Bezpieczeństwo
8level nie zapomniał również o bezpieczeństwie routera oraz łączy WAN i LAN. Oprócz zabezpieczeń stosowanych przy okazji konfiguracji sieci WiFi WRT-150 Smart dysponuje prostszymi i bardziej zaawansowanymi funkcjami zabezpieczeń. W zakładce Bezpieczeństwo - Ustawienia bezpieczeństwa możemy zdecydować czy nasz router będzie przepuszczał wszelkiego rodzaju ruch VPN. Jeśli nie chcemy by użytkownicy łączyli się do odległych sieci możemy wyłączyć opcję PPTP Pass-through, L2TP Pass-through oraz IPSec Pass-through.
Kolejne 3 opcje dotyczące bezpieczeństwa związane są z filtrowaniem treści, adresów stron oraz podłączanych komputerów. Pierwsza opcja to Filtrowanie adresów IP. To dość prosta a jednocześnie skuteczna metoda na ustawienie harmonogramów związanych z blokadą dostępu do internetu. Jeśli połączymy ją z rezerwacją adresów IP oraz Filtrowaniem MAC możemy utworzyć całkiem nieźle działający filtr zabezpieczający przed nieuprawnionym dostępem do internetu - np. przez dzieci. Definiując regułę możemy zezwolić komputerowi w pokoju dziecinnym na dostęp do internetu np. w sobotę w godzinach 10-14.
Filtrowanie adresów IP oraz adresów MAC możemy połączyć z jeszcze jednym mechanizmem. Będzie on jednak dotyczył wszystkich komputerów podłączonych do routera. Nie ma możliwości dodania wyjątku do funkcjonalności. Chodzi o usługę filtrowania domen, która pozwala na definiowanie zabronionych lub dozwolonych nazw domen DNS. To czego zabrakło w funkcji filtrowania to wyraźnego komunikatu informującego użytkownika, że dana strona została zablokowana przez administratora routera.
Router 8level oferuje także typowe możliwości domowego urządzenia sieciowego kierującego ruchem - to między innymi routing statyczny. Producent także zaimplementował obsługę DDNS - utrzymanie tej samej nazwy DNS przy zmiennym publicznym adresie IP. Możemy korzystać z usług operatorów DDNS - np-ip.com oraz DynDNS.
W sieci LAN, w której zainstalowany jest WRT-150 Smart mamy również możliwość sterowania ruchem sieciowym w zakresie prędkości pobierania i wysyłania danych. Warto nieco bliżej przyjrzeć się funkcji QoS w 8level. Rozwiązanie opiera się nie na priorytetowaniu usług czy portów a jedynie na poszczególnych adresach IP. Tego typu konfiguracja z pozoru może oznaczać ograniczenia. Z drugiej jednak strony jest dość wygodna, szybka i prosta w ustawieniu. Jeśli posiadamy szybkie łącze internetowe i lwią część pasma zajmuje komputer dzieci pobierający z maksymalna prędkością dane z sieci P2P czy pobierający stream wideo to 8level umożliwi indywidualne „przycięcie” pasma dla określonego adresu IP. Tu znów warto pamiętać o rezerwacji adresów IP na serwerze DHCP. Dzięki temu usługa QoS oparta na adresach IP będzie działać prawidłowo dla określonych hostów w sieci LAN.
Na koniec pozostało nam przedstawić zakładkę Narzędzia systemowe. Tu zostały zgromadzone typowe elementy związane z administracyjną stroną routera. Znajdziemy tu możliwość aktualizacji oprogramowania, tworzenia kopii bezpieczeństwa, ustawienia czasu i hasła. Możemy także przeglądać dzienniki systemowe oraz dzienniki połączeń - to szybki sposób na weryfikację prawidłowego działania routera oraz informacji o podłączonych klientach sieci LAN.
Na plus zasługuje również możliwość zdalnego zarządzania routerem. Możemy ustawić port, który pozwoli na konfigurację i dostęp do routera spoza sieci LAN. Jest to przydatna opcja w sieci, która posiada rozbudowaną infrastrukturą sieciową.