Interfejs
Xperia M2 w chwili pisania recenzji działała w oparciu o system Android 4.3 (aktualizacja 4.4 nie była możliwa do pobrania). Jedna rzecz nas zastanawia – dlaczego producent pomimo zastosowania tak szerokiej ramki pod (i nad) ekranem nie wbudował w nią przycisków pojemnościowych? Zamiast tego umieścił je na dolnym pasku w interfejsie ograniczając tym samym realnie dostępną przestrzeń dla programów użytkowych.
Interfejs graficzny wraz z podstawowymi funkcjami jest wspólny dla wielu smartfonów Sony. Można znaleźć sporo elementów wspólnych zarówno z topową Xperią Z2, jak i starszą oraz tańszą Xperią M.
Wykonując charakterystyczne uszczypnięcie na ekranie przejdziemy do trybu edycji. Na dole ekranu ukaże się menu, które pozwala dodać do jednego z maksymalnie siedmiu pulpitów widżety i skróty do aplikacji oraz zmienić tapetę lub od razu cały motyw graficzny. Interfejs topowych Xperii jest dość funkcjonalny i intuicyjny, ale najbardziej doceniamy w nim motywy graficzne, które są bardzo dopracowane i efektowne.
Aplikacje
Wśród domyślnie zainstalowanych aplikacji znajdziemy oczywiście wszystkie główne narzędzia Google takie jak np. Dysk, Chrome, Gmail, Mapy, Hangouts, Książki, YouTube, Google+ i Sklep Play. Oprócz tego nie zabrakło też Facebooka, pakietu antywirusowego McAfee, edytora zdjęć Pixlr Express, dwóch odtwarzaczy muzycznych, czytnika e-booków, nawigacji samochodowej, czytnika kodów kreskowych/QR, pakietu office, programu do tworzenia kopii zapasowych i przydatnej apki rozpoznającej utwory muzyczne „ze słuchu”.
By odinstalować program wystarczy na ekranie galerii aplikacji przesunąć palcem od lewej krawędzi ekranu ku środkowi. Wysunie się menu w którym znajdziemy m.in. opcję odinstalowania, wyszukiwania i sortowania.
Ilość, kolejność i rodzaj skrótów widocznych po rozwinięciu górnego paska powiadomień można dopasować wchodząc w Ustawienia-Personalizacja-Szybkie ustawienia.
Sony zainstalowało w systemie 30-dniowe mapy nawigacji samochodowej NAVIGON (Xperia Edition). Oferta nie jest w sumie wielce atrakcyjna – podobne aplikacje znajdziemy w wielu innych, konkurencyjnych urządzeniach lub gotowe do pobrania wprost ze sklepu Google Play.
Po dotknięciu przycisku multitaskingu pojawi się na ekranie charakterystyczna lista aplikacji uruchomionych w tle oraz dodatkowy pasek z widżetami. W praktyce są one prostymi „pływającymi” aplikacjami, które umieścić można ponad innymi elementami graficznymi oraz oknami. Zbyt duża ilość otwartych aplikacji może wyraźnie spowolnić działanie telefonu (zbyt mała ilość pamięci RAM).
Muzyka
TrackID to aplikacja podobna do Soundhound - po dotknięciu dużego przycisku smartfon nagrywa kilka sekund słyszanej muzyki, po czym identyfikuje ją i wyświetla nazwę utworu, wykonawcy, albumu i kilka dodatkowych łączy. W systemie zainstalowano też Track ID TV – aplikacja działa podobnie ale odnosi się do filmów, a nie utworów muzycznych.
Jedną z rzeczy z którymi kojarzą nam się nowe Xperie jest odtwarzanie muzyki przy zachowaniu dość wysokiej jakości dekodowania i ponadprzeciętnej funkcjonalności. Aplikacją domyślnie przeznaczoną do tego jest (oczywiście) Walkman. W tym przypadku nie możemy oczekiwać jakości podobnej do Xperii Z2, ale po podłączeniu dobrych słuchawek muzyka brzmiała będzie przynajmniej akceptowalnie.
Dzięki bardzo przydatnej funkcji Smart Connect możemy zdefiniować akcję jaka ma być wykonana po podłączeniu słuchawek (lub wielu innych akcesoriów – np. ładowarki, smartwatcha itp.). Przykładowo po wsunięciu wtyku mini jack 3,5 mm od słuchawek uruchomić może się wybrany odtwarzacz i zmieni się poziom głośności, a po podłączeniu ładowarki w nocy włączy się budzik/zegar i wyciszą się dźwięki.
Edycja dokumentów biurowych
Do obsługi dokumentów biurowych wykorzystać można zainstalowaną domyślnie aplikację OfficeSuite 7. Jest to pełen edytor plików zgodnych z MS Word, Excel i PowerPoint. Otwiera też PDF'y. Dla bardziej wymagających przeznaczony jest OfficeSuite Premium (ok. 9 zł/miesiąc lub ok. 60 zł/rok – ceny w chwili pisania recenzji).
Interfejs klawiatury ekranowej jest bardzo zbliżony do tego co widzieliśmy w nowiutkiej, topowej Xperii Z2. Różnica jest taka, że tutaj mamy mniejszy wyświetlacz, a przez to mniejsze pola znaków. Z klawiatury korzysta się jednak wystarczająco komfortowo.
System podpowiedzi i autokorekty działa poprawnie również w języku polskim.
Skanowanie kodów QR to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i użytecznych form publikacji treści. W Xperii M2 program Neoreader potrafi zeskanować kody bezpośrednio z aparatu lub z obrazów zapisanych w pamięci smartfona. Poradzi sobie głównie z kodami QR, EAN, Datamatrix, Aztec, UPC.
Socialife to jedna aplikacja do obsługi wielu źródeł informacji. Wyświetlać moze nie tylko newsy z kanałów RSS i portali internetowych, ale również z profili społecznościowych np. na Facebooku, Twitterze i YouTube.
Producent zastosował w systemie skuteczny mechanizm zarządzania zużyciem energii zgromadzonej w baterii. Tryb „Stamina” wyłącza komórkową transmisję danych za każdym razem gdy blokujemy ekran smartfona. Dodatkowo możemy również wybrać aplikacje, które mają być dezaktywowane po wyłączeniu ekranu.
Smertfon umożliwia bezprzewodowe wysyłanie treści na inne urządzenia (np. telewizor).
Podłączanie kontrolera od Playstation 3 i wykorzystywanie go w grach? To żaden problem dla Xperii M2. Nie jest potrzebna żadna skomplikowana konfiguracja.