Model: | SilentiumPC Deus M1 550 W |
Moc znamionowa: | 550 W (650 W szczytowo) |
Certyfikat 80 PLUS: | 80 PLUS Bronze |
PFC: | aktywna |
Standard ATX: | 2.3 |
Modularny system okablowania: | tak (częściowo) |
Wentylator: | 120 mm z termiczną regulacją obrotów |
Wymiary: | 163 x 150 x 86 mm |
Współczynnik MTBF: | b.d |
Deus M1 550 W dostarczany jest w biało-żółtym opakowaniu z rączką, na którym zostały wypisane praktycznie wszystkie najważniejsze informacje o konstrukcji – co ważne, pomimo naprawdę sporej ilości danych, projektantom udało się zachować ich czytelność. Wyposażenie nie jest zbyt bogate, bowiem oprócz samego zasilacza otrzymujemy kabel sieciowy o długości 1,5 metra, kilka opasek zaciskowych, śrubki montażowe oraz kartę gwarancyjną – w tym przypadku gwarancja trwa 2 lata i realizowana jest na przyjaznej zasadzie door-to-door. Co ciekawe, zabrakło instrukcji obsługi, choć poniekąd jej funkcję spełnia już samo opakowanie.
Zasilacz ma standardowe wymiary 163 x 150 x 86 mm i został utrzymany w czarnej kolorystyce. Na tylnej ściance, pokrytej dużymi otworami o strukturze plastra miodu, umieszczono gniazdo sieciowe oraz włącznik, natomiast po przeciwnej udostępniono sześć 8-pinowych gniazd do wpięcia modularnego okablowania (dzięki systemowi E-PLUG każdą wiązkę można podłączyć do każdego gniazda). Niestety nie są one najlepiej „spasowane” i choć nie ma mowy żeby same się wypięły, to raczej nie należy za nie szarpać.
O odpowiednie temperatury jednostki dba 120-milimetrowy wentylator, który samoczynnie reguluje swoją prędkość obrotową w zależności od temperatury. O ile przy niższym obciążeniu pozostaje on praktycznie bezgłośny, to przy wyższym staje się już wyraźnie słyszalny. Na uwagę zasługuje tutaj technologia T-SEC – odpowiada ona za wychładzanie zasilacza jeszcze przez 3 minuty po wyłączeniu komputera. Do osłony wentylatora wykorzystano czarny, druciany grill z logiem producenta.
Główną cechą odróżniającą nowszą serię Deus M1 od starszej Deus G1 jest częściowo modularne okablowanie. Poszczególne wiązki zostały wykonane z dosyć sztywnych przewodów o przekroju 18AWG – na całej długości zostały one zabezpieczone nylonowym oplotem.
Do stałych wiązek zaliczamy:
- ATX 20+4-pin o długości 430 mm
- EPS 4+4-pin o długości 580 mm
Natomiast do modularnych:
- PCI-E 6-pin + PCI-E 6+2-pin o długości 570 mm (druga wtyczka oddalona o 150 mm)
- PCI-E 6-pin + PCI-E 6+2-pin o długości 570 mm (druga wtyczka oddalona o 150 mm)
- 3x SATA o długości 730 mm (kolejne wtyczki oddalone co 150 mm)
- 3x SATA o długości 730 mm (kolejne wtyczki oddalone co 150 mm)
- 2x MOLEX + FDD o długości 730 mm (kolejne wtyczki oddalone co 150 mm)
Schemat okablowania udostępniony przez producenta
Na pochwałę zasługuje stosunkowo duża liczba wtyczek PCI-E – zasilacze z tego segmentu zazwyczaj oferują tylko dwa 6- lub 8-pinowe złącza.
Na dolnej ściance umieszczono tabliczkę znamionową z następującymi danymi wejściowymi i wyjściowymi:
Zasilacz oferuje jedną główną linię 12 V o obciążalności 516 W (43 A), a także mniej ważne 5 V i 3,3 V o łącznej obciążalności 100 W. W przypadku pozostałych -12 V i 5Vsb jest to odpowiednio 3,6 W i 11 W. Cała konstrukcja charakteryzuje się ciągłą mocą znamionową 550 W (szczytowo 650 W).
Wykres przedstawiający sprawność zasilacza SilentiumPC Deus M1 550 W - stosunek mocy dostarczanej do komputera (Outputs Watts) do mocy pobieranej przez zasilacz (Input Watts)
Sprawność jednostki została potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Bronze i według producenta wynosi 85%. Z informacji organizacji Ecova Plug Load Solutions - zajmującej się przyznawaniem certyfikatów 80 PLUS - wiemy, że dokładne wartości wynoszą 83,12% dla obciążenia 20%, 86,20% dla obciążenia 50% oraz 83,45% dla obciążenia 100%.
Wewnątrz zastosowano wzmocnioną płytkę drukowaną z podwójną ilością miedzi (technologia V-SEC) oraz tajwańskie kondensatory firmy TEAPO o wytrzymałości termicznej do 105 stopni Celsjusza. Warto również wspomnieć, iż zasilacze Deus M1 są zgodne ze stanami głębokiego uśpienia C6 i C7 z procesorów Intel Haswell.
Nad bezpieczeństwem jednostki czuwa całkiem pokaźny komplet zabezpieczeń:
- nadmiarowo-napięciowe (OVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
- zwarciowe (SCP) – zabezpieczenie to zapobiega uszkodzeniu zasilacza podczas awarii
- przeciążeniowe (OPP) - zabezpiecza przed przeciążeniem zasilacza, gdy całkowita pobierana moc jest wyższa niż obciążenie maksymalne
- temperaturowe (OTP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy temperatury przekroczą limit określony przez normy ATX
- przed prądami udarowymi (SIP) – zabezpieczenie to chroni przez zakłóceniami oraz obciążeniami indukcyjnymi z sieci energetycznej
- niedomiarowo-napięciowe (UVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach spadnie poniżej określonego limitu
Na uwagę zasługuje również zgodność z dyrektywą Unii Europejskiej ROHS oraz certyfikatami bezpieczeństwa CE, CB i CCC.