków HDD przez SSD - poznajcie rodzinę IronWolf 110 SSD!

Pojemności nośników SSD idą wciąż w górę, a ceny drastycznie lecą w dół. Nic dziwnego, że coraz częściej myśli się o ich wykorzystaniu w serwerach NAS. Takie urządzenia przecież nie znajdują się tylko w przedsiębiorstwach, ale i używają ich profesjonalni twórcy, jak choćby filmowcy, czy fotografowie, gdzie ze względu na dużą ilość przesyłanych danych wydajność nośników wykorzystanych w NAS ma duże znaczenie. Przy okazji koniecznie zobaczcie nasz poradnik jak wybrać serwer NAS.

Seagate zaprezentował swoją rodzinę SSD dedykowanych NAS, a konkretnie rodzinę IronWolf 110. Są to 2,5 calowe nośniki SSD z interfejsem SATA III - ich pojemności wahają się od 240 GB do 3,84 TB. Są to już więc wielkości całkiem zacne, a i wydajność SSD robi przecież swoje - dostęp do plików jest znacznie szybszy, a transfery nawet w przypadku interfejsu SATA III są znacznie wyższe od HDD. Naturalnie są też inne zalety związane z wykorzystaniem SSD, jak choćby zmniejszony pobór energii, co jest istotne w systemach pracujących 24 godziny na dobę, czy też mniej problemów z odprowadzaniem ciepła.

Seagate IronWolf 110 SSD

IronWolf 110 SSD możemy zastosować w systemach NAS w macierzy all-flash, czy też w tych wykorzystujących warstwową pamięć podręczną. Jest to SSD klasy korporacyjnej, więc zadbano tu oczywiście o wytrzymałość i bezpieczeństwo danych. Skalowalność tego rozwiązania pozwala dostosowywać się do wciąż zwiększającego się zapotrzebowania na miejsce, gdzie możemy składować dane.

Seagate IronWolf 110 SSD - specyfikacja

ModelOznaczenie producentaTBWOdczyt/zapis sekwencyjny (MB/s)Odczyt/zapis losowy (IOPS)
IronWolf 110 SSD 240 GBZA240NM10001438560/34555000/30000
IronWolf 110 SSD 480 GBZA480NM10001875560/53575000/50000
IronWolf 110 SSD 960 GBZA960NM100011750560/53590000/55000
IronWolf 110 SSD 1,92 TBZA1920NM100013500560/53590000/50000
IronWolf 110 SSD 3,84 TBZA3840NM100017000560/53585000/45000

Wszystkie dyski oparte są na interfejsie SATA III, obsługują technologię IronWolf Health Managment, są objęte 5-letnią gwarancją (plus 2-letnie wsparcie w zakresie usługi odzyskiwania danych Rescue) oraz charakteryzują się współczynnikiem MTBF na poziomie 2 milionów godzin. Co istotne - wszystkie oparte są na pamięciach 3D TLC. Zaletą związaną z wykorzystaniem SATA III jest oczywiście łatwe wdrożenie - nie trzeba budować nowych urządzeń NAS, ale można wykorzystać już te istniejące (oczywiście po upewnieniu się co do zgodności - o czym za chwilę).

Seagate IronWolf 110 SSD - ceny

Najbardziej pojemny z modeli (3,84 TB) to wydatek ponad 4 tysięcy złotych, ale równocześnie otrzymujemy dostęp do mniej pojemnych i znacznie tańszych modeli - zaczynając od około 400 zł.

IronWolf 110 SSD 240 GB

Seagate IronWolf 110 SSD - technologie

Czym SSD IronWolf 110 SSD wyróżniają się na tle konkurencji? Wyróżnić można choćby technologię bezstratnej redukcji przesyłanych danych Seagate DuraWrite. Generalnie rzecz biorąc, DuraWrite to nic innego jak autorski overprovisioning - pojemność rezerwowych bloków pamięci jest dynamicznie przydzielana, by zapewnić jak największy przyrost wydajności, a równocześnie wydłużyć cykl życia nośnika, przez zmniejszenie ilości zapisywanych danych.

