Każdy kto zakupił procesor bez dokupowania dodatkowego chłodzenia wie, że wydajność boxowych coolerów stoi na bardzo niskim poziomie. Czasami nawet w upalne dni takie chłodzenie daje się we znaki jednostce CPU, dlatego każdy rozsądny użytkownik nawet nie myśli o OC mając tylko chłodzenie standardowe dołączane do procesora. Lecz co zrobić gdy zapragniemy sprawdzić możliwości OC naszego procesora lub po prostu chcemy dać mu możliwość odetchnięcia w gorące dni, a nie chcemy od razu wydawać około 100 – 150 zł lub nawet więcej na cooler? Z pomocą przychodzi Spartan HE912 LT, który znajduję się w ofercie firmy SilentiumPC i jak postaram się pokazać jest on budżetowym rozwiązaniem dla tych którzy głównie będą liczyli na nieznaczne OC lub po prostu chcą obniżyć temperaturę swojego procesora. Na początek przyjrzyjmy się bliżej produktowi.
Specyfikacja techniczna i wygląd
Specyfikacji ze strony producenta:
- Wymiary całości: 96 x 61 x 133 mm
- Wymiary radiatora: 96x 35x 133 mm
- Wymiary wentylatora: 92x 92x 25 mm
- Waga z wentylatorem: 285 g.
- Łożysko: Hydraumatic
- Napięcie: 12V
- Prąd: 0,04 ~ 0,13 + / – 0.02
- Przepływ powietrza: 14,8 ~ 40,16 CFM
- Poziom hałasu: 9,9~22,9 dB/A
- Ilość obrotów: 800 +/- 300 ~ 2200 +/-10%
- Żywotność: 50.000 h
- Wtyczka: 4Pin PWM
- Gwarancja (m): 24
Jak widać jest to kompaktowy cooler o wymiarach 96 mm szerokości, 61 mm grubości oraz 133 mm wysokości. Zastosowano w nim 2 miedziane rurki cieplne które stykają się bezpośrednio z procesorem, by lepiej odprowadzać ciepło. Rurki są połączone aluminiowymi blaszkami, przez które przelatuje chłodne powietrze dostarczone przez wentylator z funkcją PWM o wymiarach 92 mm szerokości, 92 mm wysokości oraz 25 mm grubośći. Cooler jest bardzo lekki przez co nie ma obawy, że nasza płyta główna mogła by źle znosić ciężar zamontowanego chłodzenia.
Kompatybilność:
- LGA 775/1155/1156 oraz AMD 754/939/940/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM
Cooler jest kompatybilny z większością popularnych socketów. Jeżeli chcemy zamontować chłodzenie na którymś z socketów intela musimy użyć ramki montażowej dołączonej do zestawu oraz przekręcić śrubki to otworów znajdujących się z zewnętrznej strony.
Całość otrzymujemy w niedużym kartonowym pudełku
na którego odwrocie znajduję się instrukcja montażowa
Akcesoria dołączone do chłodzenia to tylko i wyłącznie niezbędne rzeczy, które potrzebujemy do montażu coolera. Są to:
- ramka montażowa
- kołki montażowe
- pasta termoprzewodząca
Tak prezentuje się głowny bohater tej mini recenzji
Montaż
Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. W przypadku intela musimy najpierw przekrecić śrubkę trzymającą zaczepy bliżej środka oraz zamontować ramkę montażową, a w przypadku AMD śrubka ma się znajdować bardziej z zewnętrzej strony i chłodzenie jest mocowane bezpośrednio do mocowania procesora.
Jako że posiadam procesor Intela najpierw musiałem zamontować ramkę montażową
A potem zamontować chłodzenie. Tak prezentuje się zamontowane chłodzenie
Metodologia oraz wyniki testów, głośność
Testy polegały na 30 minutowym maksymalnym obciążaniu procesora programem Prime95. Temperatura w stanie spoczynku była odczytywana po 10 minutach od zakończenia testu. Pasta jakiej użyłem to Arctic-Cooling MX-2, była rozsmarowywana na całej powierzchni procesora i nie była wygrzewana. Wentylatory były ustawione na 100%, dodatkowo sprawdziłem jak Spartan radzi sobie przy 2000 RPM. Temperatura otoczenia wynosiła 26 stopni celsjusza.
Oto jak prezentują się wyniki testów.
Jak pokazują wyniki temperatura na stockowych ustawieniach jest niższa od chłodzenia Intela o prawie 20 stopni podczas obciążenia oraz o 5 stopni w spoczynku. Jak na razie Spartan radzi sobie bardzo dobrze, ale czy po OC również osiągnie dobrą wydajność w odprowadzaniu ciepła? Przekonajmy się
Temperatury podniosły się o około 10 stopni. Jak widać Spartan nadaje się do OC, ale na pewno nie możemy liczyć na dużo większe podkręcanie. Boxowy cooler odpadł po paru minutach testu gdzie procesor był zmuszony obniżać taktowanie by się nie przegrzać.
Sprawdziłem również wydajność pasty dołączonej do zestawu. Oto jak prezentują się wyniki
Różnica między pastami to tylko lub aż 2 stopnie, ale według mnie jest wystarczająco wydajna i nie ma potrzeby dokupowania innej pasty.
Głośność Spartana przy 100% pracy wentylatora jest dość duża, ale po zredukowaniu obrotów do 2000 RPM staje się nieslyszalny nie obniżając jednocześnie zbytnio wydajności w odprowadzaniu ciepła.
Podsumowanie
Chłodzenie Spartan HE912 LT jest na pewno ciekawą propozycją dla osób które nie zamierzają robić OC swojego procesora. Spartan poradzi sobie i w drugim przypadku, ale na pewno nie możemy liczyć na zbyt duże wyniki. Jeżeli ktoś potrzebuje taniego i w miarę wydajnego chłodzenia by zamontować je zamiast coolera boxowego to chłodzenie jest dla niego idealnym wyborem.
Spartan HE912 LT | |||
plusy: | |||
minusy: | |||
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 50 zł | |||
Dziękuje serwisowi benchamark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów.
Komentarze
13Do sporego OC się nie nadaje chociaż jak widać nawet przy 4ghz daje rade .
Fajna recenzja!
PS. jak jeszcze masz ten cooler nie załóż tak wentylator żeby dmuchał na radiator a nie wyciągał ;)