Samsung Galaxy A8 (2018) - gdybyś tylko był tańszy
Mobile

Samsung Galaxy A8 (2018) - gdybyś tylko był tańszy

przeczytasz w 5 min.

Średnia półka Samsunga w postaci modelu Galaxy A8 (2018) ma wiele cech przyciągających uwagę - świetny ekran, czas pracy na baterii, dobra wydajność. Niestety przyciąga uwagę też cena, która na początku była mocno zawyżona.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- wysoka jakość wykonania,; - elegancki wygląd,; - wodoszczelna obudowa,; - świetny ekran AMOLED,; - dwa sloty na karty nanoSIM,; - długi czas pracy na baterii,; - wydajność zapewnia komfortową pracę,; - dobre zdjęcia i filmy,; - świetny tryb rozmycia tła przy selfie,; - czytnik linii papilarnych prawidłowo osadzony,; - złącze USB typu C i funkcja szybkiego ładowania,; - świetny interfejs użytkownika, ale…

Minusy

- na Androida Oreo musimy poczekać,; - jest masywny,; - brak trybu wideo 4K,; - główna kamera nie ma stabilizacji optycznej,; - nocne fotografie mogłyby być lepsze,; - wyniki GPU poniżej oczekiwań,; - za wysoka cena.

Samsung Galaxy A8 (2018) to smartfon ze średniej półki cenowej koreańskiego producenta. Zaraz, zaraz.. średniej półki w cenie około 2000 złotych (ostatnio cena powoli się zmienia).

Dysponując zbliżonym budżetem możemy kupić flagowca, może nie najnowszego, ale spokojnie spełniającego wymagania większości użytkowników. Samsung jako jeden z największych rynku mobilnego może sobie jeszcze pozwolić na odmienne traktowanie pojęcia średnia czy wysoka półka. Jego seria Galaxy S w danym roku to pułap cenowy co najmniej 3000 złotych (ubiegłoroczny Galaxy S8 to już tylko około 2350 zł, a S9 jeszcze nie miał premiery), dlatego nie dziwi takie pozycjonowanie A8.

Zresztą seria A to szeroki przedział cenowy, poza tym nie wszystkie modele pojawiają się co roku. W 2018 pojawił się na razie tylko A8 (model o tym samym numerze, choć na miano poprzednika bardziej zasługuje ubiegłoroczny Galaxy A5, miał premierę 1,5 roku temu). Najnowsze modele A7, A5 i A3 to produkty ubiegłoroczne.

Samsung Galaxy A8 (2018) ekran startowy

Samsung Galaxy A8 (2018) tylna ścianka

Smartfony na przestrzeni ostatnich lat stały się na tyle wydajnymi urządzeniami, że nie musimy myśleć już tylko o wyborze flagowca jeśli chcemy mieć komfort użytkowania. Ten zapewniają również aparaty ze średniej półki, a i niejeden jeszcze niżej pozycjonowany smartfon potrafi usatysfakcjonować. Oczywiście odpowiednio do ceny.

Samsung Galaxy A8 (2018) z racji zmusza nas do dużych oczekiwań. Ale też wiedząc, że Samsung to co najlepsze zachowuje dla flagowej serii S, interesującym jest sprawdzian jak bardzo oszczędzono projektując model A8. Zapraszam do recenzji.

Samsung Galaxy A8 (2018) jest na swój sposób elegancki, a na pewno wodoodporny

Samsungowi Galaxy A8 (2018) brak tej lekkości, która charakteryzuje modele z serii S i Note. Masywna konstrukcja, szerokie jak na dzisiejsze standardy boczne ramki wokół ekranu, sugerują przynależność do mniej prestiżowej kategorii smartfonów, niemniej wykonanie stoi i spasowanie części obudowy na wysokim poziomie, a na swój sposób A8 można uznać za elegancki produkt (na pewno znajdą się miłośnicy takiego wzornictwa). Tak jak wspominałem przy pierwszych fotowrażeniach, bryła Galaxy A8 (2018) z przodu i z tyłu przypomina smartfony LG (trochę G6 trochę Q6), a na krawędziach serię Samsung Galaxy S7.

