Telefony

Testy

przeczytasz w 7 min.

Wydajność

Sprawność przeglądarki WWW
SunSpider JavaScript Benchmark
Domyślna przeglądarka systemowa, [ms] mniej = lepiej

Motorola RAZR 1979
Samsung Galaxy Nexus 1989
HTC Sensation XE 2689
Samsung Galaxy Note 3055
HTC Rhyme 3341
Samsung Galaxy S 2 3447
LG Optimus 2X 3826
Motorola Atrix 3920
Samsung Galaxy R 4100
LG Swift 3D 4278
Sony Ericsson Xperia Neo 5055
HTC Desire S 5762
HTC EVO 3D 6108
HTC Titan 6488
Nokia Lumia 800 6826
Nokia 500 6832
Samsung Omnia W 6972
HTC Radar 9115
Motorola Fire XT 530 10521
Samsung Wave 3 10647
HTC ChaCha 12819
HTC Wildfire S 15995
Nokia C6-00 27977
Dell Venue Pro 45333
Huawei Ideos U8500 66159

Samsung Omnia W - SunSpider JavaScript Benchmark

Sprawność obsługi JavaScriptu w przeglądarce Internet Explorer 9 jest w tym przypadku przeciętna, choć w porównaniu do wyników, którymi raczyła nas poprzednia wersja Windows Phone 7, rezultaty Samsunga Omnia W z systemem Mango są wręcz rewelacyjne. W stosunku do konkurencyjnej Nokii Lumia 800 wynik jest bardzo podobny, a od HTC Radara i Samsunga Wave 3 dużo lepszy.

WP CPU Benchmark (Normal) - Integert Addition

HTC Titan 119
Samsung Omnia W 110
Nokia Lumia 800 109
HTC Radar 81

WP CPU Benchmark (Normal) - Integert Muliplication

HTC Titan 62,2
Nokia Lumia 800 58,9
Samsung Omnia W 58,8
HTC Radar 42,6

 

WP CPU Benchmark (Normal) - Integert Division

HTC Titan 9,3
Nokia Lumia 800 9,1
Samsung Omnia W 9,1
HTC Radar 6,4

WP CPU Benchmark (Normal) - Float Addition

HTC Titan 9,1
Nokia Lumia 800 8,7
Samsung Omnia W 8,6
HTC Radar 6,2

 

WP CPU Benchmark (Normal) - Float Muliplication

HTC Titan 7,6
Nokia Lumia 800 7,3
Samsung Omnia W 7,2
HTC Radar 5,2

WP CPU Benchmark (Normal) - Float Division

HTC Titan 2,5
Nokia Lumia 800 2,4
Samsung Omnia W 2,4
HTC Radar 1,7



W benchmarku WP CPU Samsung Omnia W osiągnął niemal identyczne wyniki jak Nokia Lumia 800. Rezultat ten zaliczamy do wysokich – jest on wyraźnie lepszy od wyniku HTC Radara, ale trochę gorszy od potężnego HTC Titana.

Samsung Omnia W - WP CPU Benchmark (Normal)

Benchmark Free - Schulte Software - SUMMARY

Samsung Omnia W 37,9
HTC Titan 32,4
Nokia Lumia 800 31,6
HTC Radar 29,2

Benchmark Free - Schulte Software - CPU Integer

Samsung Omnia W 7,9
HTC Titan 7,1
Nokia Lumia 800 6,3
HTC Radar 4,7

 

Benchmark Free - Schulte Software - CPU Float

Samsung Omnia W 7,9
HTC Titan 7,1
Nokia Lumia 800 6,3
HTC Radar 4,7

Benchmark Free - Schulte Software - Memory

HTC Titan 7,9
HTC Radar 7,9
Nokia Lumia 800 7,9
Samsung Omnia W 7,9

 

Benchmark Free - Schulte Software - Storage Read

Samsung Omnia W 7,9
HTC Titan 7,1
HTC Radar 7,1
Nokia Lumia 800 7,1

Benchmark Free - Schulte Software - Storage Write

Samsung Omnia W 6,3
HTC Radar 4,7
Nokia Lumia 800 4
HTC Titan 3,2



W czasie tego testu Samsung Omnia W rozgromił wszystkie dotychczas testowane urządzenia, osiągając wynik ogólny aż 37,9 pkt. Nawet król windowsowych smartfonów HTC Titan musiał ulec ze swoim rezultatem 32,4 pkt.

