Pomniejszoną wersją Samsunga Galaxy S4 zarządza system Android 4.2.2 z interfejsem TouchWiz. Pod tym względem urządzenie jest bardzo zbliżone do innych współczesnych Samsungów.
Oprogramowanie: dobry plus |
Płynność działania mimo zastosowania znacznie mniej wydajnego procesora jest prawie identyczna jak w dużym Galaxy S4. To jedna z największych zalet opisywanego urządzenia - jeśli należycie do osób, które cenią sobie płynną, komfortową i bezproblemową i przy okazji dość intuicyjną obsługę, to S4 mini jest w pełni godny polecenia.
Po rozwinięciu paska powiadomień otrzymujemy dostęp do informacji systemowych (np. aktualizacje, nowe wiadomości, miniaturowy odtwarzacz audio itp.). W prawym górnym rogu widoczna jest też dodatkowa ikonka zapewniająca pełen dostęp do skrótów funkcyjnych. Włączyć można np. komunikację NFC, transmisję danych komórkowych, przesyłanie obrazu na ekran zewnętrzny lub oszczędzanie energii.
Ilość ustawień systemowych jest spora, ale wyraźnie mniejsza niż w dużej „es czwórce”. Odeszło bowiem wiele opcji dotyczących sterowania za pomocą gestów. Galaxy S4 mini nie dysponuje specjalnymi czujnikami, które byłyby w stanie wykryć obecność dłoni przed ekranem.
Nie oznacza to jednak, że możliwości są znikome. Bardzo przydatna jest na przykład funkcja pozwalająca automatycznie połączyć się z osobami, które wysłały do nas SMS-a. W czasie wyświetlania ekranu z wiadomością wystarczy przyłożyć smartfona do ucha, a sam wybierze numer do jej nadawcy.
Interesująca jest też funkcja szybkiego przesuwania ikon pomiędzy pulpitami. Wystarczy przytrzymać wybraną z nich, a potem poruszać urządzeniem w prawo lub lewo aby przenieść element i go upuścić. W analogiczny sposób można przeglądać powiększone zdjęcia. Całość działa zaskakująco sprawnie.
Przytrzymując sprzętowy klawisz umieszczony centralnie pod ekranem otworzymy klasyczną listę programów działających w tle. Szybki ruch palca w bok wyłącza niepożądaną aplikację. Jeśli wciąż nie jesteśmy zadowoleni z efektów możemy włączyć prostego, systemowego menadżera zadań (ikonka w lewym dolnym rogu wyświetlacza).
Wspomniany menadżer umożliwi „zabicie” niechcianych procesów oraz szybkie wyczyszczenie pamięci RAM. Jeśli graliśmy przed chwilą w kilka gier i nie chcemy, aby zajmowały one w dalszym ciągu pamięć operacyjną można w ten sposób uwolnić cenne zasoby systemowe.
Flipboard to coś w rodzaju elektronicznego magazynu, który kumuluje w jednym miejscu wszystkie informacje które określiliśmy wcześniej jako interesujące - np. nowości technologiczne lub sportowe. Całość prezentowana jest w formie albumu, który przeglądamy na zasadzie tradycyjnej książki (przerzucając strony). Oprócz klasycznych aktualności we Flipboardzie wyświetlać możemy też wpisy z Facebooka, Twittera, Google+ i innych portali społecznościowych.
Aplikacja TripAdvisor (Samsung edition) pozwala zaplanować podróż nawet do najdalszych zakątków świata. Możemy zarezerwować lot w obie strony, wynająć pokój w hotelu, przejrzeć atrakcje turystyczne w okolicy, a nawet przeczytać recenzję restauracji którą jesteśmy zainteresowani.
Popularny dysk internetowy o nazwie Dropbox zainstalowany jest domyślnie w wielu urządzeniach Samsunga. Pozwala on automatycznie synchronizować wszystkie nagrywane filmy, wykonywane zdjęcia i inne przechowywane grafiki (np. screenshoty) z serwerem. Możemy określić czy proces ma być dokonywany tylko przez Wi-Fi, czy też przez łączność komórkową. Ta druga opcja może jednak spowodować naliczenie dodatkowych opłat u operatora komórkowego.