Samsung Galaxy A8 (2018) w dłoni

Smartfon w cenie takiej jak A8 nawet jeśli nie jest arcydziełem wzornictwa, na pewno musi mieć solidną i wodoodporną obudowę. Tego nie zabrakło, zgodność z normą IP68 zapewnia komfort użytkowania A8 w zanieczyszczonym i wilgotnym otoczeniu, a nawet pozwala na ryzyko zanurzenia (do 1,5 metra na 30 minut). Czy obudowę A8 można uznać za mocną? Tego nie sprawdzałem, ale wszystko wskazuje na to, że nie musimy bardzo się obawiać. Trzeba mimo to pamiętać, masywna obudowa upadając na twardą powierzchnię może zostać poddana sporym przeciążeniom.

Rozmiar idealny, świetny ekran z Always-on, a komfort…

Samsung Galaxy A8 (2018) wyposażono w 5,6-calowy ekran typu Super AMOLED o rozdzielczości 1080 x 2220 pikseli (proporcje 18,5 x 9, tzw. Infinity Display), który może pracować w trybie Always-on. Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, czy takie proporcje są dobrym kierunkiem, w którym ruszyli producenci, dziś wiemy, że są one bardzo praktyczne.

Przekątna ekranu to przekątna, którą można uznać za idealną z perspektywy użytkownika. Tak powiedziałbym rok i dwa lata temu, ale ostatnio smukłe smartfony z 6 calowymi wyświetlaczami upchniętymi w podobnych rozmiarów obudowie pokazują, że można oczekiwać więcej.

Samsung Galaxy A8 (2018) w dłoni
Poniżej ekranu brak fizycznego przycisku, jest jedynie standardowy zestaw dotykowych przycisków programowych

Nam pozostaje te 5,6 cala i wcale nie jest źle, zważywszy na fakt że ekran jest bardzo jasny (w praktyce, bo cyferki nie zawsze pokazują wszystko), zapewnia ładnie oddane kolory, które jak na AMOLED są mocno, ale wcale nie przesadnie nasycone. Serfowanie w sieci, oglądanie filmów, czytanie tekstów, to wszystko na A8 zrobimy z przyjemnością, ale jest pewien niedosyt.

Samsung Galaxy A8 (2018) w pomieszczeniu

Nie przeszkadzała mi rozdzielczość, choć mając do czynienia z ekranami o lepszych parametrach dostrzegam (być może podświadomie), że nie jest to absolutny top, ale komfort uchwytu. Niby wszystko jest w porządku, ale po kilkunastu dniach użytkowania mam wrażenie, że czasem jakby nie pasował mi uchwyt A8. Nie zawsze, ale były chwile, gdy czułem jakbym trzymał coś zbyt dużego. Zwracam na to uwagę, bo przy przecież większych S8+ wcale takiego wrażenia nie miałem.

Samsung Galaxy A8 (2018) krawędź

Prawdopodobnie to po części konsekwencja dość dużej wagi A8, ale i wyczuwalnej krawędzi na styku aluminiowego rantu i plastikowej pokrytej szkłem tylnej ścianki. Samo spasowanie jest świetne, a ta krawędź wydaje się zaplanowana.

Głośnik na bocznej ściance, wcale nie taki zły pomysł

Podobnie jak w J7 (na marginesie, podobnym do poprzedniej generacji A8), także w A8 głośnika szukajmy powyżej przycisku włączania na prawej krawędzi. Pojawiają się głosy, że takie umieszczenie nie jest dobre bo łatwo przesłonić go palcem. Tylko że sytuacje w których przesłonimy będą raczej rzadkie. Przy odtwarzaniu multimediów w horyzontalnej pozycji, lepiej mieć głośnik tak umieszczony niż z boku. Nawet jeśli jest to głośnik mono, to będzie mu bliżej „stereo” niż przy głośniku grającemu do jednego z naszych uszu.

Samsung Galaxy A8 (2018) głośniczek

Pełny dual SIM, porty i funkcje komunikacji, a akumulator…

Niedawno testowany przez nas Samsung Galaxy J7 charakteryzują dwa sloty na karty rozszerzeń. Jeden ze slotów przeznaczono na kartę nanoSIM, a drugi podwójny akceptuje kartę nanoSIM i kartę microSD. W Samsungu Galaxy A8 (2018) jest podobnie. Na górnym rancie mamy podwójną tackę, a na lewej krawędzi tackę pojedynczą. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala używać dwóch kart SIM i nie rezygnować z możliwości rozszerzenia pamięci. Smartfon ma wbudowane 32 GB pamięci (ponad 20 GB dostępne dla użytkownika), ale dziś coraz częściej domagamy się jeszcze więcej.