Samsung Omnia W - Benchmark Free

Czas pracy na baterii

Samsung Omnia W

W czasie testów sprawdziliśmy również, jak długo wytrzymuje bateria tego urządzenia w czasie typowych połączeń za pośrednictwem sieci komórkowej. W trakcie połączenia podświetlenie ekranu było wyłączone, podobnie jak łączność Wi-Fi, Bluetooth, GPS i animowane tapety. Poziom głośności dźwięku ustawiliśmy na połowę.

Producent deklaruje aż 14 godzin rozmów GSM lub 6,5 godziny w sieci 3G. Pomiary producenta zazwyczaj wykonywane są jednak w warunkach laboratoryjnych, gdzie siła sygnału jest stała, podobnie jak temperatura i wilgotność otoczenia oraz natężenie ruchu w sieci komórkowej, więc realne czasy mogą różnić się od tych deklaracji. Jak więc sprawuje się bateria podczas codziennego użytkowania?

Ciągły czas rozmów w sieci 3G wyniósł 6 godzin i 50 minut, czyli delikatnie przekroczył wartość deklarowaną. Wynik jest odrobinę gorszy od rezultatu Nokii Lumia 800, ale różnica w rzeczywistości może nie być zauważalna. Czas przeglądania internetu przy jasności ustawionej na poziom średni to około 5 godzin, a czas ciągłego oglądania filmów to nieco ponad 6 godzin. Jeśli będziemy traktować telefon dość łagodnie, to ładowanie baterii odbywać się będzie co 2 dni.
 

  • Rozmowy: 6:50 godz.
  • Internet: 5 godz.
  • Tryb czuwania: 12-16 dni

Kąty widzenia

Samsung Omnia W

Ekran jest naprawdę znakomity. Kąty widzenia są bardzo dobre, podobnie jak jasność i poziom czerni. Jest to cecha typowa dla ekranów Super AMOLED-owych, które coraz częściej pojawiają się w urządzeniach firmy Samsung. Kolory, jakie większość osób ujrzy na zrzutach ekranowych z Omnii W nie odnoszą się absolutnie do tego, co widać w rzeczywistości na ekranie. Barwy są nasycone w stopniu możliwym do wyświetlenia właściwie tylko na AMOLED-ach.

Jeśli przyzwyczaimy się do korzystania z takiego ekranu, nie będziemy chcieli już spojrzeć na zwykły ekran LCD, ani nawet na S-LCD, choć przyznać musimy też, że istnieje całkiem spore grono osób, które po prostu nie lubi przejaskrawionych, cukierkowych kolorów. W czasie pracy w świetle dziennym Super AMOLED sprawuje się dobrze – o wiele lepiej niż typowy LCD, choć oczywiście błyszczące pokrycie ekranu nieco zmniejsza komfort.

Czcionki wyświetlają się całkiem poprawnie. Gęstość ułożenia pikseli to około 252 ppi (więcej niż w Samsungu Galaxy S 2 – 218 ppi), czyli wystarczająco dużo do komfortowego czytania stron WWW i dokumentów. Szkoda tylko, że nie jest to Super AMOLED Plus z typową matrycą RGB, tylko PenTile, przez co brzegi czcionek nie są aż tak ostre, jak powinny być.

W pełnym słońcu ekran spisuje się przeciętnie – przeszkadzają przede wszystkim wyraźnie widoczne smugi na ekranie (brakuje warstwy oleofobowej). Na szczęście obraz jest kontrastowy, a moc podświetlenia wystarczająco wysoka.

Jakość zdjęć

Samsung Omnia W - przykładowe zdjęcie
aparat z tyłu, dzień

Musimy przyznać, że Samsung Omnia W całkiem nieźle spisuje się w roli prostego aparatu cyfrowego i kamerki. Trzeba go naprawdę pochwalić, gdyż w klasie kamerek do około 5 Mpx Omnia jest jednym z liderów, oferując całkowicie użyteczną jakość w warunkach dobrego oświetlenia i zadowalającą w delikatnym oświetleniu domowym. Świetnie spisuje się też lampa błyskowa, która oferuje odpowiednio wysoką moc (jasność), ale nie powoduje tak zwanego „przepalania” fotek w momencie gdy fotografowany obiekt znajduje się blisko.