Świetnym sposobem na dogadanie się z obcokrajowcami jest aplikacja S Tłumacz. Ustawiamy język własny i język obcy, który obowiązuje w danym kraju, a następnie pytamy głośno i wyraźnie o informację której potrzebujemy. Tłumacz przekształci tę wypowiedź na język docelowy w formie tekstowej i głosowej. Funkcja ta działa również w odwrotną stronę. Jeśli otrzymamy odpowiedź np. po hiszpańsku zostanie ona przetłumaczona np. na angielski i opcjonalnie wypowiedziana. Język polski w dalszym ciągu nie jest wspierany.
Oprócz standardowego sklepu Google Play z oprogramowaniem i książkami mamy dostęp również do serwisu Samsung Apps. Ilość i różnorodność przydatnych aplikacji w tym drugim jest jednak znacznie mniejsza.
Odtwarzacze muzyczne są dwa: „Muzyka Play”, czyli tradycyjna aplikacja zainstalowana domyślnie w nowych Androidach oraz „Muzyka” (autorski program Samsunga). Obie oferują nieco inny zakres funkcji, ale na co dzień spisują się równie dobrze. Jakość dźwięku wysyłanego przez gniazdo słuchawkowe jest dobra (oczywiście wszystko zależy też od jakości samych słuchawek). Wzmacniacz radzi sobie idealnie z małymi modelami dokanałowymi, ale duże, profesjonalne słuchawki będą grały zbyt cicho.
Również przeglądarki internetowe są dwie - standardowa o nazwie „Internet” oraz mobilna odmiana Google Chrome. Obie funkcjonują właściwie identycznie jak te w dużym S4, z pominięciem funkcji sterowania za pomocą gestów (bez dotykania ekranu).
Funkcja Group Play pozwala m.in. odtwarzać muzykę na kilku urządzeniach jednocześnie. Wystarczy w jednym z tabletów utworzyć grupę, a w każdym następnym użytkownicy podawać będą jedynie hasło do niej. Łączenie jest bardzo proste - dotykamy przycisku Rejestracja przy wybranych typach plików - muzyka, grafika, pliki lub gry. Ta ostatnia opcja pozwala grać w niektóre wieloosobowe gry w taki sposób, że każdy użytkownik dysponuje pełną powierzchnią ekranu na własnym tablecie - rozwiązanie bardzo komfortowe, szkoda tylko, że wiele gier interesujących nie obsługuje tego typu rozgrywki. Mankamentem Group Play-a jest to, że wymaga uruchomienia łączności Wi-Fi Direct, a więc połączenie internetowe przez Wi-Fi zostanie zerwane.
Samsung Galaxy S4 mini dzięki wbudowanemu nadajnikowi podczerwieni (IR) może pełnić rolę uniwersalnego pilota zdalnego sterowania, który bez problemu zastąpi kilka innych. Na górnej krawędzi obudowy producent zintegrował mały, ale efektywny nadajnik, który działa identycznie jak w zwykłych pilotach - wysyła sygnał do urządzenia z informacją np. o zmianie kanału, głośności lub regulacji ustawień w menu.
Urządzenie potrafi obsłużyć nie tylko telewizory, ale również dekodery DVB (set top boxy) lub odtwarzacze DVD/Blu-ray. Ważne jest również to, że nie muszą być one produkowane przez Samsunga - wspieranych jest mnóstwo popularnych marek.
W układzie pionowym wielkość pól znaków na klawiaturze ekranowej nie powala, ale w większości sytuacji wystarcza do wygodnego pisania. System podpowiedzi działa skutecznie w języku polskim.
W orientacji poziomej znaki są o wiele większe dzięki czemu łatwiej w nie trafić, ale wygodnie pisze się wyłącznie przy użyciu obu dłoni (kciuków). Nie ma możliwości rozdzielenia interfejsu.