Samsung Galaxy A8 (2018) slot na kartę
Slot na karty SIM i kartę microSD na górnej krawędzi

Samsung Galaxy A8 (2018) tacki
Tacki są zabezpieczone uszczelkami

Smartfon powinien dziś mieć przede wszystkim port słuchawkowy i port USB typu C. I tego nie zabrakło. Co prawda port USB jest zgodny tylko ze starszymi standardami wydajnościowymi (2.0), ale to co najważniejsze - pozwala podłączyć szybką ładowarkę.

Szybkie ładowanie to praktyczna rzecz, choć nie będziemy tu mogli skorzystać z funkcji bezprzewodowego ładowania. To jednak mały brak, bo bardziej liczy się wydajność wbudowanego akumulatora o pojemności 3000 mAh. Jest on niewymienny, tak jak w większości smartfonów w danej cenie, ale już pierwszego dnia testów sugerował, że nas nie zawiedzie. I tak się stało - dokładne podsumowanie wydajności znajduje się na kolejnej stronie.

Galaxy A8 (2018) wyposażono w funkcje komunikacji Wi-Fi (dwuzakresowe z obsługą standardu ac), Bluetooth 5.0 (co to daje możecie przeczytać w naszym poradniku), GPS, NFC, wsparcie dla akcesoriów ANT+ i radio, a także obsługę LTE Advanced.

Czytnik linii papilarnych w Samsung Galaxy A8 (2018)

Wprowadzenie wyższych (lub szerszych zależnie od sposobu trzymania) ekranów w ostatnich latach do smartfonów nie tylko z górnej półki cenowej zmusza zazwyczaj do przeniesienia czytnika linii papilarnych na tylną ściankę. Samsung, który tak długo promował czytnik poniżej wyświetlacza, też musiał się do tej zasady zastosować.

Samsung Galaxy A8 (2018) czytnik linii papilarnych

I wcale nie wychodziło mu to na początku idealnie. W przypadku nowego A8 możemy jednak powiedzieć, że jest już naprawdę dobrze. Sam czytnik działa bardzo sprawnie (poprawę zauważyliśmy już rok temu po wprowadzeniu modeli na 2017 rok), a jego ulokowanie poniżej tylnej kamery jest dużo lepszym pomysłem niż obok. Palec intuicyjnie trafia w czytnik.

Tak zlokalizowany czytnik wygodniej użyć do odblokowania, którego dokonujemy trzymając smartfon w pozycji portretowej, a także jako spust migawki przy wykonywaniu zdjęć przednią kamerą (wtedy ponownie smartfon trzymamy zwykle w pionie).

Aparaty cyfrowe - jeden z tyłu, a dwa z przodu

W Samsung Galaxy A8 (2018) znalazły się trzy aparaty cyfrowe. Jeden o rozdzielczości 16 Mpix sparowany z obiektywem o jasności f/1,7 i polu widzenia odpowiadającym obiektywowi o ogniskowej 26 mm znajduje się na tylnej ściance. Obiektyw nie dysponuje stabilizacją obrazu (jest tylko elektroniczna stabilizacja przy filmowaniu), dlatego jak wspominałem w pierwszych wrażeniach, pewna masywność obudowy działa tu na korzyść. Smuci też brak trybu wideo 4K, jest tylko FullHD (tak jak i w przednich kamerach). Sensor ma rozmiar 1/2,8 cala więc szału tu nie ma, ale jest zintegrowany AF fazowy, którego brak poczytałbym za dużą wadę.

Samsung Galaxy A8 (2018) tylny aparat

Samsung Galaxy A8 (2018) przednie aparaty

Na przedniej ściance mamy dwa aparaty - 16 i 8 Mpix. Oba mają obiektyw f/1,9, ale różne rozmiary sensorów. Podczas zwykłego fotografowania wykorzystywany jest jeden z tych aparatów (obiektyw 8 Mpix ma dużo szersze pole widzenia odpowiadające 24 mm zamiast 27 mm), a oba aktywują się jednocześnie w sytuacji, gdy chcemy skorzystać z fajnego trybu Live Focus. Pozwala on atrakcyjnie rozmyć tło za motywem i faktycznie to działa. Widać tu spory progres w umiejętności wykorzystania dostępnych technologii.

