Z pewnością możemy zapomnieć o wymianie naszych routerów bezprzewodowych albo o zrywaniu kabli sieciowych. Rozwiązania typu PLC nie nadają się do zastąpienia obecnie stosowanych struktur kablowych czy też bezprzewodowych.
Poznaliśmy także kilka ograniczeń, które zawężają nieco nasze spectrum zastosowań. Pierwszym z nich są odległości. Mimo, iż producenci najczęściej deklarują od 200 do 250 metrów pomiędzy adapterami, to w rzeczywistości dystans ten potrafi być o wiele krótszy.
Podstawowym jednak ograniczeniem jest zamknięty obwód sieci. Oznacza to, że adaptery mogą łączyć się ze sobą w obrębie jednej sieci elektrycznej, gdzie na jej styku znajduje się licznik. Niestety, tym samym odpada możliwość połączenia z sąsiadem z klatki obok, czy mieszkającym nad nami.
Jednak są sytuacje, a raczej miejsca gdzie sieć komputerową będzie można zbudować wyłącznie na nich. Mowa tutaj o domkach jednorodzinnych, starych kamienicach, czy o specyficznych budynkach firmowych, gdzie estetyka czy bardziej możliwości techniczne nie pozwalają na położenie kabli, a sygnał radiowy nie daje sobie rady. Wykorzystanie istniejącej sieci elektrycznej do połączenia urządzeń sieciowych wydaje się rozwiązaniem jak najbardziej pożądanym i w tej sytuacji warto zastanowić się nad takim właśnie zakupem.
Rozwiązania typu PLC należy traktować jako "wyjście awaryjne" w sytuacji gdy tradycyjne metody montażu sieci zawiodą (kable, Wi-Fi). Sam sprzęt nie sprawia żadnych problemów. Łatwa instalacja i konfiguracja czynią go bardzo przystępnym nawet dla początkujących użytkowników.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!