Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Sony Xperia M5 znajdziecie w rankingu smartfonów.
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Wyniki szczegółowe Sony Xperia M5.
Pojedynek: Sony Xperia M5 vs x LG Nexus 5X
Pojedynek: Sony Xperia M5 vs x Samsung Galaxy A5 (2016)
Sony Xperia M5 - wydajność i temperatura
Sercem smartfona Sony Xperia M5 jest ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio X10 (rdzenie Cortex-A53) z układem graficznym PowerVR G6200. Bardzo istotne jednak, że producent zdecydował się przy tym na 3 GB pamięci RAM. Tego typu połącznie okazuje się w zupełności wystarczające nie tylko do płynnego działania systemu, ale także gier, czego przy urządzeniu oferowanym w takiej cenie należy już jak najbardziej oczekiwać.
Od czasu Xperii Z3+, która miała duże problemy z temperaturą element ten jest w modelach japońskiego producenta na cenzurowanym. Xperia M5 pod większym obciążeniem nagrzewa się wyczuwalnie praktycznie wzdłuż całego lewego boku. Nie powoduje to dyskomfortu korzystania z urządzenia.
Sony Xperia M5 - bateria
Bateria to raczej mocna strona smartfonów Sony Xperia. W omawianym przypadku ma ona pojemność 2600 mAh. Przeprowadzany przez nas standardowy test odtwarzania materiału wideo w jakości HD (jasność ekranu i poziom dźwięku na 50%) pozwolił uzyskać nieco ponad 8,5 godziny.
Jak wygląda wytrzymałość baterii w codziennym użytkowaniu? Sony Xperia M5 bez problemu wytrzymuje cały dzień bardzo intensywnej pracy (1,5 do 2 dni w przypadku mniejszego obciążenia). O osiągnięcie lepszych wyników jest już trudniej, chyba, że skorzysta się z dodatkowych opcji związanych z zarządzeniem energią. Chodzi tu oczywiście o jedną z wizytówek Sony, a więc tryby Stamina i Ultra Stamina.
Największym problemem jest tu długi czas ładowania. Jeśli poziom baterii spadnie w okolice zera, do jej pełnego napełnienia potrzeba około 3 godzin.
Sony Xperia M5 - pamięć
Sony Xperia M5 wyposażona została w 16 GB pamięci wewnętrznej. Przy tej cenie smartfona jest to absolutne minimum, zapewne już zastanawiacie się, ile z tego mamy tu rzeczywiście do dyspozycji. Nie za wiele, ponieważ niespełna 8 GB. Dlaczego? To wyjaśni się za chwilę. Na całe szczęście, jak już wspominałem na poprzedniej stronie recenzji, przewidziana została obsługa kart microSD.
Sony Xperia M5 - system
Na smartfonie preinstalowany został system Android 5.1 Lollipop. Wzbogacono go o autorską nakładkę graficzną Sony. Osoby mające wcześniej kontakt z urządzeniami japońskiego producenta odnajdą się tutaj błyskawicznie, innym może to chwilę zająć.
Nie chodzi o czytelność interfejsu, ponieważ tę oceniam pozytywnie. Pisząc najprościej - sporo tutaj domyślnie zainstalowanych elementów i aplikacji. Rozwiązuje się tutaj zagadka małej ilości miejsca na dane użytkownika. Sam system zajmuje ponad 5 GB, aplikacji dostępne na starcie ponad 2 GB, a do tego jest jeszcze kilka pomniejszych elementów.
Kilka aplikacji to dobrze znane propozycje Google, ale poza nimi spodziewać należy się też rozwiązań Sony - What's New, PlayStation, PSN, Track ID, Szkic, Album oraz odtwarzaczy audio i wideo. To wciąż nie wszystko, ponieważ jest jeszcze Facebook, AVG Protection, OfficeSuite oraz Spotify.
Zastosowano tu szufladę aplikacji, są one wyświetlane na kolejnych ekranach. Od lewej strony wysunąć można menu kontekstowe pozwalające na szybkie wyszukiwanie, sortowanie i usuwanie aplikacji.
Nie brakuje oczywiście górnego panelu powiadomień i szybkich ustawień. Niczym ono tu nie zaskakuje, ważne, że ikony skrótów można edytować. Nie jest się skazanym na te domyślne.
Na dolnym pasku zwyczajowo znalazły się trzy ekranowe przyciski - Wstecz, HOME oraz Ostatnio używane.
W tym ostatnim przypadku przewidziano dodatkowo możliwość skorzystania z opcji Drobne aplikacje. Wybierając ją można wyświetlić na ekranie kilka programów w okienkach.
Kopia zapasowa może się przydać
Warto nadmienić o obecności narzędzia pozwalającego w prosty sposób wykonać kopię zapasową danych. Co więcej, przewidziano nawet opcję, dzięki której smartfon będzie wykonywał ją automatycznie. Narzędzie jest bardzo przejrzyste, ograniczone do podstawowych elementów, a więc problemów z obsługą nie powinni mieć nawet mniej zaawansowani użytkownicy.
Multimedia
Spośród szeregu wymienionych aplikacji, o jakie pokusił się tutaj producent na największą uwagę zasługuje odtwarzacz muzyczny, z którego korzystamy bardzo często. Zadowoli on w tym przypadku nawet najbardziej wybrednych, zadbano o chyba wszystkie najpotrzebniejsze opcje, a nawet equalizer.
Bardzo podobnie prezentuje się interfejs odtwarzacza wideo, jest on jednak nieco mniej rozbudowany. Przy sporadycznym przeglądaniu filmików powinien jednak wystarczyć, zwłaszcza, że działa bez zarzutu. Aktualnie odtwarzany materiał można minimalizować do niewielkiego okienka.
Klawiatura
Klawiatura spisuje się świetnie, podpowiedzi i autokorekta bez zarzutów. Można delikatnie ją minimalizować przesuwając do lewej lub prawej krawędzi, tak, aby lepiej było pisać trzymając smartfona w jednej dłoni.