Opaski Gear Fit 2 używałem w parze z Samsungiem Galaxy Note 4 działającym pod kontrolą Androida 6.0.1. Na szczęście działa ona również ze smartfonami innych producentyów. Wymagany jest system Android 4.4 lub nowszy, oraz przynajmniej1,5 GB pamięci RAM. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdarzają się urządzenia spełniające te warunki, które jednak nie obsługują aplikacji Gear Manager.
- Jeśli masz smartfon firmy Samsung wystarczy, że zainstalujesz: Samsung Gear
- Jeśli masz smartfon innego producenta, dodatkowo zainstaluj: Samsung Accessory Service oraz Gear Fit2 Plugin
Aplikacja Samsung Gear
Program Samsung Gear pozwala wygodnie zarządzać opaską Fit za pomocą smartfona. Dzięki niemu możemy ustawić nie tylko tarczę zegarka oraz układ aplikacji, lecz również umożliwia wysłanie muzyki na zegarek. Można ją bezpośrednio odtwarzać przez słuchawki bezprzewodowe Bluetooth. Istnieje także opcja wybrania które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia na nasz zegarek, aby uniknąć niepotrzebnego bałaganu.
Smartwatch łączy się ze smartfonem nie tylko przez Bluetooth, ale również przez Wi-Fi (ta druga metoda zużywa więcej energii, ale oferuje większy zasięg - wszędzie tam gdzie sięga router).
Z poziomu aplikacji Samsung Gear otrzymujemy szybki dostęp do sklepu z aplikacjami na nasz zegarek. Bez problemu zdefiniujemy też szybkie odpowiedzi na SMS-y oraz odrzucone rozmowy głosowe. Obecnie lista dostępnych programów jest uboga w porównaniu do ilości aplikacji jakie znajdziemy na platformę Android Wear. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem oferta będzie się rozszerzać.
System oraz obsługa
Gear Fit 2 działa pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego Samsunga pod nazwą Tizen. Jest minimalistyczny, ale za to działa bardzo płynnie i ma prosty w użyciu interfejs.
Zegarek obsługujemy dotykowo na wyświetlaczu oraz dwoma przyciskami na prawej krawędzi. Górny z nich odpowiada za cofanie do poprzedniego ekranu oraz wstrzymanie treningu, a dolny umożliwia włączenie/wyłączenie zegarka, powrót do menu głównego oraz otworzenie listy aplikacji poprzez dwukrotne kliknięcie. Na ogół obsługa Gear Fit 2 jest intuicyjna i trudno się w nim zgubić.
Brakuje mi jednak możliwości powrotu do poprzedniego ekranu przy pomocy gestu przeciągnięcia palca z lewej do prawej, do czego przyzwyczaiły mnie smartwatche na Androidzie Wear. Jedyną opcją cofnięcia się jest wciśnięcie klawisza co nie zawsze jest wygodne. Aby uśpić zegarek wystarczy położyć na wyświetlaczu całą dłoń lub opuścić rękę.
Interfejs
Jest prosty, minimalistyczny, elegancki i przede wszystkim intuicyjny. Jego ciemna kolorystyka bardzo dobrze współgra z ekranem Super AMOLED. Całość wygląda świetnie i pozwala zaoszczędzić energię.
Tarcza zegarka oprócz godziny domyślnie pokazuje także liczbę pięter na które weszliśmy, liczbę wykonanych kroków, a także ilość spalonych kalorii. Ekrany po lewej zarezerwowane są dla powiadomień, a ekrany po prawej przeznaczono na widgety związane z funkcjami fitnessowymi.