Moc jest i to wcale nie taka mała

Samsung Galaxy A8 (2018) wyposażono w chipset Exynos 7885 Octa wykonany w 14 nm procesie. Oznacza to, że nie mamy tu superwydajnego GPU, ale też nie jest to ułomek (spokojnie możemy sobie pograć i w wymagające pozycje), a sama ośmiordzeniowa jednostka CPU z dwoma wydajnymi rdzeniami Cortex A73 2,2 GHz (do tego mamy 6 rdzeni Cortex A53 1,6 GHz) gwarantuje sprawną pracę smartfona podczas codziennego użytkowania. Pamięci RAM mamy 4 GB, a wbudowanej jak wspominałem 32 GB (jest też 64 GB wariant, niedostępny w Polsce).

Z zainteresowaniem czekałem na wyniki wydajności A8. Podsumowanie na kolejnej stronie.

Porównanie ze smartfonami w podobnej, a nawet niższej cenie

Poniższe porównanie może wydać się nie do końca fair, bo uwzględniam tu starsze modele, które mogły stanieć i to modele inaczej pozycjonowane, ale dość dobrze oddaje fakt, że cena Samsung Galaxy A8 (2018) to w dużym stopniu konsekwencja nowości.

ModelSamsung Galaxy A8 (2018)Xiaomi Mi Mix 2Samsung Galaxy S7 EdgeLG G6
Cena1900-2100 zł1900-2200 zł1800-2100zł1700-2000zł
Wymiary (wy/sz/gł)149,2 x 70,6 x 8,4 mm151.8 x 75.5 x 7.7 mm150,9 x 72,6 x 7,7 mm148.9 x 71.9 x 7.9 mm 
Waga172 gramy185 gramów157 gramów163 gramy
System operacyjnyAndroid 7.1.1Android 7.1Android 7.0Android 7.0
Ekran» 5,6"
» 1080 x 2220 px
» Super AMOLED
» 5,99"
» 1080 x 2160 px
» IPS
» 5,5"
» 1440 x 2560 px
» Super AMOLED
» 5,7"
» 1440 x 2880 px
» IPS LCD
Procesor» CPU: 2x 2,2 GHz (A73) + 6x 1,6 GHz (A53)
» 8 rdzeni
» Exynos 7885 Octa
» CPU: 4x 2,46 GHz + 4x 1,9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
» CPU: 4x 2,3 GHz + 4x 1,6 GHz
» 8 rdzeni
» Exynos 8890 Octa
» CPU: 2x2,35 GHz + 2x1,6 GHz
» 4 rdzenie
» Snapdragon 821
Pamięć» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64 GB
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
Bateria3000 mAh3400 mAh3600 mAh3300 mAh
Aparat / kamera» 16 Mpx (tył)
» 16 + 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» nagrywanie FullHD+
» 12 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» OIS
» nagrywanie 4K
» 12 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» OIS
» nagrywanie 4K
» 13 Mpx + 13 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» OIS
» nagrywanie 4K
» audio Hi-Res
Internet» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (dwuzakresowe)
» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (dwuzakresowe)
» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11b/g/n/ac (dwuzakresowe)
» 4G LTE
» Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (dwuzakresowe)
Komunikacja i złącza» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» Bluetooth 4.2
» NFC
» micro USB 2.0
» słuchawkowe
» Bluetooth 4.2 aptX HD
» NFC
» USB 3.1 typ C
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» barometr
» skaner linii papilarnych
» Dual SIM
» wodoszczelność (IP68)
» szybkie ładowanie
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» skaner linii papilarnych
» Dual SIM
» Quick Charge 3.0
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» czujnik pulsu, SpO2
» skaner linii papilarnych
» Dual SIM
» wodoszczelność (IP68)
» Quick Charge 2.0

» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» skaner linii papilarnych
» Dolby Vision / HDR10
» wodoszczelność (IP68)
» Quick Charge 3.0

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login