Seagate IronWolf 110 SSD - technologia DuraWrite

Zastosowano tu również technologię AgileArray, która między innymi optymalizuje działanie nośników w matrycach RAID, zmniejsza zużycie energii, czy nawet usprawnia proces streamingu wideo. Warto też wspomnieć o technologii chroniącej dane przed nagłym zanikiem zasilania (Power Loss Data Protection).

Równocześnie wsparcie oprogramowania IronWolf Health Management (po zintegrowaniu z kompatybilnymi systemami NAS) pozwala na monitoring i zwiększenie niezawodności. W pakiecie znajduje się równocześnie 2-letnia usługa odzyskiwania danych Rescue.

IronWolf 110 SSD 480 GB

Konfiguracja

Warto podkreślić, że nośniki SSD Seagate IronWolf można wykorzystać zarówno w systemach opartych wyłącznie na SSD, jak i w hybrydowych rozwiązaniach gdzie SSD służy jako bufor przyśpieszający działanie SSD (wśród kompatybilnych modeli wymienia się między innymi QNAP TVS-951X). Takie rozwiązanie może nie oferuje wydajności na poziomie rozwiązań AFA, takich jak Synology FS3017, ale za to jest znacznie bardziej atrakcyjnie cenowo.

IronWolf 110 SSD 960 GB

Kompatybilność z systemem NAS

Z jakimi rozwiązaniami NAS nośniki SSD Seagate są zgodne? Seagate oczywiście udostępnia listę kompatybilnego sprzętu. Znajdują się na niej produkty firm Asustor, QNAP, QSAN, Synology i Thecus. Pełną listę zgodnych serwerów NAS znajdziecie na dedykowanej stronie producenta.

IronWolf 110 SSD 1,92 TB

Wkrótce na naszych łamach znajdą się testy nośników Seagate IronWolf 110 SSD oraz porównanie ich do HDD podczas działania w systemie NAS.

IronWolf 110 SSD 3,84 TB

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dexterr
    8
    Miało by to sens przy NASie z interfejsem sieciowym 10Gb/s bo inaczej to władanie silnika 5L do malucha. Niestety obecne ceny switchy 10Gb/s to kosmos..
    • avatar
      AndreoKomp
      5
      @Benchmark
      Przetestujcie również na interfejsie sieciowym 1Gb/s. Ciekawe czy będą jakieś korzyści w operacjach na małych plikach i przy wielozadaniowości.
      • avatar
        kokosnh
        3
        "Jest to SSD klasy korporacyjnej, więc zadbano tu oczywiście o wytrzymałość i bezpieczeństwo danych."

        "Co istotne - wszystkie oparte są na pamięciach 3D TLC."

        Klasy korporacyjnej, to kupujecie macierz IBM-a z SSD na SLC we środku.

        Jak dla mnie, jak już SSD, to mogli pójść w NVMe, ceny niedużo wyższe od SSD pod SATA a mniejsze, no i tak z 2 trunkowane 10Gb/s to minimum nawet przy zwykłych NAS-ach SSD SATA i możemy się bawić w NAS-a.
        • avatar
          mrocznysedes
          -1
          SSD w NASie. Jakby nie wystarczyło, że same NASy mają kosmiczne ceny. ;-)
          • avatar
            mutissj
            -1
            Oczywiście TLC, no a jak by inaczej..
            • avatar
              klaman123
              0
              > to wydatek ponad 4 tysięcy złotych
              … 4 tysiące złotych
              Jeśli (całkowicie niepotrzebnie) chciałeś odmienić „cztery” jako „czterech”, to trzeba było zapisać słownie. Teraz brzmi błędnie.


              > IronWolf można wykorzystać zarówno w systemach opartych wyłącznie na SSD, jak i w hybrydowych rozwiązaniach gdzie SSD służy jako bufor przyśpieszający działanie SSD

              No chyba SSD przyspieszy HDD, a nie SSD > SSD. Zdanie kompletnie bez sensu.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login