Samsung Omnia W - przykładowe zdjęcie
aparat z tyłu, noc

Algorytmy odszumiające działają nieprzerwanie, ale ich intensywność jest dość niska i w przypadku zdjęć dziennych nie powodują zanikania szczegółów obrazu (w słabym świetle kwestia ta wygląda znacznie gorzej). Rozdzielczość zdjęć z modułu głównego to 2560x1920 px (4,92 Mpx), natomiast w przypadku przedniego sensora mamy do czynienia z rozdzielczością VGA (640x480 px). Jakość fotek przednich nie jest imponująca, bo przecież trudno oczekiwać czegoś poważnego po kamerce 0,3 Mpx, ale musimy przyznać, że i tak w swojej klasie mieści się w górnym przedziale.

Samsung Omnia W - przykładowe zdjęcie
aparat z tyłu, zdjęcie z lampą

W opcjach znajdziemy: tryb pracy autofokusa, balans bieli, efekty kolorystyczne, kontrast, nasycenie, ostrość, korektę ekspozycji, czułość ISO, pomiar światła, jakość i rozdzielczość zdjęć, tryb pracy lampy błyskowej, a nawet możliwość automatycznego przesyłania zdjęć i filmów na internetowy dysk SkyDrive.

Samsung Omnia W - przykładowe zdjęcie
aparat z przodu

Jakość nagrań wideo

Nagrane filmy cechują się wysoką płynnością i bardzo dobrym oddaniem szczegółów (jak na telefon). Filmy dzienne wyglądają świetnie – bez problemu nadają się do wyświetlania na ekranach monitorów a nawet telewizorów HD, jednak filmy kręcone w trudnych warunkach oświetleniowych wypadają trochę gorzej - chodzi szczególnie o ilość cyfrowych szumów i pracę autofokusa.

Nagrania z kamerki tylnej mają rozdzielczość 1280x720 px (30 kl./s), więc trudno je porównywać do obrazów rejestrowanych przez starszego brata - Samsunga Galaxy S 2, który nagrywał filmy Full HD, jakich nie powstydziłaby się nawet prosta kamera cyfrowa. Musimy jednak zaznaczyć, że Omnia W również do słabeuszy nie należy. W swoim przedziale cenowym (około 1100 zł) wypada po prostu świetnie.

Przednim modułem nagramy filmiki w rozdzielczości 640x480 px (15 kl./s). Ich jakość jest całkiem dobra, ale z 0,3 Mpx nie da się wycisnąć wielu detali, więc modułu tego używać będziemy głównie do prowadzenia wideokonferencji – tutaj sprawdzi się doskonale. Ustawienia kamerki podobne są do tych, z którymi mieliśmy do czynienia w czasie rejestrowania zdjęć, z pominięciem czułości ISO, pomiaru światła i trybu pracy autofokusa.

GPS

Samsung Omnia W - GPS

Geolokalizacja działa sprawnie na zewnątrz budynków i w samochodach. Sygnał wyszukiwany jest dość szybko (od kilku do kilkunastu sekund), a dokładność obliczeń jest równie dobra, jak w przypadku tradycyjnych nawigacji samochodowych. Jeśli nie dysponujemy klasyczną nawigacją samochodową, ten telefon powinien ją zastąpić z powodzeniem podczas wakacyjnych wyjazdów.

Wi-Fi

Samsung Omnia W - Wi-Fi

Sieci bezprzewodowe wyszukiwane są błyskawicznie, a ich konfiguracja nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej. Urządzenie wspiera standard 802.11 b/g/n, więc jest w stanie obsłużyć także wysokie prędkości połączeń. Mobilny hotspot działa bardzo sprawnie, a jego konfiguracja jest prosta.
 

Opis procedur testowych

Wydajność sprawdziliśmy przy następujących ustawieniach:

  • wyłączone Wi-Fi
  • wyłączony Bluetooth
  • wyłączony GPS
  • brak aktywnej komunikacji z Internetem
  • wyłączone wigdety
  • minimalne podświetlenie ekranu
  • statyczna tapeta

Częstotliwość taktowania procesora głównego, graficznego i pamięci RAM ustawiona była na wartość domyślną dla danego telefonu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login