Różnice pomiędzy systemami Windows 8, 8 Pro i 8 RT
Systemy operacyjne

Różnice pomiędzy systemami Windows 8, 8 Pro i 8 RT

przeczytasz w 3 min.

Jeśli chcesz kupić system Windows 8, powinieneś najpierw zastanowić się, która wersja będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji okienek i tym razem Microsoft oferuje kilka różnych wersji Windows 8. Znajdziemy wśród nich wersje przeznaczone wyłącznie dla krajów europejskich. Podstawowa wersja Windows 8 nie ma żadnych oznaczeń, natomiast wersje mniej lub bardziej rozbudowane różnią się symbolami RT, Pro i N. Przed zakupem systemu warto sprawdzić, czym się one różnią i która z nich będzie najlepiej pasowała do naszych potrzeb.

Windows 8 RT - czym się wyróżnia?

Windows 8
Windows RT przeznaczony jest dla tabletów i prostych komputerów przenośnych, takich jak Surface.

Podstawowa różnica między wersjami Windows 8 a  Windows 8 RT jest taka, że wersji RT nie kupimy w sklepie, ani nie pobierzemy z internetu. Co więcej, jest na nią nałożonych kilka ograniczeń.

Windows RT nie jest dostępny w sprzedaży jako osobny system. Wersja ta jest wyłącznie preinstalowana na komputerach przez producentów sprzętu i otrzymujemy ją w postaci gotowej do użytku, wraz z komputerem. System RT znajdziemy zazwyczaj na lekkich komputerach przenośnych, głównie tabletach i netbookach, które nie są wyposażone w zbyt wydajne procesory, za to dysponują ekranami dotykowymi. System Windows RT jest wręcz przeznaczony do konstrukcji obsługiwanych dotykowo, choć w razie potrzeby możemy wykorzystać do tego również myszkę.

Dużą zaletą systemów Windows RT jest brak problemów z obsługą sprzętu, na jakim są zainstalowane. Po prostu przeznaczone dla nich komputery są certyfikowane przez Microsoft, więc nie trzeba martwić się doborem sterowników czy brakiem łączności z jakimś podzespołem. Z kolei chyba największą wadą Windows RT jest brak zgodności z wcześniejszymi wersjami Windows oraz wymóg instalowania nowych programów wyłącznie poprzez Sklep Windows. I tak, nie można na komputerach z Windows RT zainstalować wcześniej kupionych programów, czy też starszych lub nowych aplikacji ogólnie dostępnych w internecie. W systemie tym nie można też zainstalować programu Windows Media Player oraz Windows Media Center. Zawarte są w nim natomiast programy Poczta, Kontakty, Wiadomości, Zdjęcia, Muzyka i Wideo oraz Internet Explorer 10, czy usługa SkyDrive.

Może się też okazać, że do komputera z Windows RT nie będzie można podłączyć wykorzystywanego dotychczas sprzętu albo niektórych nowych urządzeń. System wymaga, aby podłączane urządzenia były certyfikowane przez Microsoft. Przypuszczalnie wiąże się to z jakimiś opłatami, więc może być i tak, że będziemy skazani na droższe modele drukarek, skanerów, czy nawet zwykłych myszek albo aparatów cyfrowych.

Windows RT wyposażony jest w program Office 2013 RT dla Użytkowników Domowych i Uczniów. Jest to wersja bezpłatna programu Office, przeznaczona tylko to użytku niekomercyjnego, a więc nie można jej używać do pracy. Na razie jest to wersja Preview, ale z chwilą pojawienia się wersji finalnej zostanie ona zainstalowana automatycznie poprzez usługę Windows Update.
 

Bezpieczeństwo - coś ważnego

Istotna dla bezpieczeństwa użytkowników tabletów jest obsługa przez Windows RT (oraz Windows Pro) technologii BitLocker, która pozwala na szyfrowanie każdego sektora partycji. Procesy szyfrowania i  deszyfrowania danych dokonywane są w najniższej warstwie komunikacji, więc nie są widziane ani przez system, ani przez aplikacje, co w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo danych.

Wersja RT wyposażona jest też w Windows Defender i Zaporę Windows, co w  dużym stopniu chroni komputer przed wirusami i atakami z zewnątrz (choć nie do końca, o czym warto zawsze pamiętać).

Dla użytkowników pracujących w większych firmach sporą niedogodnością mogą się okazać ograniczenia w komunikacji z dużymi sieciami nałożone na Windows RT przez Micosoft. Urządzenia wyposażone w ten system nie mogą się logować do domen sieciowych, a tylko do grup domowych, przy czym nie możemy za ich pomocą nawet zakładać takich grup. Efekt: problematyczne może być wykorzystanie tych urządzeń w pracy, jeśli będziemy chcieli zabrać nieduży i lekki sprzęt gdzieś w podróż, albo nawet do domu, aby potem w biurze szybko podłączyć sprzęt do sieci firmowej i skorzystać ze zgromadzonych w nim danych.

Urządzenia z Windows RT nie mogą też być obsługiwane przez sieć za pomocą pulpitu zdalnego. Nie możemy więc poprzez sieć kierować pracą urządzenia, czy też go serwisować. Wymaga to bezpośredniego kontaktu z  urządzeniem.

Windows 8 - lepszy niż RT?

Windows 8
Windows 8 przeznaczony jest do użytku w domu i w małych firmach.

Podstawowa wersja Windows 8 przeznaczona jest głównie do użytku w domach oraz w niedużych firmach. Zawiera wszystkie podstawowe aplikacje, jakie znajdziemy w Windows RT, w tym Internet Explorer 10, Poczta, Kontakty, Wiadomości, Zdjęcia, Muzyka i Wideo, a także Windows Media Player. Nie ma tylko wbudowanego programu Office 2013 RT dla Użytkowników Domowych i  Uczniów oraz Windows Media Center (ten ostatni program można doinstalować zamieniając Windows 8 w Windows 8 Pro, ale tylko do 31 stycznia 2013 r.).

Możemy także korzystać z usługi SkyDrive oraz ze wszystkich starszych i nowszych programów, choć niektóre programy profesjonalne działają tylko z Windows Pro, oraz wszelkich urządzeń przeznaczonych do pracy z Windows. Bez problemu powinna też działać większość gier przeznaczonych dla Windows.

W tej wersji mamy też program Windows Defender oraz Zaporę Windows, ale nie zaimplementowano technologii BitLocker co obniża bezpieczeństwo danych. Możemy co najwyżej skorzystać z funkcji iBitLocker To Go, która pozwala na szyfrowanie danych na dyskach wymiennych i pendrive’ach. Niestety nie jest możliwa obsługa komputera przez pulpit zdalny. Również komputery nie mogą być dołączane do sieci firmowych za pomocą domen. Możemy tylko tworzyć grupy sieciowe i za ich pomocą łączyć kilka komputerów ze sobą.

Starsze wersje systemów Windows można uaktualnić do wersji 8 za 129 zł poprzez pobranie specjalnego asystenta, który dostępny jest na stronie Microsoft. Po pobraniu asystenta należy go uruchomić i postępować według wskazówek.

Nabywcy komputerów z Windows 7, którzy kupili go po 2 czerwca 2012 roku mogą uaktualnić system do Windows 8 płacąc za to 69 zł, jeżeli skorzystają z oferty dostępnej na stronie producenta.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login