Konsole do gier

SONY PlayStation 3

przeczytasz w 2 min.

PlayStation 3 to z kawał porządnego sprzętu. Wyjątkowy procesor, wydajny chip graficzny, czytnik Blu-Ray, obsługa HDMI.

Procesor główny:Cell, oparty na PowerPC,
7 synergistycznych jednostek przetwarzania (SPE),
zegar: 3,2 GHz
Procesor graficzny:"Reality Synthesizer" - RSX (oparty na NVIDIA G70)
Rozmiar pamięci:256MB XDR (systemowa);
256MB GDDR3 (zegar 550 Mhz)
Nośnik danych:Blu-Ray
Komunikacja:wbudowane WiFi, Bluetooth 2.0
Wejścia/wyjścia:4 x USB 2.0, 1 x A/V, 1 x HDMI (v1.3), 1 x wyjście optyczne, 1 x RJ-45 (1 GBps)
Max liczba kontrolerów 
(np. gamepadów):
7
Obsługiwane rozdzielczości:HDMI / Component: 576p, 720p, 1080i, 1080p;
inne: 480i, 576i, 576p

Blisko rok po premierze udanej konsoli nowej generacji Microsoftu, którą był XBOX 360, również pozostali dwaj wielcy producenci pod koniec 2006 zaprezentowali swoje dzieła. Nintendo pokazało Wii, konsolę z relatywnie słabą grafiką, bez obsługi rozdzielczości HD, która jednak dzięki nowatorskiemu sposobowi sterowania (pilocie z czujnikiem ruchu), szybko stała się hitem. Sony, wielki potentat na rynku gier dzięki dwóm popularnym konsolom PlayStation, zaprezentował ich następczynię - PlayStation 3. Do Europy dotarła ona pod koniec marca.

Z początku konsolę można było kupić w dwóch wersjach - 20 GB oraz 60 GB. Ta pierwsza pozbawiona była chromowanego wykończenia, wyjścia HDMI oraz czytników kart flash. Wciąż sprzedawana jest w Japonii, w Europie postawiono natomiast na bardziej kompletną i przynoszącą Sony mniejsze straty wersję 60 GB (konsole sprzedawane są poniżej kosztów produkcji, co koncern odbija sobie później na sprzedanych grach). Jej oficjalna cena w Polsce to na dzień dzisiejszy (połowa lipca) 2399 złotych. Pojawiają się co prawda plotki o tym, że Sony planuje obniżyć cenę, ale nie jest to pewne. Na razie są za to zapowiedzi wprowadzenia zestawu składającego się z konsoli, dwóch padów i dwóch gier - a wszystko to za 2399 złotych.

W redakcji benchmarka miałem przyjemność testować najpopularniejszą i jedyną sprzedawaną obecnie w Europie 60 GB wersję PAL. Ciekawi jesteście, co znajduje się w pudle z konsolą? Proszę bardzo, już wymieniam. Po pierwsze główna bohaterka recenzji, czyli czarna PlayStation 3, starannie owinięta w płachtę pianki ochronnej. Po drugie bezprzewodowy pad SIXAXIS, sztuk jeden. Po trzecie różne dodatki w postaci instrukcji (jak przystało na Sony, bardzo ładnie wydanej, 30 stron po polsku, pozostałe w innych językach), książeczki gwarancyjnej, kabla USB (przyda się do podładowania akumulatora w padzie), całkiem długiego przewodu Ethernet, kabla zasilającego i... no cóż, nie mogliśmy uwierzyć i trochę oniemieliśmy, kiedy okazało się, że do konsoli nowej generacji, która wyróżnia się od swoich poprzedniczek możliwością wyświetlania obrazu HD, znalazł się kabel composite A/V, pozwalający jedynie na korzystanie z trybów SD!
Zapomnijcie więc, że po przyniesieniu PlayStation 3 do domu będziecie mogli cieszyć się wysoką rozdzielczością (720p i więcej) na swoim telewizorze LCD. Nic z tego, Sony każe Wam iść jeszcze raz do sklepu po kabel HDMI (ewentualnie komponentowy). Moim skromnym zdaniem to mały skandal, tym bardziej, że rok wcześniej Microsoft nie popełnił takiego błędu i dodaje kabel komponentowy HD do konsoli XBOX 360 Premium (jedynie w przypadku tańszej wersji Core trzeba dokupić go oddzielnie).

Poszliśmy więc do sklepu, kupiliśmy pierwszy lepszy kabel HDMI, podłączyliśmy, działa. Nie można było tak od razu?

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login