Firma Seagate produkująca dyski twarde nie tak dawno wypuściła na rynek nową serię swoich produktów oznaczonych kodem 7200.11. Mam okazję zaprezentować dzisiaj dysk twardy firmy Seagate z serii 7200.11 o pojemności 500GB. Zapraszam do dalszej części artykułu :)
O wyglądzie dysku nie można zbyt dużo powiedzieć, talerze umieszczone są standardowo w próźni wewnątrz metalowej obudowy. Dysk ten posiada dwa talerze po 250GB, na każdy talerz przypadają po 2 głowice, w sumie jest ich 4. Pełna specyfikacja dysku poniżej:
format szerokości: 3.5 cala
pojemność: 500GB
interfejs: Serial ATA II
wersja interfejsu: Serial ATA/300
rodzina produktów: Barracuda 7200.11
ilość talerzy: 2
ilość głowic: 4
typ łożyska: FDB (Fluid Dynamic Bearing)
prędkość obrotowa: 7200 obrotów na minutę
pamięć cache: 32mb
maks. transfer wewnętrzny: 760 Mb/s
maks. transfer zewnętrzny: 300 Mb/s
średni czas dostępu: 8ms
wytrzymałość w czasie pracy: 68 G
wytrzymałość w czasie spoczynku: 350 G
technologia NCQ: tak
technologia S.M.A.R.T: tak
wysokość: 26.1 mm
długość: 146.99 mm
waga: 635 g
dodatkowe informacje: zapis prostopadły
Informacje techniczne swoją drogą, ale jak to wszystko przedstawia się w rzeczywistości? Zapraszam do testu wydajności dysku :)
Dysk został przetestowany programem HD Tach, próbka 32mb. Platforma testowa:
System: Windows Vista Ultimate x64 SP1 PL
Procesor - Intel Core 2 Duo E6400 2.13Ghz @ 3.2Ghz
Pamięć RAM - 2GB Kingston DDR2 800Mhz CL5 @ 960MHz
Płyta głowna - Foxconn P35A-S
Zasilacz - Ever Silver 480W
Reszta podzespołów nie jest chyba aż tak ważna :) Dodam jeszcze że na dysku nie został zainstalowany system, dysk jest podpięty jako dodatkowe urządzenie, dzięki temu test będzie bardziej wiarygodny.
Jak widać na załączonym zrzucie ekranu dysk Seagate Barracuda 7200.11 500GB jest dosyć szybki, średni odczyt wynosi 90.7 Mb/s a zapis 247.8 Mb/s, czas dostępu to 12.1 ms. Twarde dyski mają już tę wadę, że ich czas dostępu nie jest tak krótki jaki być powinien (porównuję tutaj z wydajnością dysków SSD), dlatego też ich zastosowaniem powinien być głównie zapis i odczyt większych plików. Do zastosowań systemowych polecam podłączyć dyski pod macierz RAID O, operacja ta powinna znacząco przyśpieszyć działąnie systemu, ponieważ zapis jak i odczyt wzrosną prawie dwukrotnie (w przypadku zastosowania 2 dysków). Realna pojemnośc dysku to 465GB.
Niedawno głośno było o awaryjności dysków z serii 7200.11, w szczególności prezentowanego dzisiaj modelu o pojemności 500GB. Problem ten został na szczęście szybko rozwiązany, firma Seagate udostępniła do pobrania najnowszy firmware który po zaktualizowaniu zapobiega uszkodzeniu dysku. Wszystkie informacje na ten temat można znależć pod adresem: www.seagate.com
Podsumowanie:
Dysk twardy Seagate Barracuda 7200.11 o pojemności 500GB jest bardzo dobrze i solidnie zrobionym urządzeniem, jest to pojemny oraz szybki dysk, który świetnie nadaje się do przechowywania duzej ilości informacji. Jeżeli producent nie kłamie co do fizycznej wytrzymałości dysku to nie musimy sie również martwić o przypadkowy upadek dysku np. na podłogę, chociaż do takich informacji należy podchodzić z dystansem i nie radziłbym tego testować w żaden sposób :)
PLUSY:
- wydajność
- duża odporność na uszkodzenia fizyczne
- pojemność
- cisza
MINUSY:
- długi czas dostępu
- początkowe problemy z firmware
cena: około 280 zł
Komentarze
20Z ciszą (przynajmniej w moim przypadku) dysk ten nie wiele ma wspólnego. I ta cena :D. oczywiście niestety jest prawdziwa, ja za ten dysk końcem Sierpnia dałem 189zł, a na allegro były po ok 170zł.
I powiem tak, do dysków firmy seagate straciłem zaufanie, kiedyś była to dobra i solidna firma w tej chwili mam już 2 dysk tej firmy, pierwszy się zepsuł :\, myślałem że to przypadkowe, ale przy nowym dysku komputer mi się nadal wieszał, dopiero po zmianie Softa który wyszedł, chyba początkiem tego roku komputer zaczął stabilnie chodzić. I jeszcze ciekawostka, odkąd włożyłem nowy dysk komputer jest praktycznie nie ruszany, a na dysku już pojawiły się "relokowane" sektory. na dzień dzisiejszy dysku Seagate bym nie kupił.
Pracuej w serwisie i patrzac na ilosc zwrotow serii 7200.11 to nie kupilbym go nawet jakby w tej cenie dawali 2. Po drugie glosnosc... segate ma strasznie glosne dyski na tle konkurencji... no i te cykanie glowicami co pare sekund.
Ja nie proponuje tak szastac tymi aktualizacjami do tego dysku, bo pomimo, ze seagate inormuje, ze jest to rozwiazanie problemu to w rzeczywistosci powoduje usmiercenie elektroniki. Tylko o tym juz sie nie mowi... coz firma dba o swoj "sztuczny wizerunek" po wypuszczeniu bubla.
Ja od 3 lat polecam samsungi, zwroty prawie rzadne, nieporownywalnie tansze od seagate, CICHSZE i chlodniejsze.
Od kad mi w moim kompie padly 2 dwuletnie seagaty w raidzie 3 lata temu, uzywam samsungi tez w raidzie i nie narzekam, teraz przynajmniej spokojnie spie w nocy ;]
awaria - fakt, miala miejce, kazdemu mogla sie zdarzyc. Seagate fatalnie zareagowało, ale koniec koncow - naprawili bład.
Tam nie ma żadnej próżni ! Tym bardziej nie może być mowy o standardzie...