Podstawowe aplikacje
Nowy Samsung Galaxy A5 ma system Android 5.1.1, a jego działanie można śmiało określić jako płynne. Przynajmniej takie są moje odczucia po około tygodniu testów. Przez ten czas zdążyłem solidnie zaśmiecić smartfona różnymi programami oraz plikami i wciąż działał szybko. Czy zwolni po kilku lub kilkunastu miesiącach używania? Tego nie mogę przewidzieć, ale nic na to nie wskazuje.
Mam tutaj do czynienia z nową generacją interfejsu TouchWiz, która w zasadzie nie ma wiele wspólnego ze starą, a już na pewno pozbawiona jest jej wad. Największe postępy widać od momentu premiery Galaxy S6. TouchWiz został odchudzony i znacznie lepiej zoptymalizowany. Działa szybko, a jego obsługa jest prosta.
System nie jest przeładowany zbędnymi programami. Oczywiście wciąż Samsung dokłada własne wersje podstawowych aplikacji, takich jak galeria, menadżer plików, kalendarz, odtwarzacz muzyczny itp., ale nie obciążają one smartfona w widoczny sposób.
Poza tym jedynymi na pozór zbędnymi programami są te od Microsoftu – Word, Excel, PowerPoint, notatnik OneNote, dysk OneDrive oraz Skype. Są one darmowe, więc zainstalować może je każdy ze sklepu Google Play, ale cieszą takie smaczki jak choćby 100 GB darmowej przestrzeni w chmurze OneDrive na dwa lata.
W aplikacji Smart Manager można jednym dotknięciem wyczyścić pamięć smartfona ze śmieci, takich jak zbędne pliki tymczasowe. Opróżnimy też pamięć RAM (choć to akurat nie jest konieczne) oraz włączymy bardzo przydatny w zastosowaniach biznesowych tryb szyfrowania Samsung KNOX.
Jest też tryb bardzo niskiego zużycia energii, który przydaje się w sytuacji, gdy mamy resztkę energii w baterii (np. poniżej 5%), a musimy koniecznie wykonać lub odebrać kilka rozmów telefonicznych i SMS'ów.
Skaner linii papilarnych
W środkowym przycisku pod wyświetlaczem wbudowano czytnik biometryczny.
Służy on głównie do zabezpieczania smartfona. W czasie odblokowywania nie trzeba wpisywać PIN'u, hasła ani przeciągać „wężyka”. Wystarczy przyłożyć palec. Skanowanie przebiega bardzo szybko, a linie papilarne rozpoznawane są w większości przypadków już przy pierwszym dotknięciu.
Jakość zdjęć i filmów
Galaxy A5 ma dwa dobre aparaty. Tylnym wykonamy zdjęcia o rozdzielczości 4128x3096 px, czyli około 12,8 Mpx. Ich jakość w słoneczny dzień jest wysoka. Fotografie są szczegółowe, a kolory żywe. Gdy oświetlenie jest gorsze, np. w pochmurny dzień, można na nich dostrzec efekty odszumiania. Algorytmy działają jednak na tyle subtelnie, że większość drobnych detali pozostaje na zdjęciu.
zdjęcia z aparatu tylnego (kliknij aby powiększyć)
Wieczorem i w ciemnych pomieszczeniach aktywuje się tryb nocny, który działa całkiem efektywnie. W tym trybie wykonanie zdjęcia trwa nieco dłużej, gdyż przed zapisem jest ono w specjalny sposób odszumiane. W efekcie jesteśmy w stanie zrobić jasne i nieporuszone zdjęcie, z zadowalającą ilością widocznych szczegółów.
Tryb nocny w nowych Samsungach jest jednym z najlepszych spośród wszystkich współczesnych smartfonów. Pozytywny wpływ na to ma również stabilizacja optyczna obrazu, którą wciąż nieczęsto znajdziemy w smartfonach do 1500 zł.
Przedni aparat robi zdjęcia 2576x1932 px, czyli około 5 Mpx. Ich jakość w porównaniu do kamerek przednich z innych, konkurencyjnych smartfonów jest dobra. Ze spokojem wystarczy do „selfików”.