Z górnej krawędzi wysuwa się dodatkowy panel, który pozwala nam sprawdzić poziom naładowania baterii, stan połączenia smartwatcha ze smartfonem, a także wyciszyć wszelkie powiadomienia. Oprócz tych funkcji umożliwia on również szybkie przejście do odtwarzacza muzycznego. W tym miejscu można sterować utworami słuchanymi zarówno z pamięci opaski (wbudowana pamięć ma całkowitą pojemność 4 GB), jak również ze smartfona. Funkcja ta działa z niemalże wszystkimi odtwarzaczami muzyki dostępnymi na Androida, w tym z serwisami Spotify, Tidal oraz Google Play Music.
Funkcje związane z treningami oraz ruchem
Funkcjonalność Gear Fit 2 jak przystało na opaskę dedykowaną dla osób uprawiających sporty, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pokazywania powiadomień. Najważniejszym czynnikiem, który wyróżnia ją na tle innych smartwatchy są funkcje związane ze zużywaniem kalorii. Użytkownik ma do dyspozycji oprogramowanie monitorujące trening, które jest wspierane przez wbudowany pulsometr oraz odbiornik GPS.
Do wyboru mamy dostępnych 14 różnych dyscyplin:
- Bieganie
- Chód
- Piesze wycieczki
- Kolarstwo
- Stepper
- Rower treningowy
- Orbiterek
- Bieznia
- Wykroki
- Brzuszki
- Przysiady
- Pilates
- Joga
- Ergometr
Oraz inny trening z niesprecyzowaną aktywnością.
Jako cel można ustawić w zależności od dyscypliny tempo, czas trwania, dystans oraz liczbę spalonych kalorii.
Dane na temat naszego treningu pochodzą z żyroskopu, wbudowanego modułu GPS oraz pulsometru. Elementy te pozwalają uzyskać po skończonym treningu łączny czas aktywności, przebyty dystans, spalone kalorie, maksymalny puls podczas treningu, średnią szybkość, a także mapę z zaznaczoną trasą o ile włączyliśmy funkcję GPS w ustawieniach treningu.
Wbudowany moduł GPS
Odbiornik GPS jest kluczowym elementem opaski Gear Fit 2. Jego obecność pozwala na prowadzenie treningu bez potrzeby noszenia ze sobą smartfona. Dokładność modułu jest zadowalająca. Nawet w zamkniętych pomieszczeniach łapie on zasięg o kilka sekund szybciej niż mój Samsung Galaxy Note 4.
Dokładność modułu GPS jest duża, jednak momentami zdarza się, że zarejestrowana trasa odbiega o 3-4 metry od realnej
Dokładność położenia była na tyle dobra by w niemal całości trasa na mapie pokrywała się z rzeczywistą. Bywały jednak momenty, w których różniła się ona o 3-4 metry.
Pulsometr
Pulsometr działa niemal z taką samą precyzją jak te, które znajdziemy w Samsungu Galaxy Note 4 oraz Galaxy S7 Edge. W przypadku mierzenia pulsu naraz na obu smartfonach oraz opasce otrzymywałem bardzo zbliżone dane. Rozbieżności można było dopiero zauważyć przy użyciu profesjonalnego ciśnieniomierza, który pokazywał wartości różniące się od wskazań opaski średnio o 2-3 uderzenia na minutę.
Pulsometr wbudowany w Gear Fit 2 z pewnością wystarczy do tego aby kontrolować intensywność naszego treningu z akceptowalną precyzją.
Istnieje także możliwość zbadania pulsu poza treningiem przy pomocy odpowiedniej aplikacji oraz ustawienie automatycznego pomiaru wtedy, gdy akurat nie jesteśmy aktywni.
Automatyczne wykrywanie aktywności
Gear Fit 2 oferuje funkcję automatycznego wykrywania aktywności fizycznej. W moim przypadku opaska samodzielnie wykryła kiedy zacząłem wycieczkę rowerową oraz ćwiczenie na ergometrze. Nie spotkałem się z sytuacją, że rozpoczęła ona trening podczas prowadzenia auta.
Więcej szczegółów na temat danego treningu można odczytać później na naszym smartfonie w aplikacji S Health.