Każdy nowoczesny smartfon powinien spisywać się dobrze zarówno w czasie prywatnym, jak i służbowym. Niektóre robią to lepiej, a inne gorzej.
Każdy nowoczesny smartfon powinien spisywać się dobrze zarówno w czasie prywatnym, jak i służbowym. Różnica polega tylko na tym, że niektóre telefony robią to lepiej, a inne gorzej. Na co więc zwracać uwagę jeśli planujemy wkrótce wymienić smartfony w firmie?
Uniwersalny, kieszonkowy komputer – tak w skrócie można opisać każdy smartfon. Jest to esencja każdego współczesnego smartfona, który z zasady ma łączyć w sobie cechy wielu innych urządzeń – aparatu, telefonu, tabletu, a nawet konsoli lub laptopa. Są jednak pewne cechy szczególnie pożądane w smartfonach, które będą wykorzystywane w zastosowaniach biznesowych. Jakie są trendy w tym roku?
TOP-3 Trendy: smartfony do firmy
♦ Rozwój płatności zbliżeniowych w Polsce (Android Pay, Samsung Pay, Apple Pay)
♦ Skanery tęczówki oka (lepsze zabezpieczenia smartfonów)
♦ Rozpoczęcie wdrożenia łączności 5G
* Wszystkie trendy umieściliśmy w jednym magazynie dostępnym na ISSUU
Po pierwsze bezpieczeństwo
Jednym z najnowszych trendów jest umieszczanie funkcji zabezpieczających nawet w tanich smartfonach. Przykładem może być Xiaomi Redmi 4A kosztujący niecałe 600 zł. Podstawowy smartfon do firmy wcale nie musi być drogi.
Taki smartfon ma funkcję blokowania dostępu do wybranych aplikacji za pomocą hasła. Oznacza to, że jeśli wrócimy z pracy do domu, to możemy być spokojni o newralgiczne dane, gdy dziecko „uprowadzi” nasz telefon. To dość proste, ale wystarczająco skuteczne zabezpieczenie.
Jeśli potrzebujemy znacznie bardziej zaawansowanego systemu szyfrowania, też nie wydamy fortuny, np.: Samsung Galaxy A3 (2017) za mniej niż 1300 zł. Oferuje bezpieczny katalog, który w praktyce jest zupełnie niezależną strefą wydzieloną w pamięci smartfona i zaszyfrowaną przy wykorzystaniu Samsung Knox. To jedna z najskuteczniejszych i najłatwiejszych w użyciu technologii szyfrowania na smartfony.
Jednym z ważniejszych trendów na rok 2017 jest stosowanie systemów szyfrowania pamięci w coraz tańszych telefonach. Skorzystać może z nich każdy, ale największe znaczenie mają dla użytkowników biznesowych, którzy trzymają w swoich kieszonkowych maleństwach bardzo istotne dokumenty.
Skaner tęczówki oka
Kolejnym trendem, który wprowadza między innymi Samsung do swoich smartfonów jest skaner tęczówki oka. Służy do weryfikacji użytkownika i stanowi alternatywę dla czytnika linii papilarnych. Umożliwia szybkie i bezpieczne odblokowanie (i odszyfrowanie) smartfona.
Oko oświetlane jest niewidzialnym światłem podczerwonym, dzięki czemu skaner tęczówki działa nawet w zupełnej ciemności. Jest to metoda bardzo szybka i w wielu przypadkach wygodniejsza od czytnika odcisków palców. Na razie próżno go szukać w tanich, popularnych telefonach, ale jest to tylko kwestia czasu.
Smartfon z modułami
Swój pomysł takiego rozwiązania pokazała firma Lenovo, tworząc smartfony modułowe Motorola Z. Moduły przyczepiane są magnetycznie z tyłu obudowy i komunikują się ze smartfonem za pomocą specjalnych styków.
Jednym z dostępnych w polskich sklepach modułów jest miniaturowy projektor. Korzysta on z własnego akumulatora, a następnie z baterii w smartfonie. Może wyświetlać obraz nawet do 70 cali, ale najlepiej spisze się podczas małych, kilkuosobowych spotkań biznesowych.
Teoretycznie możliwe jest stworzenie modułów niestandardowych, dostosowanych idealnie do potrzeb danej firmy. Przykładem mogą być skanery kodów kreskowych lub biletów, z bezpośrednią łącznością bezprzewodową z bazą danych.
Płatność smartfonem
Należy oczekiwać dalszego rozwoju i popularyzacji łączności NFC oraz płatności zbliżeniowych. Już dziś możemy smartfonami płacić za pośrednictwem aplikacji poszczególnych banków, ale najszybciej rozwijają się systemy uniwersalne, takie jak Android Pay, który wkroczył już do Polski. W nieodległej przyszłości należy też oczekiwać pełnego wejścia na nasz rynek technologii Samsung Pay oraz Apple Pay.
Łączność 5G
Na horyzoncie widać już smartfony obsługujące komunikację 5G. Mówimy zatem o szybkościach transmisji komórkowej nawet na poziomie jednego gigabita na sekundę. Na niedawnych targach MWC 2017, takiego smartfona zaprezentowała firma ZTE.
Tempo rozwoju jest ogromne. Na szczęście technologia staje się coraz bardziej przystępna, więc jest szansa, że skorzystają z niej nie tylko firmy, ale po prostu wszyscy.
ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY
Dariusz Marnic, Head of Marketing, Huawei Consumer Business Group Polska
W wielu przypadkach smartfon może z powodzeniem zastąpić komputer stacjonarny – zarówno w pracy, jak i w domu. Dla współczesnego biznesmena staje się mobilnym centrum zarządzania firmą, dlatego też oprócz pojemnej baterii, niezwykle ważna jest możliwość szybkiego jej naładowania.
W domowym zaciszu smartfon służy nam głównie do relaksu, dlatego warto zwrócić uwagę również na jego funkcje multimedialne, jak na przykłady ekrany o rozdzielczości 2K, idealne do oglądania filmów.
Komentarze
4Artykuł bez pokrycia w rzeczywistości.
Powiem Wam z doświadczenia.
Polska HCL Kraków - jakieś chińskie ciulstwa
Polska - Fujitsu- Łódź - 1000 osób - Lumia 540/650 - dobry deal na dużą ilość telefonów więc Microsoft.
UK - duża firma około 500 osób iPhone i nawet z tym nie dilujcie, w tym momencie iOs to dominujący system co pokazuje że niestety jesteśmy biednym krajem