Ricoh SP 213SUw jest urządzeniem monochromatycznym. Procedurę testową wydruku musieliśmy więc siłą rzeczy ograniczyć.
Jakość druku
Na początku prezentujemy jakość wydruku tekstu w dwóch rozdzielczościach niskiej (600x600 dpi) i wysokiej (1200x600 dpi).
Wydruki skanowaliśmy w najwyższej jakości. Wydruk w niższej rozdzielczości umieszczony jest po lewej stronie. Różnica jest wyraźnie zauważalna, chociaż jednocześnie trzeba podkreślić, że wydruk w niskiej rozdzielczości też prezentuje się w pełni zadowalająco.
Kolejny test pozwala jeszcze lepiej ocenić precyzję druku i odcieni szarości. Po lewej zamieściliśmy wydruk w niższej, a po prawej w wyższej rozdzielczości.
Wyższa rozdzielczość przekłada się na wyraźnie lepszą jakość, odcienie szarości są bardziej wyraźne, a krawędzie lepiej wygładzone.
Podsumowując, przeprowadzone przez nas testy pozwoliły stwierdzić, że jakość druku Ricoh SP 213SUw zasługuje na wysoką ocenę. Zarówno w niskiej jak i wysokiej rozdzielczości prezentują się w pełni zadowalająco.
Czas pracy
Czas wydruku pierwszej strony w trybie gotowości to zaledwie 7 sekund, co jest nawet lepszym wynikiem niż 10 sekund deklarowane przez producenta. Jeśli drukarka znajduje się w tybie oszczędzania energii, czas ten wydłuża się do 23 sekund, czyli o 4 sekundy szybciej od deklaracji producenta.
Wydrukowanie dziesięciu stron zajęło nam ok. 30 sekund, czyli deklarowana wydajność 22 stron na minutę jest zgodna z prawdą. Musimy przyznać, że szybkość działania urządzenia bardzo pozytwnie nas zaskoczyła.
Kopiowanie
Aby skopiować dokument należy umieścić go na szybie skanera. Za pomocą panelu sterowania możmy ustawić poziom nasycenia oraz skalować dokument w zakresie 25 – 400%.
Ricoh SP 213SUW umożliwia kopiowanie dwustronnych dokumentów (np. dowodu osobistego czy prawa jazdy). Tryb ten znany jest z urządzeń innych producentów i jest łatwy w obsłudze. Należy zeskanować kolejno obie strony dokumentu, które następnie są drukowane na jednym arkuszu.
Skanowanie
Przed rozpoczęciem skanowania możemy wybrać, czy skan ma być kolorowy, czy czarno-biały oraz zdecydować jaki ma być format pliku (JPG, PNG, BMF, czy TIF).
Zeskanowanie kolorowego obrazu w 600x600 dpi do formatu JPG zajmuje ok. 45 sekund. Wyjściowy plik zajmuje 6-7 MB. Z kolei w rozdzielczości 300x300 dpi czas ten skraca się do 27 sekund. Wyjściowy plik zajmuje 1.5-2 MB.
Różnice pomiędzy skanowaniem w poszczególnych rozdzielczościach prezentujemy poniżej. Jak zwykle niższa rozdzielczość umieszczona jest po lewej stronie. Do testów posłużył nam najnowszy numer naszego magazynu UPDATE.
Jak widać wyższa rozdzielczość przekłada się na lepszy kontrast oraz wyraźniejsze kolory, szczegóły są lepiej widoczne w powiększeniu. Skaner pracuje szybko i stosunkowo cicho, nie mieliśmy w tym względzie praktycznie żadnych uwag.
Koszty wydruku
Standardowy toner pozwala na wydrukowanie ok. 1500 arkuszy. Toner o zwiększonej pojemności wystarczy na 2600 wydruków, podczas gdy toner startowy wyczerpie się po zadrukowaniu ok. 100 stron. Koszt tonera powiększonego to ok. 340 zł. Daje to koszt ok. 13 groszy za stronę.