Zarówno tylnym, jaki i przednim aparatem nagramy filmy Full HD. Ciekawostką jest to, że oba prezentują się niemal równie dobrze (tylne są nieco lepsze z racji zastosowania wyższej jakości optyki).
Podsumowanie
Nowy Samsung Galaxy A5 (2016) to smartfon bardzo udany. Widać, że producent przyłożył się do jego wykonania. Przede wszystkim docenić należy wysoką jakość obudowy. Szklano-metalowa konstrukcja wygląda elegancko i robi świetne wrażenie dotykowe. Moim zdaniem jest przynajmniej tak dobra jak w przypadku znacznie droższego Galaxy S6 (a może nawet lepsza ze względu na mniej wystający aparat tylny).
Poza tym użytkownik otrzymuje też bardzo dobry wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości Full HD, skaner linii papilarnych, szybką łączność komórkową LTE, zbliżeniową NFC, szyfrowanie KNOX, dobry aparat i slot dla kart pamięci microSD. Optymalizacja systemu Android 5.1.1 stoi na wysokim poziomie. Smartfon działa szybko i nie ma problemu z nowymi grami, ani dużą ilością zakładek otwartych w przeglądarce internetowej.
Cena w chwili wejścia do sklepów będzie wynosiła około 1500 zł. W tym przedziale cenowym nie jest to smartfon najwydajniejszy, ale z pewnością należy do najlepiej wykonanych, najładniejszych i najbardziej poręcznych. Przyszłych nabywców może zainteresować duża szansa na aktualizację do Androida 6.x.
Ocena końcowa:
- znakomita jakość wykonania (metal + szkło)
- atrakcyjna, elegancka obudowa
- bardzo dobra jakość wyświetlacza Full HD
- dobra jakość zdjęć i filmów z aparatu głównego
- udany „Tryb Nocny” w czasie fotografowania
- optyczna stabilizacja obrazu
- płynne działanie systemu Android
- skaner linii papilarnych
- smartfon nie nagrzewa się intensywnie
- bardzo dobra jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego
- brak powłoki oleofobowej na szkle
Komentarze
20Koledzy z redakcji nie wspomnieli o tym, a warto...
Znacznym minusem jest bardzo słaby system głośnomówiący, w porównaniu do S3. Słaby mikrofon, cichy głośnik oraz brak systemu filtrującego szum z otoczenia. Podczas jazdy autem swobodna rozmowa jest kompletnie nie możliwa.
S4 w chwili premiery kosztował 2699zł, A5 raczej nie przekroczy 1700zł, a wraz z pojawieniem się na allegro itp. wciąż będzie 400-500zł tańszy od S6.
@Tomasz Duda
Jeśli faktycznie będą to okolice 1500zł, a nie 1700zł to tym lepiej i A5 będzie znacznie lepszą propozycją niż poprzednik rok temu.
Czy lepszy byłby A5 2016 czy s5 neo?
pozdrawiam
chce dodać ze paranoją jest dla mnie produkowanie telefonu z obudowa szklana...żadne testy nie uwzględniły wytrzymałości obudowy, nie ważne ze ładnie wygląda, szkło jest pokryte jakaś śliską substancją która nie daje możliwości pewnego trzymania w reku. Do tego sama szklana obudowa jest bardzo marnej jakości, upadek z wysokości poniżej metra na chodnik powoduje pękniecie szkła i standardowa pajęczynkę. Nie ma tez o czym myśleć jeśli chodzi o zabezpieczenia i dodatkowe obudowy... w polsce bardzo slaby wybór, a jeżeli jest to nie zapewnia ochrony. Dla ciekawskich..wymiana tylnego panelu w serwisie to koszt 300pln.
Oczekiwałem więcej od samsunga i sprzętu za 1500pln, już widzę miny tych którzy zakupili S7 za dwa razy tyle i z przypadku wypadł im z rak :).
Mądrzejszy o doświadczenia następny model telefonu sprawie sobie z plastiku. Będzie gówniane wyglądał ale wytrzyma normalne użytkowanie.
http://fotokomorkomania.pl/blog/2016/10/samsung-galaxy-a5-2016-jako-aparat-fotograficzny/